Kuljetus P Koivisto Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Ylitornio, rekisteröity vuonna 2000. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2025, liikevaihto oli 4,0 M€ ja liikevoitto 508 t€; omavaraisuusaste 72,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 504 t€ ja tuloverot 103 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 4,0 M€ | 3,5 M€ | 4,3 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 14,3 % | -19,3 % | – |
| Käyttökate | 785 t€ | 786 t€ | 953 t€ |
| Käyttökate-% | 19,6 % | 22,4 % | 21,9 % |
| Liikevoitto | 508 t€ | 509 t€ | 643 t€ |
| Liikevoitto-% | 12,7 % | 14,5 % | 14,8 % |
| Tilikauden tulos | 424 t€ | 417 t€ | 478 t€ |
| Henkilöstökulut | 811 t€ | 651 t€ | 781 t€ |
| Omavaraisuusaste | 72,3 % | 72,4 % | 59,7 % |
| Quick ratio | 3,30 | 3,91 | 2,67 |
| Current ratio | 3,30 | 3,91 | 2,67 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 23,0 % | 23,2 % | 28,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 17,6 % | 19,6 % | 26,2 % |
| Taseen loppusumma | 3,3 M€ | 2,9 M€ | 3,1 M€ |
| Oma pääoma | 2,4 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 888 t€ | 949 t€ | 1,2 M€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 4,0 M€ | 3,5 M€ | 4,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 51 t€ | 42 t€ | 15 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -1,9 M€ | -1,6 M€ | -2,2 M€ |
| Henkilöstökulut | -811 t€ | -651 t€ | -781 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -278 t€ | -277 t€ | -310 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -598 t€ | -559 t€ | -432 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 508 t€ | 509 t€ | 643 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 24 t€ | 9 672 € | -42 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 531 t€ | 519 t€ | 601 t€ |
| Tuloverot | -107 t€ | -103 t€ | -124 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 424 t€ | 417 t€ | 478 t€ |
Tase
| 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 843 t€ | 815 t€ | 888 t€ |
| Saamiset | 719 t€ | 798 t€ | 497 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 888 t€ | 949 t€ | 1,2 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,5 M€ | 2,1 M€ | 2,2 M€ |
| Vastaavaa | 3,3 M€ | 2,9 M€ | 3,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Oma pääoma | 2,4 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 170 t€ | 269 t€ | 420 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 752 t€ | 543 t€ | 813 t€ |
| Vieras pääoma | 922 t€ | 812 t€ | 1,2 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (52)
| 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 4,0 M€ | 3,5 M€ | 4,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 51 t€ | 42 t€ | 15 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -1,9 M€ | -1,6 M€ | -2,2 M€ |
| Henkilöstökulut | -811 t€ | -651 t€ | -781 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -278 t€ | -277 t€ | -310 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -598 t€ | -559 t€ | -432 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 508 t€ | 509 t€ | 643 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 24 t€ | 9 672 € | -42 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 531 t€ | 519 t€ | 601 t€ |
| Tuloverot | -107 t€ | -103 t€ | -124 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 424 t€ | 417 t€ | 478 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 843 t€ | 815 t€ | 888 t€ |
| Saamiset | 719 t€ | 798 t€ | 497 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 888 t€ | 949 t€ | 1,2 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,5 M€ | 2,1 M€ | 2,2 M€ |
| Vastaavaa | 3,3 M€ | 2,9 M€ | 3,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Oma pääoma | 2,4 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 170 t€ | 269 t€ | 420 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 752 t€ | 543 t€ | 813 t€ |
| Vieras pääoma | 922 t€ | 812 t€ | 1,2 M€ |
| Palvelujen ostot | -1,1 M€ | -821 t€ | -1,2 M€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 0 € | 15 t€ | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,3 M€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 130 t€ | 162 t€ | 159 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 424 t€ | 417 t€ | 478 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 092 € | 4 402 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -278 t€ | -277 t€ | -310 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 373 t€ | 100 t€ | 206 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 709 € | 1 660 € | 1 591 € |
| Lyhytaikaiset velat omistusyhteysyrityksille | 3 658 € | 3 658 € | 3 658 € |
| Rahoitusarvopaperit | 876 t€ | 376 t€ | 461 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -801 t€ | -732 t€ | -961 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -657 t€ | -490 t€ | -626 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 673 t€ | 773 t€ | 486 t€ |
| Ylikurssirahasto | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -13 t€ | -23 t€ | -28 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 36 t€ | 15 t€ | -108 € |
| Muut henkilösivukulut | -39 t€ | -46 t€ | -57 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 833 t€ | 805 t€ | 878 t€ |
| Muut arvopaperit | 876 t€ | 376 t€ | 461 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 109 t€ | 126 t€ | 258 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 719 t€ | 798 t€ | 497 t€ |
| Eläkekulut | -114 t€ | -114 t€ | -98 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 170 t€ | 269 t€ | 420 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | – | 0 € | -15 t€ |
| Koneet ja kalusto | 833 t€ | 805 t€ | 878 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 9 767 € | 9 767 € | 9 767 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 137 t€ | 151 t€ | 186 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 45 t€ | 21 t€ | 10 t€ |
| Sijoitukset | 9 767 € | 9 767 € | 9 767 € |
| Vastattavaa | 3,3 M€ | 2,9 M€ | 3,1 M€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kuljetus P Koivisto Oy kuuluu toimialaluokassa tieliikenteen tavarankuljetus ylimpään 10 %:iin (2782 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 34 t€, 15-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.