Hammaslaboratorio Koskihammas Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kajaani, rekisteröity vuonna 1999. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 73 t€. Verotettava tulo oli vuonna 2024 69 t€ ja tuloverot 14 t€. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: toimitusjohtajan muutos 6.2.2026.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -15,9 % | -5,2 % | 10,4 % | – |
| Bruttotulos | 295 t€ | 351 t€ | 370 t€ | 335 t€ |
| Käyttökate | 66 t€ | 79 t€ | 135 t€ | 81 t€ |
| Liikevoitto | 73 t€ | 69 t€ | 121 t€ | 74 t€ |
| Tilikauden tulos | 66 t€ | 55 t€ | 96 t€ | 59 t€ |
| Henkilöstökulut | -165 t€ | 205 t€ | 176 t€ | 195 t€ |
| Taseen loppusumma | 408 t€ | 540 t€ | 554 t€ | 505 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 134 t€ | 173 t€ | 198 t€ | 195 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 295 t€ | 351 t€ | 370 t€ | 335 t€ |
| Henkilöstökulut | 165 t€ | -205 t€ | -176 t€ | -195 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 7 159 € | -9 545 € | -13 t€ | -6 965 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 50 t€ | -67 t€ | -60 t€ | -60 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 73 t€ | 69 t€ | 121 t€ | 74 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -9 497 € | -398 € | -401 € | -510 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 83 t€ | 69 t€ | 121 t€ | 74 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 66 t€ | 55 t€ | 96 t€ | 59 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Vaihto-omaisuus | 0 € | 9 504 € | 9 504 € | 9 504 € |
| Saamiset | 10 t€ | 36 t€ | 35 t€ | 27 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 134 t€ | 173 t€ | 198 t€ | 195 t€ |
| Vastaavaa | 408 t€ | 540 t€ | 554 t€ | 505 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (18)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 295 t€ | 351 t€ | 370 t€ | 335 t€ |
| Henkilöstökulut | 165 t€ | -205 t€ | -176 t€ | -195 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 7 159 € | -9 545 € | -13 t€ | -6 965 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 50 t€ | -67 t€ | -60 t€ | -60 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 73 t€ | 69 t€ | 121 t€ | 74 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -9 497 € | -398 € | -401 € | -510 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 83 t€ | 69 t€ | 121 t€ | 74 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 66 t€ | 55 t€ | 96 t€ | 59 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 0 € | 9 504 € | 9 504 € | 9 504 € |
| Saamiset | 10 t€ | 36 t€ | 35 t€ | 27 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 134 t€ | 173 t€ | 198 t€ | 195 t€ |
| Vastaavaa | 408 t€ | 540 t€ | 554 t€ | 505 t€ |
| Vastattavaa | 408 t€ | 540 t€ | 554 t€ | 505 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | – | – | 0 € | 769 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 21 t€ | 29 t€ | 38 t€ | 19 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 155 t€ | 206 t€ | 186 t€ | 166 t€ |
| Sijoitukset | 88 t€ | 88 t€ | 88 t€ | 88 t€ |
| Välittömät verot | 17 t€ | -14 t€ | -24 t€ | -15 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Hammaslaboratorio Koskihammas Oy kuuluu toimialaluokassa hammasproteesien ja -implanttien valmistus suurempaan puoliskoon (88 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 36 t€, 2,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Toimitusjohtajan muutos
Ilmainen kuukausilista: Kajaani
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta