Autopro Kouvola Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kouvola, rekisteröity vuonna 2000. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 3,9 M€ ja liikevoitto 369 t€; omavaraisuusaste 48,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 296 t€ ja tuloverot 60 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 3 101 € vuosina 2023–2025; suurin ostaja on Väylävirasto (Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,9 M€ | 3,8 M€ | 3,6 M€ | 3,4 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 1,3 % | 5,8 % | 6,0 % | -3,1 % | 1,8 % | – |
| Käyttökate | 358 t€ | 302 t€ | 258 t€ | 170 t€ | 284 t€ | 312 t€ |
| Käyttökate-% | 9,3 % | 7,9 % | 7,2 % | 5,0 % | 8,1 % | 9,1 % |
| Liikevoitto | 369 t€ | 289 t€ | 242 t€ | 150 t€ | 258 t€ | 293 t€ |
| Liikevoitto-% | 9,6 % | 7,6 % | 6,7 % | 4,4 % | 7,4 % | 8,5 % |
| Tilikauden tulos | 300 t€ | 235 t€ | 202 t€ | 122 t€ | 209 t€ | 223 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 920 t€ |
| Omavaraisuusaste | 48,7 % | 76,5 % | 75,8 % | 75,3 % | 80,1 % | 76,9 % |
| Quick ratio | 0,96 | 1,43 | 1,60 | 1,43 | 1,65 | 1,91 |
| Current ratio | 2,45 | 3,28 | 3,56 | 3,43 | 4,26 | 4,27 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 17,5 % | 10,0 % | 10,5 % | 10,6 % | 7,7 % | 8,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 46,9 % | 19,2 % | 17,0 % | 11,1 % | 19,3 % | 22,6 % |
| Taseen loppusumma | 1,3 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Oma pääoma | 641 t€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 985 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 58 t€ | 271 t€ | 266 t€ | 283 t€ | 263 t€ | 278 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,9 M€ | 3,8 M€ | 3,6 M€ | 3,4 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 11 t€ | 10 t€ | 600 € | 700 € | 600 € | 20 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,9 M€ | -1,9 M€ | -1,8 M€ | -1,7 M€ | -1,7 M€ | -1,8 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,0 M€ | -1,0 M€ | -920 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 11 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -20 t€ | -26 t€ | -19 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 493 t€ | -527 t€ | -515 t€ | -506 t€ | -494 t€ | -470 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 369 t€ | 289 t€ | 242 t€ | 150 t€ | 258 t€ | 293 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -7 820 € | 5 821 € | 10 t€ | 2 177 € | 4 769 € | -15 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 376 t€ | 295 t€ | 253 t€ | 152 t€ | 263 t€ | 279 t€ |
| Tuloverot | 76 t€ | -59 t€ | -51 t€ | -30 t€ | -53 t€ | -56 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 300 t€ | 235 t€ | 202 t€ | 122 t€ | 209 t€ | 223 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 275 t€ | 366 t€ | 216 t€ | 225 t€ | 207 t€ | 106 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 633 t€ | 699 t€ | 742 t€ | 715 t€ | 702 t€ | 651 t€ |
| Saamiset | 349 t€ | 271 t€ | 259 t€ | 230 t€ | 180 t€ | 246 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 58 t€ | 271 t€ | 266 t€ | 283 t€ | 263 t€ | 278 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Vastaavaa | 1,3 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 135 t€ | 135 t€ | 135 t€ | 135 t€ | 135 t€ | 135 t€ |
| Oma pääoma | 641 t€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 985 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 250 t€ | 0 € | – | – | 0 € | 21 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 424 t€ | 378 t€ | 378 t€ | 358 t€ | 269 t€ | 275 t€ |
| Vieras pääoma | 674 t€ | 378 t€ | 378 t€ | 358 t€ | 269 t€ | 296 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,9 M€ | 3,8 M€ | 3,6 M€ | 3,4 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 11 t€ | 10 t€ | 600 € | 700 € | 600 € | 20 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,9 M€ | -1,9 M€ | -1,8 M€ | -1,7 M€ | -1,7 M€ | -1,8 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,0 M€ | -1,0 M€ | -920 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 11 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -20 t€ | -26 t€ | -19 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 493 t€ | -527 t€ | -515 t€ | -506 t€ | -494 t€ | -470 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 369 t€ | 289 t€ | 242 t€ | 150 t€ | 258 t€ | 293 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -7 820 € | 5 821 € | 10 t€ | 2 177 € | 4 769 € | -15 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 376 t€ | 295 t€ | 253 t€ | 152 t€ | 263 t€ | 279 t€ |
