Ab Fyrklövern Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vaasa, rekisteröity vuonna 2000. Tilikaudella, joka päättyi 31.10.2025, liikevaihto oli 207 t€ ja liikevoitto 50 t€; omavaraisuusaste 99,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 32 t€ ja tuloverot 6 179 €.
Vaasa: 13 uutta yritystä 30 päivässä
- Fix and Rent IT OyAsuntojen vuokraus
- NFCP Finland OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
- Bipolar OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 207 t€ | 103 t€ | 224 t€ | 124 t€ | 522 t€ | 380 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 100,9 % | -53,9 % | 80,4 % | -76,2 % | 37,4 % | – |
| Käyttökate | 40 t€ | 34 t€ | 85 t€ | -17 t€ | 172 t€ | 4 149 € |
| Käyttökate-% | 19,3 % | 32,6 % | 37,8 % | -13,8 % | 32,9 % | 1,1 % |
| Liikevoitto | 50 t€ | 23 t€ | 73 t€ | -29 t€ | 159 t€ | -10 t€ |
| Liikevoitto-% | 24,1 % | 22,4 % | 32,7 % | -23,7 % | 30,4 % | -2,6 % |
| Tilikauden tulos | 223 t€ | 176 t€ | 214 t€ | 120 t€ | 279 t€ | 140 t€ |
| Omavaraisuusaste | 99,6 % | 99,4 % | 98,9 % | 99,1 % | 97,7 % | 99,6 % |
| Quick ratio | 70,51 | 48,78 | 25,88 | 26,26 | 8,54 | 55,28 |
| Current ratio | 156,08 | 97,33 | 49,49 | 56,64 | 20,75 | 82,02 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 2,8 % | 8,1 % | 6,8 % | 8,8 % | 5,6 % | 1,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 14,5 % | 12,2 % | 15,5 % | 9,5 % | 22,4 % | 13,1 % |
| Taseen loppusumma | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Oma pääoma | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 404 t€ | 393 t€ | 376 t€ | 262 t€ | 239 t€ | 246 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 207 t€ | 103 t€ | 224 t€ | 124 t€ | 522 t€ | 380 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 113 t€ | -25 t€ | -113 t€ | -119 t€ | -324 t€ | -295 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 844 € | -11 t€ | -11 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -14 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 35 t€ | -45 t€ | -26 t€ | -22 t€ | -26 t€ | -81 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 50 t€ | 23 t€ | 73 t€ | -29 t€ | 159 t€ | -10 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -185 t€ | 159 t€ | 150 t€ | 150 t€ | 150 t€ | 150 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 234 t€ | 182 t€ | 223 t€ | 121 t€ | 309 t€ | 140 t€ |
| Tuloverot | 11 t€ | -6 199 € | -8 785 € | -291 € | -30 t€ | -159 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 223 t€ | 176 t€ | 214 t€ | 120 t€ | 279 t€ | 140 t€ |
Tase
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 624 t€ | 634 t€ | 645 t€ | 656 t€ | 668 t€ | 682 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 505 t€ | 404 t€ | 358 t€ | 333 t€ | 357 t€ | 127 t€ |
| Saamiset | 12 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 25 t€ | 10 t€ | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 404 t€ | 393 t€ | 376 t€ | 262 t€ | 239 t€ | 246 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 921 t€ | 810 t€ | 751 t€ | 621 t€ | 606 t€ | 390 t€ |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ |
| Oma pääoma | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 5 901 € | 8 323 € | 15 t€ | 11 t€ | 29 t€ | 4 750 € |
| Vieras pääoma | 5 901 € | 8 323 € | 15 t€ | 11 t€ | 29 t€ | 4 750 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 207 t€ | 103 t€ | 224 t€ | 124 t€ | 522 t€ | 380 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 113 t€ | -25 t€ | -113 t€ | -119 t€ | -324 t€ | -295 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 844 € | -11 t€ | -11 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -14 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 35 t€ | -45 t€ | -26 t€ | -22 t€ | -26 t€ | -81 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 50 t€ | 23 t€ | 73 t€ | -29 t€ | 159 t€ | -10 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -185 t€ | 159 t€ | 150 t€ | 150 t€ | 150 t€ | 150 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 234 t€ | 182 t€ | 223 t€ | 121 t€ | 309 t€ | 140 t€ |
| Tuloverot | 11 t€ | -6 199 € | -8 785 € | -291 € | -30 t€ | -159 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 223 t€ | 176 t€ | 214 t€ | 120 t€ | 279 t€ | 140 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 624 t€ | 634 t€ | 645 t€ | 656 t€ | 668 t€ | 682 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 505 t€ | 404 t€ | 358 t€ | 333 t€ | 357 t€ | 127 t€ |
| Saamiset | 12 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 25 t€ | 10 t€ | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 404 t€ | 393 t€ | 376 t€ | 262 t€ | 239 t€ | 246 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 921 t€ | 810 t€ | 751 t€ | 621 t€ | 606 t€ | 390 t€ |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ |
| Oma pääoma | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 5 901 € | 8 323 € | 15 t€ | 11 t€ | 29 t€ | 4 750 € |
| Vieras pääoma | 5 901 € | 8 323 € | 15 t€ | 11 t€ | 29 t€ | 4 750 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 131 t€ | 141 t€ | 151 t€ | 163 t€ | 175 t€ | 188 t€ |
| Sijoitukset | 456 t€ | 456 t€ | 456 t€ | 456 t€ | 456 t€ | 456 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 4 800 € | 253 € | 0 € | – | 0 € | 8 151 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 5 319 € | 1 114 € | 6 033 € | 5 739 € | 4 724 € | 3 194 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 886 t€ | 847 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 582 € | 605 € | 529 € | 5 220 € | 971 € | 991 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 6 834 € | 13 t€ | 17 t€ | 25 t€ | 10 t€ | 8 069 € |
| Ostot tilikauden aikana | 214 t€ | -70 t€ | -138 t€ | -95 t€ | -554 t€ | -237 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 223 t€ | 176 t€ | 214 t€ | 120 t€ | 279 t€ | 140 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 12 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 25 t€ | 10 t€ | 16 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -1 042 € | 0 € | -155 € | 0 € | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 168 t€ | 178 t€ | 189 t€ | 200 t€ | 212 t€ | 226 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 6 604 € | 8 606 € | 0 € | 24 t€ | 0 € |
| Vastattavaa | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 3 261 € | 9 829 € | 0 € | 220 € | 104 € | 0 € |
| Muu vaihto-omaisuus | 505 t€ | 404 t€ | 358 t€ | 333 t€ | 357 t€ | 127 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 9 844 € | -11 t€ | -11 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -14 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 38 t€ | 38 t€ | 38 t€ | 38 t€ | 38 t€ | 38 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -101 t€ | 46 t€ | 25 t€ | -24 t€ | 230 t€ | -58 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 456 t€ | 456 t€ | 456 t€ | 456 t€ | 456 t€ | 456 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | – | – | – | 0 € | 565 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 181 t€ | 150 t€ | 150 t€ | 150 t€ | 150 t€ | 150 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ab Fyrklövern Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta suurempaan puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.