Kauhajoen AT-Huolto Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kauhajoki, rekisteröity vuonna 1998. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 250 t€ ja liikevoitto 18 t€; omavaraisuusaste 51,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 21 t€ ja tuloverot 4 119 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 250 t€ | 249 t€ | 236 t€ | 224 t€ | 218 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 0,5 % | 5,8 % | 5,3 % | 2,6 % | – |
| Käyttökate | 16 t€ | 28 t€ | 19 t€ | 16 t€ | 17 t€ |
| Käyttökate-% | 6,5 % | 11,3 % | 8,1 % | 7,1 % | 7,9 % |
| Liikevoitto | 18 t€ | 26 t€ | 18 t€ | 15 t€ | 16 t€ |
| Liikevoitto-% | 7,3 % | 10,3 % | 7,6 % | 6,6 % | 7,5 % |
| Tilikauden tulos | 12 t€ | 16 t€ | 11 t€ | 9 450 € | 11 t€ |
| Henkilöstökulut | -90 t€ | 76 t€ | 86 t€ | 82 t€ | 82 t€ |
| Omavaraisuusaste | 51,4 % | 48,6 % | 44,6 % | 40,8 % | 38,1 % |
| Quick ratio | 0,22 | 0,25 | 0,15 | 0,19 | 0,15 |
| Current ratio | 1,38 | 1,67 | 1,01 | 1,20 | 1,43 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 33,4 % | 35,4 % | 38,3 % | 43,7 % | 46,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 13,3 % | 19,7 % | 14,9 % | 14,0 % | 17,5 % |
| Taseen loppusumma | 172 t€ | 172 t€ | 163 t€ | 165 t€ | 165 t€ |
| Oma pääoma | 89 t€ | 83 t€ | 73 t€ | 67 t€ | 63 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 417 € | 623 € | 931 € | 678 € | 305 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 250 t€ | 249 t€ | 236 t€ | 224 t€ | 218 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 6 968 € | 7 143 € | 6 710 € | 6 968 € | 6 968 € |
| Materiaalit ja palvelut | 109 t€ | -111 t€ | -102 t€ | -101 t€ | -92 t€ |
| Henkilöstökulut | 90 t€ | -76 t€ | -86 t€ | -82 t€ | -82 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 958 € | -2 581 € | -1 088 € | -1 133 € | -919 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 39 t€ | -42 t€ | -35 t€ | -32 t€ | -34 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 18 t€ | 26 t€ | 18 t€ | 15 t€ | 16 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 379 € | -5 082 € | -4 374 € | -2 912 € | -2 511 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 15 t€ | 21 t€ | 14 t€ | 12 t€ | 14 t€ |
| Tuloverot | 3 032 € | -4 147 € | -2 754 € | -2 409 € | -2 773 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 12 t€ | 16 t€ | 11 t€ | 9 450 € | 11 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 126 t€ | 127 t€ | 123 t€ | 123 t€ | 122 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 39 t€ | 38 t€ | 35 t€ | 36 t€ | 39 t€ |
| Saamiset | 5 889 € | 6 023 € | 4 868 € | 6 031 € | 4 073 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 417 € | 623 € | 931 € | 678 € | 305 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 46 t€ | 45 t€ | 40 t€ | 42 t€ | 43 t€ |
| Vastaavaa | 172 t€ | 172 t€ | 163 t€ | 165 t€ | 165 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Oma pääoma | 89 t€ | 83 t€ | 73 t€ | 67 t€ | 63 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 50 t€ | 62 t€ | 50 t€ | 62 t€ | 72 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 33 t€ | 27 t€ | 40 t€ | 35 t€ | 30 t€ |
| Vieras pääoma | 84 t€ | 88 t€ | 90 t€ | 98 t€ | 102 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 250 t€ | 249 t€ | 236 t€ | 224 t€ | 218 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 6 968 € | 7 143 € | 6 710 € | 6 968 € | 6 968 € |
| Materiaalit ja palvelut | 109 t€ | -111 t€ | -102 t€ | -101 t€ | -92 t€ |
| Henkilöstökulut | 90 t€ | -76 t€ | -86 t€ | -82 t€ | -82 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 958 € | -2 581 € | -1 088 € | -1 133 € | -919 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 39 t€ | -42 t€ | -35 t€ | -32 t€ | -34 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 18 t€ | 26 t€ | 18 t€ | 15 t€ | 16 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 379 € | -5 082 € | -4 374 € | -2 912 € | -2 511 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 15 t€ | 21 t€ | 14 t€ | 12 t€ | 14 t€ |
| Tuloverot | 3 032 € | -4 147 € | -2 754 € | -2 409 € | -2 773 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 12 t€ | 16 t€ | 11 t€ | 9 450 € | 11 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 126 t€ | 127 t€ | 123 t€ | 123 t€ | 122 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 39 t€ | 38 t€ | 35 t€ | 36 t€ | 39 t€ |
| Saamiset | 5 889 € | 6 023 € | 4 868 € | 6 031 € | 4 073 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 417 € | 623 € | 931 € | 678 € | 305 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 46 t€ | 45 t€ | 40 t€ | 42 t€ | 43 t€ |
| Vastaavaa | 172 t€ | 172 t€ | 163 t€ | 165 t€ | 165 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Oma pääoma | 89 t€ | 83 t€ | 73 t€ | 67 t€ | 63 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 50 t€ | 62 t€ | 50 t€ | 62 t€ | 72 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 33 t€ | 27 t€ | 40 t€ | 35 t€ | 30 t€ |
| Vieras pääoma | 84 t€ | 88 t€ | 90 t€ | 98 t€ | 102 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 7 977 € | 5 370 € | 8 752 € | 5 403 € | 1 390 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 008 € | 625 € | 339 € | 252 € | 139 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 1 958 € | -2 581 € | -1 088 € | -1 133 € | -919 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 4 200 € | 4 200 € | 6 300 € | 9 240 € | 9 240 € |
| Sijoitukset | 119 t€ | 119 t€ | 119 t€ | 119 t€ | 119 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 54 t€ | 44 t€ | 39 t€ | 35 t€ | 29 t€ |
| Vastattavaa | 172 t€ | 172 t€ | 163 t€ | 165 t€ | 165 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 1 174 € | 0 € | – | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 445 € | 184 € | 243 € | 49 € | 20 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 5 889 € | 6 023 € | 4 868 € | 6 031 € | 4 073 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 12 t€ | 8 529 € | 17 t€ | 12 t€ | 9 280 € |
| Ostot tilikauden aikana | 106 t€ | -112 t€ | -101 t€ | -96 t€ | -92 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 4 881 € | 5 398 € | 4 529 € | 5 779 € | 3 934 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -640 € | 3 200 € | -939 € | -2 875 € | 739 € |
| Eläkekulut | 15 t€ | -14 t€ | -16 t€ | -17 t€ | -16 t€ |
| Palvelujen ostot | 3 647 € | -1 875 € | 0 € | -1 403 € | -907 € |
| Koneet ja kalusto | 5 807 € | 7 742 € | 3 263 € | 3 399 € | 2 758 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 50 t€ | 62 t€ | 50 t€ | 62 t€ | 72 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 8 686 € | 8 629 € | 7 720 € | 8 608 € | 10 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 120 € | 0 € | 140 € | 0 € | 270 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 5 807 € | 7 742 € | 3 263 € | 3 399 € | 2 758 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 1 174 € | 0 € | – | – | – |
| Muut henkilösivukulut | 4 016 € | -1 762 € | -3 016 € | -1 910 € | -3 035 € |
| Palkat ja palkkiot | 70 t€ | -60 t€ | -68 t€ | -63 t€ | -62 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 12 t€ | 16 t€ | 11 t€ | 9 450 € | 11 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 119 t€ | 119 t€ | 119 t€ | 119 t€ | 119 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 7 898 € | 7 898 € | 7 898 € | 7 898 € | 7 898 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 39 t€ | 38 t€ | 35 t€ | 36 t€ | 39 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 3 944 € | -5 267 € | -4 758 € | -2 961 € | -2 801 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kauhajoen AT-Huolto Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus suurempaan puoliskoon (1946 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.