| Tuloverot | 76 t€ | -59 t€ | -51 t€ | -30 t€ | -53 t€ | -56 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 300 t€ | 235 t€ | 202 t€ | 122 t€ | 209 t€ | 223 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 275 t€ | 366 t€ | 216 t€ | 225 t€ | 207 t€ | 106 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 633 t€ | 699 t€ | 742 t€ | 715 t€ | 702 t€ | 651 t€ |
| Saamiset | 349 t€ | 271 t€ | 259 t€ | 230 t€ | 180 t€ | 246 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 58 t€ | 271 t€ | 266 t€ | 283 t€ | 263 t€ | 278 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Vastaavaa | 1,3 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 135 t€ | 135 t€ | 135 t€ | 135 t€ | 135 t€ | 135 t€ |
| Oma pääoma | 641 t€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 985 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 250 t€ | 0 € | – | – | 0 € | 21 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 424 t€ | 378 t€ | 378 t€ | 358 t€ | 269 t€ | 275 t€ |
| Vieras pääoma | 674 t€ | 378 t€ | 378 t€ | 358 t€ | 269 t€ | 296 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 116 t€ | 90 t€ | 97 t€ | 95 t€ | 74 t€ | 76 t€ |
| Vastattavaa | 1,3 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 250 t€ | 0 € | – | – | 0 € | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 349 t€ | 271 t€ | 259 t€ | 230 t€ | 180 t€ | 246 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | – | 0 € | 3 520 € | 8 231 € |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | – | 0 € | 80 t€ | 0 € | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 11 t€ | 5 935 € | 11 t€ | 2 347 € | 5 212 € | 960 € |
| Koneet ja kalusto | 33 t€ | 40 t€ | 46 t€ | 61 t€ | 79 t€ | 56 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 206 t€ | 858 t€ | 849 t€ | 838 t€ | 740 t€ | 628 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 76 t€ | 101 t€ | 120 t€ | 100 t€ | 40 t€ | 58 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 886 t€ | -867 t€ | -841 t€ | -829 t€ | -817 t€ | -748 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 242 t€ | 326 t€ | 170 t€ | 164 t€ | 128 t€ | 51 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 245 t€ | 158 t€ | 153 t€ | 174 t€ | 160 t€ | 152 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 300 t€ | 235 t€ | 202 t€ | 122 t€ | 209 t€ | 223 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 3 600 € | -113 € | -295 € | -259 € | -2 314 € | -15 t€ |
| Eläkekulut | 171 t€ | -168 t€ | -162 t€ | -152 t€ | -138 t€ | -146 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 104 t€ | 113 t€ | 106 t€ | 56 t€ | 17 t€ | 86 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 73 t€ | -65 t€ | -59 t€ | -66 t€ | -47 t€ | -26 t€ |
| Palvelujen ostot | 46 t€ | -40 t€ | -69 t€ | -56 t€ | -78 t€ | -5 320 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 120 € | 0 € | 140 € | 90 € | 1 870 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 1,8 M€ | -1,8 M€ | -1,7 M€ | -1,6 M€ | -1,7 M€ | -1,7 M€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 33 t€ | 40 t€ | 46 t€ | 61 t€ | 79 t€ | 56 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 633 t€ | 699 t€ | 742 t€ | 715 t€ | 702 t€ | 651 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | – | 0 € | 80 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 50 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 11 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -20 t€ | -26 t€ | -19 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 182 t€ | 188 t€ | 161 t€ | 163 t€ | 155 t€ | 141 t€ |
| Sijoitukset | 242 t€ | 326 t€ | 170 t€ | 164 t€ | 128 t€ | 51 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 66 t€ | -43 t€ | 26 t€ | 13 t€ | 51 t€ | -14 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Autopro Kouvola Oy kuuluu toimialaluokassa ajoneuvojen polttoaineen vähittäiskauppa ylimpään 10 %:iin (218 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 38 t€, 7,8-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Kouvola
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta