Automyynti Liesjärvi & Niemenmaa Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Parkano, rekisteröity vuonna 2000. Tilikaudella, joka päättyi 28.2.2025, liikevoitto 22 t€; omavaraisuusaste 57,4 %. Julkiset ostajat ostivat siltä 110 € vuosina 2023–2023; suurin ostaja on Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 1,1 M€ | 1,9 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -36,0 % | -45,0 % | – |
| Bruttotulos | 101 t€ | 158 t€ | – |
| Käyttökate | 43 t€ | 2 418 € | 72 t€ |
| Käyttökate-% | – | 0,2 % | 3,7 % |
| Liikevoitto | 22 t€ | -2 995 € | 27 t€ |
| Liikevoitto-% | – | -0,3 % | 1,4 % |
| Tilikauden tulos | 15 t€ | -20 t€ | 7 526 € |
| Henkilöstökulut | 28 t€ | 83 t€ | 157 t€ |
| Omavaraisuusaste | 57,4 % | 34,4 % | 27,3 % |
| Quick ratio | 1,41 | 0,76 | 0,75 |
| Current ratio | 1,94 | 1,64 | 1,83 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | – | 34,0 % | 31,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 7,2 % | -10,6 % | 3,3 % |
| Taseen loppusumma | 355 t€ | 550 t€ | 836 t€ |
| Oma pääoma | 204 t€ | 189 t€ | 228 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 20 t€ | 25 t€ | 88 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 1,1 M€ | 1,9 M€ |
| Bruttotulos | 101 t€ | 158 t€ | – |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 107 € | 1 452 € |
| Materiaalit ja palvelut | – | -903 t€ | -1,6 M€ |
| Henkilöstökulut | -28 t€ | -83 t€ | -157 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -21 t€ | -5 413 € | -45 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -30 t€ | -72 t€ | -115 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 22 t€ | -2 995 € | 27 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -7 122 € | -17 t€ | -17 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 15 t€ | -20 t€ | 10 t€ |
| Tuloverot | 134 € | -45 € | -2 513 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 15 t€ | -20 t€ | 7 526 € |
Tase
| 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 201 t€ | 269 t€ | 366 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 42 t€ | 150 t€ | 277 t€ |
| Saamiset | 92 t€ | 106 t€ | 106 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 20 t€ | 25 t€ | 88 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 154 t€ | 281 t€ | 470 t€ |
| Vastaavaa | 355 t€ | 550 t€ | 836 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 204 t€ | 189 t€ | 228 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 72 t€ | 190 t€ | 350 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 79 t€ | 171 t€ | 258 t€ |
| Vieras pääoma | 151 t€ | 361 t€ | 608 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (55)
| 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 1,1 M€ | 1,9 M€ |
| Bruttotulos | 101 t€ | 158 t€ | – |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 107 € | 1 452 € |
| Materiaalit ja palvelut | – | -903 t€ | -1,6 M€ |
| Henkilöstökulut | -28 t€ | -83 t€ | -157 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -21 t€ | -5 413 € | -45 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -30 t€ | -72 t€ | -115 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 22 t€ | -2 995 € | 27 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -7 122 € | -17 t€ | -17 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 15 t€ | -20 t€ | 10 t€ |
| Tuloverot | 134 € | -45 € | -2 513 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 15 t€ | -20 t€ | 7 526 € |
| Pysyvät vastaavat | 201 t€ | 269 t€ | 366 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 42 t€ | 150 t€ | 277 t€ |
| Saamiset | 92 t€ | 106 t€ | 106 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 20 t€ | 25 t€ | 88 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 154 t€ | 281 t€ | 470 t€ |
| Vastaavaa | 355 t€ | 550 t€ | 836 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 204 t€ | 189 t€ | 228 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 72 t€ | 190 t€ | 350 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 79 t€ | 171 t€ | 258 t€ |
| Vieras pääoma | 151 t€ | 361 t€ | 608 t€ |
| Valmiit tuotteet | 42 t€ | 150 t€ | 277 t€ |
| Sijoitukset | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 839 € | 14 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 5 395 € | 29 t€ | 36 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 12 t€ | 14 t€ | 15 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 181 t€ | 201 t€ | 213 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 6 348 € | 5 351 € | 15 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 863 € | 9 630 € | 50 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 30 t€ | 26 t€ | 54 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | – | -774 t€ | -1,4 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 15 t€ | -20 t€ | 7 526 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 92 t€ | 106 t€ | 106 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -11 t€ | -21 t€ | -21 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 169 t€ | 235 t€ | 330 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -1 880 € | -52 t€ | -122 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | 0 € | 8 818 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 12 t€ | 14 t€ | 15 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 53 t€ | 60 t€ | 16 t€ |
| Vastattavaa | 355 t€ | 550 t€ | 836 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | – | 0 € | 42 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 3 646 € | 3 822 € | 622 € |
| Muut henkilösivukulut | -14 t€ | -17 t€ | -14 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 72 t€ | 190 t€ | 249 t€ |
| Koneet ja kalusto | 169 t€ | 235 t€ | 330 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -21 t€ | -5 413 € | -45 t€ |
| Pitkäaikaiset saadut ennakot | – | 0 € | 59 t€ |
| Palvelujen ostot | – | -2 741 € | -30 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 70 t€ | 132 t€ | 162 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | – | -126 t€ | -111 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Eläkekulut | -12 t€ | -15 t€ | -21 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 0 € | 160 € | 3 695 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.