Part Master Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Marttila, rekisteröity vuonna 2000. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto -10 t€; omavaraisuusaste 47,5 %.
Bruttotulos 2025118 t€+14 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto-10 t€
Tilikauden tulos-18 t€käyttökate -27 t€
Omavaraisuusaste47,5 %quick ratio 0,32
Toiminut26 vrekisteröity 28.4.2000
Talous
BruttotulosLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | 13,7 % | -47,6 % | -3,5 % | -35,2 % | -19,2 % | – |
| Bruttotulos | 118 t€ | 103 t€ | 198 t€ | 205 t€ | 316 t€ | 391 t€ |
| Käyttökate | -27 t€ | 1 750 € | 85 t€ | 88 t€ | 165 t€ | 244 t€ |
| Liikevoitto | -10 t€ | -16 t€ | 45 t€ | 43 t€ | 106 t€ | 196 t€ |
| Tilikauden tulos | -18 t€ | -21 t€ | 33 t€ | 34 t€ | 83 t€ | 152 t€ |
| Henkilöstökulut | -45 t€ | 42 t€ | 43 t€ | 42 t€ | 60 t€ | 59 t€ |
| Omavaraisuusaste | 47,5 % | 48,3 % | 46,0 % | 36,9 % | 39,1 % | 44,5 % |
| Quick ratio | 0,32 | 0,36 | 0,32 | 0,33 | 0,39 | 0,05 |
| Current ratio | 3,96 | 3,17 | 2,86 | 2,00 | 2,07 | 2,56 |
| Oman pääoman tuotto | -4,4 % | -4,7 % | 6,4 % | 6,4 % | 15,5 % | 30,9 % |
| Taseen loppusumma | 862 t€ | 966 t€ | 1,2 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Oma pääoma | 400 t€ | 454 t€ | 517 t€ | 526 t€ | 535 t€ | 491 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 24 t€ | 58 t€ | 48 t€ | 116 t€ | 183 t€ | 1 598 € |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 118 t€ | 103 t€ | 198 t€ | 205 t€ | 316 t€ | 391 t€ |
| Henkilöstökulut | 45 t€ | -42 t€ | -43 t€ | -42 t€ | -60 t€ | -59 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 17 t€ | -18 t€ | -40 t€ | -45 t€ | -60 t€ | -48 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 66 t€ | -60 t€ | -70 t€ | -74 t€ | -91 t€ | -88 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -10 t€ | -16 t€ | 45 t€ | 43 t€ | 106 t€ | 196 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 7 418 € | -4 944 € | -2 886 € | -454 € | -1 561 € | -5 558 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -18 t€ | -21 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 104 t€ | 191 t€ |
| Tuloverot | – | 0 € | -9 190 € | -8 563 € | -21 t€ | -39 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -18 t€ | -21 t€ | 33 t€ | 34 t€ | 83 t€ | 152 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 52 t€ | 65 t€ | 138 t€ | 172 t€ | 222 t€ | 198 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 743 t€ | 799 t€ | 917 t€ | 1,1 M€ | 951 t€ | 943 t€ |
| Saamiset | 42 t€ | 43 t€ | 68 t€ | 100 t€ | 40 t€ | 17 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 24 t€ | 58 t€ | 48 t€ | 116 t€ | 183 t€ | 1 598 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 809 t€ | 901 t€ | 1,0 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 962 t€ |
| Vastaavaa | 862 t€ | 966 t€ | 1,2 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 400 t€ | 454 t€ | 517 t€ | 526 t€ | 535 t€ | 491 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 257 t€ | 227 t€ | 292 t€ | 292 t€ | 292 t€ | 292 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 204 t€ | 284 t€ | 361 t€ | 645 t€ | 568 t€ | 376 t€ |
| Vieras pääoma | 462 t€ | 512 t€ | 654 t€ | 937 t€ | 860 t€ | 669 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 118 t€ | 103 t€ | 198 t€ | 205 t€ | 316 t€ | 391 t€ |
| Henkilöstökulut | 45 t€ | -42 t€ | -43 t€ | -42 t€ | -60 t€ | -59 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 17 t€ | -18 t€ | -40 t€ | -45 t€ | -60 t€ | -48 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 66 t€ | -60 t€ | -70 t€ | -74 t€ | -91 t€ | -88 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -10 t€ | -16 t€ | 45 t€ | 43 t€ | 106 t€ | 196 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 7 418 € | -4 944 € | -2 886 € | -454 € | -1 561 € | -5 558 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -18 t€ | -21 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 104 t€ | 191 t€ |
| Tuloverot | – | 0 € | -9 190 € | -8 563 € | -21 t€ | -39 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -18 t€ | -21 t€ | 33 t€ | 34 t€ | 83 t€ | 152 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 52 t€ | 65 t€ | 138 t€ | 172 t€ | 222 t€ | 198 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 743 t€ | 799 t€ | 917 t€ | 1,1 M€ | 951 t€ | 943 t€ |
| Saamiset | 42 t€ | 43 t€ | 68 t€ | 100 t€ | 40 t€ | 17 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 24 t€ | 58 t€ | 48 t€ | 116 t€ | 183 t€ | 1 598 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 809 t€ | 901 t€ | 1,0 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 962 t€ |
| Vastaavaa | 862 t€ | 966 t€ | 1,2 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 400 t€ | 454 t€ | 517 t€ | 526 t€ | 535 t€ | 491 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 257 t€ | 227 t€ | 292 t€ | 292 t€ | 292 t€ | 292 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 204 t€ | 284 t€ | 361 t€ | 645 t€ | 568 t€ | 376 t€ |
| Vieras pääoma | 462 t€ | 512 t€ | 654 t€ | 937 t€ | 860 t€ | 669 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 4 785 € | 5 145 € | 5 532 € | 5 949 € | 6 396 € | 6 878 € |
| Valmiit tuotteet | 743 t€ | 799 t€ | 917 t€ | 1,1 M€ | 951 t€ | 943 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 6 080 € | 3 526 € | 721 € | 49 t€ | 9 447 € | 470 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 125 t€ | 181 t€ | 192 t€ | 372 t€ | 297 t€ | 183 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 3 107 € | 10 t€ | 22 t€ | 33 t€ | 38 t€ | 41 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 410 t€ | 467 t€ | 476 t€ | 484 t€ | 444 t€ | 332 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 0 € | 6 677 € | 6 677 € | 6 677 € | 6 677 € | 6 677 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 410 € | 351 € | 54 € | 73 € | 5 265 € | 1 326 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 0 € | 6 677 € | 6 677 € | 6 677 € | 6 677 € | 6 677 € |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | – | – | – | 0 € | 3 000 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 36 t€ | 33 t€ | 61 t€ | 44 t€ | 19 t€ | 8 847 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 54 t€ | 49 t€ | 99 t€ | 115 t€ | 102 t€ | 85 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -18 t€ | -21 t€ | 33 t€ | 34 t€ | 83 t€ | 152 t€ |
| Aineettomat oikeudet | 0 € | 155 € | 396 € | 637 € | 878 € | 808 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 42 t€ | 37 t€ | 61 t€ | 94 t€ | 33 t€ | 11 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 7 681 € | -5 367 € | -3 407 € | -1 430 € | -2 495 € | -6 422 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 49 t€ | 55 t€ | 115 t€ | 138 t€ | 183 t€ | 156 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 29 t€ | -28 t€ | -29 t€ | -29 t€ | -48 t€ | -47 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 4 963 € | 29 t€ | 23 t€ | 119 t€ | 141 t€ | 51 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 3 107 € | 10 t€ | 22 t€ | 34 t€ | 39 t€ | 42 t€ |
| Vastattavaa | 862 t€ | 966 t€ | 1,2 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 107 t€ | 77 t€ | 62 t€ | 62 t€ | 62 t€ | 62 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 262 € | 423 € | 521 € | 975 € | 934 € | 864 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 785 € | -3 163 € | -3 192 € | -2 974 € | -3 085 € | -2 956 € |
| Koneet ja kalusto | 8 102 € | 13 t€ | 74 t€ | 96 t€ | 137 t€ | 113 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 17 t€ | -18 t€ | -40 t€ | -45 t€ | -60 t€ | -48 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 36 t€ | 36 t€ | 36 t€ | 36 t€ | 36 t€ | 36 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | – | – | 0 € | 1 858 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 20 t€ | 25 t€ | 48 t€ | 38 t€ | 28 t€ | 55 t€ |
| Eläkekulut | 13 t€ | -11 t€ | -11 t€ | -11 t€ | -9 367 € | -8 148 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 150 t€ | 150 t€ | 230 t€ | 230 t€ | 230 t€ | 230 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.