Paineilmapalvelu Taito Ullakko Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Oulu, rekisteröity vuonna 2001. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto -1 917 €; omavaraisuusaste 87,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 59 t€ ja tuloverot 11 t€.
Oulu: 35 uutta yritystä 30 päivässä
- CoMa Works OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Pikimedia OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Agentic Cloud OyLaitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Käyttökate | -1 917 € | -959 € |
| Liikevoitto | -1 917 € | -959 € |
| Tilikauden tulos | 157 t€ | 90 t€ |
| Omavaraisuusaste | 87,5 % | 88,1 % |
| Quick ratio | 7,98 | 8,40 |
| Current ratio | 7,98 | 8,40 |
| Oman pääoman tuotto | 8,0 % | 4,4 % |
| Taseen loppusumma | 2,2 M€ | 2,4 M€ |
| Oma pääoma | 1,9 M€ | 2,1 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,8 M€ | 614 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut kulut | 1 917 € | 959 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -1 917 € | -959 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -180 t€ | -101 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 179 t€ | 100 t€ |
| Tuloverot | 22 t€ | 9 584 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 157 t€ | 90 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Saamiset | 0 € | 49 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,8 M€ | 614 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,2 M€ | 2,4 M€ |
| Vastaavaa | 2,2 M€ | 2,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 1,9 M€ | 2,1 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 279 t€ | 280 t€ |
| Vieras pääoma | 279 t€ | 280 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (25)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut kulut | 1 917 € | 959 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -1 917 € | -959 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -180 t€ | -101 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 179 t€ | 100 t€ |
| Tuloverot | 22 t€ | 9 584 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 157 t€ | 90 t€ |
| Saamiset | 0 € | 49 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,8 M€ | 614 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,2 M€ | 2,4 M€ |
| Vastaavaa | 2,2 M€ | 2,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 1,9 M€ | 2,1 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 279 t€ | 280 t€ |
| Vieras pääoma | 279 t€ | 280 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 279 t€ | 280 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 11 t€ | 1 660 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 49 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 157 t€ | 90 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 0 € | 49 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 165 t€ | 229 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 442 t€ | 1,7 M€ |
| Vastattavaa | 2,2 M€ | 2,4 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 356 t€ | 332 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 442 t€ | 1,7 M€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Paineilmapalvelu Taito Ullakko Oy kuuluu toimialaluokassa lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus suurempaan puoliskoon (1802 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 25 t€, 2,4-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.