Pääkaupunkiseudun Katse Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2000. Tilikaudella, joka päättyi 31.8.2025, liikevaihto oli 561 t€ ja liikevoitto 78 t€; omavaraisuusaste 88,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 80 t€ ja tuloverot 16 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 449 € vuosina 2025–2025; suurin ostaja on Ilmatieteen laitos (Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 561 t€ | 519 t€ | 517 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 8,2 % | 0,3 % | – |
| Käyttökate | 79 t€ | 81 t€ | 91 t€ |
| Käyttökate-% | 14,0 % | 15,7 % | 17,5 % |
| Liikevoitto | 78 t€ | 80 t€ | 89 t€ |
| Liikevoitto-% | 13,8 % | 15,4 % | 17,2 % |
| Tilikauden tulos | 62 t€ | 64 t€ | 67 t€ |
| Henkilöstökulut | 212 t€ | 192 t€ | 182 t€ |
| Omavaraisuusaste | 88,5 % | 90,3 % | 91,9 % |
| Quick ratio | 6,68 | 7,87 | 9,42 |
| Current ratio | 8,61 | 10,17 | 12,21 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 10,3 % | 8,6 % | 6,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 14,0 % | 15,4 % | 17,5 % |
| Taseen loppusumma | 501 t€ | 459 t€ | 414 t€ |
| Oma pääoma | 443 t€ | 414 t€ | 380 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 370 t€ | 335 t€ | 308 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 561 t€ | 519 t€ | 517 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -202 t€ | -180 t€ | -185 t€ |
| Henkilöstökulut | -212 t€ | -192 t€ | -182 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -1 056 € | -1 408 € | -1 878 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -69 t€ | -65 t€ | -59 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 78 t€ | 80 t€ | 89 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 € | -214 € | -5 229 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 78 t€ | 80 t€ | 83 t€ |
| Tuloverot | -16 t€ | -16 t€ | -17 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 62 t€ | 64 t€ | 67 t€ |
Tase
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 3 286 € | 4 343 € | 5 751 € |
| Vaihto-omaisuus | 112 t€ | 103 t€ | 93 t€ |
| Saamiset | 15 t€ | 17 t€ | 6 930 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 370 t€ | 335 t€ | 308 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 498 t€ | 454 t€ | 408 t€ |
| Vastaavaa | 501 t€ | 459 t€ | 414 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 443 t€ | 414 t€ | 380 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 58 t€ | 45 t€ | 33 t€ |
| Vieras pääoma | 58 t€ | 45 t€ | 33 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 561 t€ | 519 t€ | 517 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -202 t€ | -180 t€ | -185 t€ |
| Henkilöstökulut | -212 t€ | -192 t€ | -182 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -1 056 € | -1 408 € | -1 878 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -69 t€ | -65 t€ | -59 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 78 t€ | 80 t€ | 89 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 € | -214 € | -5 229 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 78 t€ | 80 t€ | 83 t€ |
| Tuloverot | -16 t€ | -16 t€ | -17 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 62 t€ | 64 t€ | 67 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 3 286 € | 4 343 € | 5 751 € |
| Vaihto-omaisuus | 112 t€ | 103 t€ | 93 t€ |
| Saamiset | 15 t€ | 17 t€ | 6 930 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 370 t€ | 335 t€ | 308 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 498 t€ | 454 t€ | 408 t€ |
| Vastaavaa | 501 t€ | 459 t€ | 414 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 443 t€ | 414 t€ | 380 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 58 t€ | 45 t€ | 33 t€ |
| Vieras pääoma | 58 t€ | 45 t€ | 33 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 25 t€ | 26 t€ | 10 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | – | 0 € | -67 € |
| Vastattavaa | 501 t€ | 459 t€ | 414 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 15 t€ | 17 t€ | 6 930 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 4 167 € | 4 167 € | 4 167 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 120 € | 0 € | 140 € |
| Koneet ja kalusto | 3 169 € | 4 225 € | 5 633 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 373 t€ | 342 t€ | 305 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 26 t€ | 17 t€ | 6 812 € |
| Palkat ja palkkiot | -165 t€ | -151 t€ | -143 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 118 € | 118 € | 118 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 7 414 € | 12 t€ | 1 635 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 62 t€ | 64 t€ | 67 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -122 € | -214 € | -5 302 € |
| Eläkekulut | -44 t€ | -38 t€ | -37 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 3 763 € | 616 € | 1 129 € |
| Muut henkilösivukulut | -4 056 € | -2 987 € | -2 778 € |
| Palvelujen ostot | -259 € | -289 € | -1 875 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 3 169 € | 4 225 € | 5 633 € |
| Ostot tilikauden aikana | -210 t€ | -189 t€ | -189 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 112 t€ | 103 t€ | 93 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -1 056 € | -1 408 € | -1 878 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 6 729 € | 2 171 € | 16 t€ |
| Sijoitukset | 118 € | 118 € | 118 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 8 848 € | 9 739 € | 5 946 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Pääkaupunkiseudun Katse Oy kuuluu toimialaluokassa lääkinnällisten tuotteiden tukkukauppa pienempään puoliskoon (201 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 133 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Helsinki
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta