Oy Slotte Investment Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vaasa, rekisteröity vuonna 2000. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 197 t€ ja liikevoitto 73 t€; omavaraisuusaste 34,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 36 t€ ja tuloverot 7 261 €.
Vaasa: 13 uutta yritystä 30 päivässä
- Fix and Rent IT OyAsuntojen vuokraus
- NFCP Finland OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
- Bipolar OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 197 t€ | 130 t€ | 123 t€ | 125 t€ | 140 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 51,2 % | 5,7 % | -1,2 % | -10,7 % | – |
| Käyttökate | 51 t€ | 69 t€ | 38 t€ | 63 t€ | 104 t€ |
| Käyttökate-% | 25,8 % | 53,0 % | 30,7 % | 50,3 % | 74,3 % |
| Liikevoitto | 73 t€ | 49 t€ | 20 t€ | 46 t€ | 85 t€ |
| Liikevoitto-% | 37,2 % | 37,8 % | 15,9 % | 36,6 % | 61,0 % |
| Tilikauden tulos | 48 t€ | 29 t€ | 9 826 € | 31 t€ | 62 t€ |
| Henkilöstökulut | – | – | – | 0 € | 1 000 € |
| Omavaraisuusaste | 34,6 % | 31,0 % | 28,3 % | 27,2 % | 43,3 % |
| Quick ratio | 3,93 | 3,98 | 7,49 | 8,27 | 2,08 |
| Current ratio | 5,40 | 6,11 | 7,49 | 8,27 | 2,08 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 327,2 % | 544,1 % | 647,2 % | 710,2 % | 307,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 14,1 % | 9,1 % | 3,1 % | 9,2 % | 19,0 % |
| Taseen loppusumma | 987 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 757 t€ |
| Oma pääoma | 342 t€ | 319 t€ | 315 t€ | 332 t€ | 327 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 43 t€ | 100 t€ | 193 t€ | 216 t€ | -14 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 197 t€ | 130 t€ | 123 t€ | 125 t€ | 140 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 79 t€ | -32 t€ | -31 t€ | -34 t€ | -29 t€ |
| Henkilöstökulut | – | – | – | 0 € | -1 000 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 23 t€ | -20 t€ | -18 t€ | -17 t€ | -19 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 22 t€ | -29 t€ | -55 t€ | -28 t€ | -5 616 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 73 t€ | 49 t€ | 20 t€ | 46 t€ | 85 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 13 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -8 191 € | -4 217 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 61 t€ | 36 t€ | 7 111 € | 37 t€ | 81 t€ |
| Tuloverot | 13 t€ | -7 246 € | 2 715 € | -6 812 € | -19 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 48 t€ | 29 t€ | 9 826 € | 31 t€ | 62 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 680 t€ | 744 t€ | 700 t€ | 797 t€ | 616 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 83 t€ | 99 t€ | – | – | – |
| Saamiset | 180 t€ | 184 t€ | 221 t€ | 206 t€ | 156 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 43 t€ | 100 t€ | 193 t€ | 216 t€ | -14 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 307 t€ | 285 t€ | 414 t€ | 422 t€ | 141 t€ |
| Vastaavaa | 987 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 757 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 342 t€ | 319 t€ | 315 t€ | 332 t€ | 327 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 588 t€ | 663 t€ | 743 t€ | 836 t€ | 362 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 57 t€ | 47 t€ | 55 t€ | 51 t€ | 68 t€ |
| Vieras pääoma | 645 t€ | 709 t€ | 799 t€ | 887 t€ | 429 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 197 t€ | 130 t€ | 123 t€ | 125 t€ | 140 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 79 t€ | -32 t€ | -31 t€ | -34 t€ | -29 t€ |
| Henkilöstökulut | – | – | – | 0 € | -1 000 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 23 t€ | -20 t€ | -18 t€ | -17 t€ | -19 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 22 t€ | -29 t€ | -55 t€ | -28 t€ | -5 616 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 73 t€ | 49 t€ | 20 t€ | 46 t€ | 85 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 13 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -8 191 € | -4 217 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 61 t€ | 36 t€ | 7 111 € | 37 t€ | 81 t€ |
| Tuloverot | 13 t€ | -7 246 € | 2 715 € | -6 812 € | -19 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 48 t€ | 29 t€ | 9 826 € | 31 t€ | 62 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 680 t€ | 744 t€ | 700 t€ | 797 t€ | 616 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 83 t€ | 99 t€ | – | – | – |
| Saamiset | 180 t€ | 184 t€ | 221 t€ | 206 t€ | 156 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 43 t€ | 100 t€ | 193 t€ | 216 t€ | -14 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 307 t€ | 285 t€ | 414 t€ | 422 t€ | 141 t€ |
| Vastaavaa | 987 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 757 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 342 t€ | 319 t€ | 315 t€ | 332 t€ | 327 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 588 t€ | 663 t€ | 743 t€ | 836 t€ | 362 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 57 t€ | 47 t€ | 55 t€ | 51 t€ | 68 t€ |
| Vieras pääoma | 645 t€ | 709 t€ | 799 t€ | 887 t€ | 429 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 297 t€ | 261 t€ | 238 t€ | 222 t€ | 239 t€ |
| Sijoitukset | 372 t€ | 471 t€ | 449 t€ | 574 t€ | 375 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 1 294 € | 21 t€ | 5 696 € | 56 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 267 € | 4 066 € | 633 € | 3 123 € | 4 046 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 94 € | 125 € | 166 € | 221 € | 293 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 284 t€ | 280 t€ | 296 t€ | 291 t€ | 255 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 180 t€ | 181 t€ | 200 t€ | 200 t€ | 100 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 1 720 € | 0 € | – | – |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 180 t€ | 181 t€ | 200 t€ | 200 t€ | 100 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 229 € | 139 € | 12 t€ | 1 058 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 63 t€ | -32 t€ | -31 t€ | -34 t€ | -29 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 48 t€ | 29 t€ | 9 826 € | 31 t€ | 62 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 0 € | 3 014 € | 21 t€ | 5 696 € | 56 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 13 t€ | -19 t€ | -17 t€ | -8 546 € | -8 017 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 309 t€ | 273 t€ | 250 t€ | 223 t€ | 240 t€ |
| Palkat ja palkkiot | – | – | – | 0 € | -1 000 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 11 t€ | 0 € | 0 € | 4 478 € | 4 868 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 94 € | 125 € | 166 € | 221 € | 293 € |
| Vastattavaa | 987 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 757 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | 0 € | 1 464 € | 0 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 238 t€ | 263 t€ | 293 t€ | 336 t€ | 362 t€ |
| Koneet ja kalusto | 441 € | 588 € | 783 € | 1 043 € | 1 388 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 23 t€ | -20 t€ | -18 t€ | -17 t€ | -19 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 83 t€ | 99 t€ | – | – | – |
| Palvelujen ostot | 480 € | 0 € | – | – | – |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 625 € | 625 € | 625 € | 1 348 € | 1 348 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 42 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 59 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 16 t€ | 0 € | – | – | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 371 t€ | 470 t€ | 449 t€ | 572 t€ | 374 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 0 € | 5 624 € | 3 336 € | 354 € | 3 800 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 350 t€ | 400 t€ | 450 t€ | 500 t€ | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Oy Slotte Investment Ab kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta suurempaan puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.