Ab P Martins Service Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vaasa, rekisteröity vuonna 2001. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 132 t€ ja liikevoitto -8 501 €; omavaraisuusaste 79,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 10 t€ ja tuloverot 2 087 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 609 € vuosina 2022–2024; suurin ostaja on Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 132 t€ | 154 t€ | 155 t€ | 164 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -13,9 % | -0,7 % | -5,2 % | – |
| Käyttökate | -10 t€ | 12 t€ | 17 t€ | 33 t€ |
| Käyttökate-% | -7,6 % | 8,1 % | 10,9 % | 20,3 % |
| Liikevoitto | -8 501 € | 10 t€ | 14 t€ | 30 t€ |
| Liikevoitto-% | -6,4 % | 6,8 % | 9,2 % | 18,1 % |
| Tilikauden tulos | -8 443 € | 8 351 € | 11 t€ | 24 t€ |
| Henkilöstökulut | -58 t€ | 46 t€ | 46 t€ | 40 t€ |
| Omavaraisuusaste | 79,0 % | 86,0 % | 90,2 % | 88,3 % |
| Quick ratio | 4,31 | 6,28 | 8,62 | 6,77 |
| Current ratio | 4,52 | 6,72 | 9,32 | 7,54 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 14,5 % | 9,3 % | 6,0 % | 6,6 % |
| Oman pääoman tuotto | -11,7 % | 9,5 % | 13,3 % | 29,1 % |
| Taseen loppusumma | 92 t€ | 102 t€ | 96 t€ | 92 t€ |
| Oma pääoma | 72 t€ | 88 t€ | 86 t€ | 81 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 69 t€ | 79 t€ | 75 t€ | 69 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 132 t€ | 154 t€ | 155 t€ | 164 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 18 € |
| Materiaalit ja palvelut | 64 t€ | -71 t€ | -74 t€ | -70 t€ |
| Henkilöstökulut | 58 t€ | -46 t€ | -46 t€ | -40 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 509 € | -2 013 € | -2 683 € | -3 577 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 18 t€ | -25 t€ | -18 t€ | -20 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -8 501 € | 10 t€ | 14 t€ | 30 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -59 € | 31 € | 88 € | 15 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -8 443 € | 10 t€ | 14 t€ | 30 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -2 087 € | -2 877 € | -5 916 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -8 443 € | 8 351 € | 11 t€ | 24 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 4 756 € | 6 265 € | 8 278 € | 11 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 3 993 € | 6 180 € | 6 593 € | 8 286 € |
| Saamiset | 14 t€ | 11 t€ | 5 628 € | 3 754 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 69 t€ | 79 t€ | 75 t€ | 69 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 87 t€ | 96 t€ | 87 t€ | 81 t€ |
| Vastaavaa | 92 t€ | 102 t€ | 96 t€ | 92 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 72 t€ | 88 t€ | 86 t€ | 81 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 19 t€ | 14 t€ | 9 375 € | 11 t€ |
| Vieras pääoma | 19 t€ | 14 t€ | 9 375 € | 11 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 132 t€ | 154 t€ | 155 t€ | 164 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 18 € |
| Materiaalit ja palvelut | 64 t€ | -71 t€ | -74 t€ | -70 t€ |
| Henkilöstökulut | 58 t€ | -46 t€ | -46 t€ | -40 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 509 € | -2 013 € | -2 683 € | -3 577 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 18 t€ | -25 t€ | -18 t€ | -20 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -8 501 € | 10 t€ | 14 t€ | 30 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -59 € | 31 € | 88 € | 15 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -8 443 € | 10 t€ | 14 t€ | 30 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -2 087 € | -2 877 € | -5 916 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -8 443 € | 8 351 € | 11 t€ | 24 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 4 756 € | 6 265 € | 8 278 € | 11 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 3 993 € | 6 180 € | 6 593 € | 8 286 € |
| Saamiset | 14 t€ | 11 t€ | 5 628 € | 3 754 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 69 t€ | 79 t€ | 75 t€ | 69 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 87 t€ | 96 t€ | 87 t€ | 81 t€ |
| Vastaavaa | 92 t€ | 102 t€ | 96 t€ | 92 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 72 t€ | 88 t€ | 86 t€ | 81 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 19 t€ | 14 t€ | 9 375 € | 11 t€ |
| Vieras pääoma | 19 t€ | 14 t€ | 9 375 € | 11 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 953 € | -1 647 € | -2 091 € | -1 775 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 59 € | 35 € | 108 € | 24 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 8 518 € | 5 927 € | 5 000 € | 5 856 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 4 528 € | 6 038 € | 8 051 € | 11 t€ |
| Eläkekulut | 6 955 € | -7 666 € | -6 604 € | -6 802 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 2 187 € | -413 € | -1 693 € | -799 € |
| Vastattavaa | 92 t€ | 102 t€ | 96 t€ | 92 t€ |
| Koneet ja kalusto | 4 528 € | 6 038 € | 8 051 € | 11 t€ |
| Palvelujen ostot | 239 € | 0 € | -1 705 € | -878 € |
| Palkat ja palkkiot | 50 t€ | -37 t€ | -37 t€ | -32 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 227 € | 227 € | 227 € | 227 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 401 € | 923 € | 4 € | 63 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 6 864 € | 5 525 € | 302 € | 175 € |
| Ostot tilikauden aikana | 61 t€ | -70 t€ | -71 t€ | -68 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 5 572 € | 4 101 € | 5 322 € | 3 516 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -8 443 € | 8 351 € | 11 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 782 € | 3 393 € | 2 741 € | 2 167 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 227 € | 227 € | 227 € | 227 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -4 € | -20 € | -10 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 73 t€ | 71 t€ | 67 t€ | 50 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 3 993 € | 6 180 € | 6 593 € | 8 286 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 5 896 € | 4 942 € | 1 634 € | 2 739 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 1 509 € | -2 013 € | -2 683 € | -3 577 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 14 t€ | 11 t€ | 5 628 € | 3 754 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ab P Martins Service Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus pienempään puoliskoon (1947 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Vaasa
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta