Takamäki Group Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kuortane, rekisteröity vuonna 1999. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 218 t€ ja liikevoitto -110 t€; omavaraisuusaste 77,2 %.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 218 t€ | 138 t€ | 99 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 58,0 % | 39,0 % | – |
| Käyttökate | -110 t€ | 10,0 M€ | 5 068 € |
| Käyttökate-% | -50,5 % | 7290,9 % | 5,1 % |
| Liikevoitto | -110 t€ | 10,0 M€ | 2 454 € |
| Liikevoitto-% | -50,5 % | 7290,0 % | 2,5 % |
| Tilikauden tulos | -301 t€ | 9,5 M€ | 1,1 M€ |
| Henkilöstökulut | -134 t€ | 78 t€ | 8 087 € |
| Omavaraisuusaste | 77,2 % | 81,4 % | 41,9 % |
| Quick ratio | 3,81 | 8,05 | 0,95 |
| Current ratio | 3,81 | 8,05 | 0,95 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 1586,0 % | 2095,0 % | 4783,4 % |
| Oman pääoman tuotto | -2,6 % | 75,0 % | 31,9 % |
| Taseen loppusumma | 15,1 M€ | 15,5 M€ | 8,2 M€ |
| Oma pääoma | 11,7 M€ | 12,6 M€ | 3,4 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 208 € | 1 870 € | 4 090 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 218 t€ | 138 t€ | 99 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 12 t€ | 10,3 M€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 16 t€ | 195 € | -405 € |
| Henkilöstökulut | 134 t€ | -78 t€ | -8 087 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 0 € | -1 250 € | -2 613 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 189 t€ | -368 t€ | -85 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -110 t€ | 10,0 M€ | 2 454 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 184 t€ | -204 t€ | 986 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -294 t€ | 9,8 M€ | 988 t€ |
| Tuloverot | 7 124 € | -12 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -301 t€ | 9,5 M€ | 1,1 M€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 8,0 M€ | 8,1 M€ | 5,3 M€ |
| Saamiset | 7,1 M€ | 7,0 M€ | 2,6 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 208 € | 1 870 € | 4 090 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 7,2 M€ | 7,4 M€ | 2,9 M€ |
| Vastaavaa | 15,1 M€ | 15,5 M€ | 8,2 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Oma pääoma | 11,7 M€ | 12,6 M€ | 3,4 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,6 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,9 M€ | 916 t€ | 3,0 M€ |
| Vieras pääoma | 3,5 M€ | 2,9 M€ | 4,7 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (68)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 218 t€ | 138 t€ | 99 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 12 t€ | 10,3 M€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 16 t€ | 195 € | -405 € |
| Henkilöstökulut | 134 t€ | -78 t€ | -8 087 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 0 € | -1 250 € | -2 613 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 189 t€ | -368 t€ | -85 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -110 t€ | 10,0 M€ | 2 454 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 184 t€ | -204 t€ | 986 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -294 t€ | 9,8 M€ | 988 t€ |
| Tuloverot | 7 124 € | -12 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -301 t€ | 9,5 M€ | 1,1 M€ |
| Pysyvät vastaavat | 8,0 M€ | 8,1 M€ | 5,3 M€ |
| Saamiset | 7,1 M€ | 7,0 M€ | 2,6 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 208 € | 1 870 € | 4 090 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 7,2 M€ | 7,4 M€ | 2,9 M€ |
| Vastaavaa | 15,1 M€ | 15,5 M€ | 8,2 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Oma pääoma | 11,7 M€ | 12,6 M€ | 3,4 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,6 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,9 M€ | 916 t€ | 3,0 M€ |
| Vieras pääoma | 3,5 M€ | 2,9 M€ | 4,7 M€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 179 t€ | 161 t€ | 1,5 M€ |
| Palkat ja palkkiot | 119 t€ | -68 t€ | 0 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 78 t€ | 69 t€ | 6 236 € |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 100 t€ | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 3,4 M€ | 3,8 M€ | 669 t€ |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 1,7 M€ |
| Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksissä | – | 0 € | 1,2 M€ |
| Eläkekulut | 7 064 € | -4 411 € | -4 759 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 369 t€ | 3 218 € | 1 618 € |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | -11 t€ | -4 273 € | 21 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | – | 0 € | 1 250 € |
| Pitkäaikaiset myyntisaamiset | 69 t€ | 69 t€ | 139 t€ |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 4,9 M€ | 4,9 M€ | 5,0 M€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 0 € | -1 250 € | -2 613 € |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 12 t€ | 0 € | – |
| Vastattavaa | 15,1 M€ | 15,5 M€ | 8,2 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 11 t€ | 125 € | 1 234 € |
| Sijoitukset | 7,6 M€ | 8,1 M€ | 5,3 M€ |
| Muut henkilösivukulut | 8 239 € | -5 606 € | -3 328 € |
| Saamiset omistusyhteysyrityksiltä (sijoitukset) | 18 t€ | 0 € | – |
| Liikearvo | – | 0 € | 1 250 € |
| Pitkäaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 72 t€ | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Konserniavustukset | 0 € | -350 t€ | 100 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 178 t€ | 178 t€ | 178 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 366 t€ | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -301 t€ | 9,5 M€ | 1,1 M€ |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 79 t€ | 366 t€ | 243 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 147 t€ | 550 t€ | 453 t€ |
| Palvelujen ostot | 15 t€ | 0 € | -405 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 11,8 M€ | 3,0 M€ | 2,1 M€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 1,5 M€ | 739 t€ | 1,3 M€ |
| Ostot tilikauden aikana | 565 € | 195 € | 0 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 3 218 € | 3 218 € | 1 618 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 0 € | -16 t€ | 0 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 6,5 M€ | 6,9 M€ | 2,5 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 3 409 € | 3 066 € | 13 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 79 t€ | 87 t€ | 4 453 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 2,5 M€ | 3,2 M€ | 335 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 67 t€ | 5 179 € | 64 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 79 t€ | 366 t€ | 243 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 80 t€ | 0 € | 103 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 638 t€ | 106 t€ | 117 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 494 t€ | 103 t€ | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 353 t€ | -339 t€ | -292 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 188 t€ | 10 t€ | 64 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Kuortane
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta