Muutto- ja kuljetuspalvelu Rantanen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Seinäjoki, rekisteröity vuonna 1998. Tilikaudella, joka päättyi 31.7.2026, liikevaihto oli 259 t€ ja liikevoitto 12 t€; omavaraisuusaste -67,8 %.
Liikevaihto 2026259 t€+17 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto12 t€4,5 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos11 t€käyttökate 9 132 €
Omavaraisuusaste-67,8 %quick ratio 0,81
Toiminut28 vrekisteröity 26.3.1998
Seinäjoki: 11 uutta yritystä 30 päivässä
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 259 t€ | 221 t€ | 199 t€ | 260 t€ | 263 t€ | 252 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 17,2 % | 10,9 % | -23,5 % | -1,2 % | 4,4 % | – |
| Käyttökate | 9 132 € | -5 166 € | -7 172 € | -7 467 € | 17 t€ | 3 320 € |
| Käyttökate-% | 3,5 % | -2,3 % | -3,6 % | -2,9 % | 6,4 % | 1,3 % |
| Liikevoitto | 12 t€ | -8 533 € | -12 t€ | -13 t€ | 9 410 € | -8 126 € |
| Liikevoitto-% | 4,5 % | -3,9 % | -5,9 % | -5,1 % | 3,6 % | -3,2 % |
| Tilikauden tulos | 11 t€ | -8 996 € | -12 t€ | -14 t€ | 7 855 € | -9 888 € |
| Henkilöstökulut | -86 t€ | 85 t€ | 67 t€ | 96 t€ | 86 t€ | 53 t€ |
| Omavaraisuusaste | -67,8 % | -118,5 % | -70,3 % | -31,5 % | -6,0 % | -14,5 % |
| Quick ratio | 0,81 | 0,57 | 0,78 | 1,34 | 1,97 | 1,47 |
| Current ratio | 0,81 | 0,57 | 0,78 | 1,34 | 1,97 | 1,47 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 28,4 % | 33,7 % | 38,1 % | 31,0 % | 35,4 % | 41,1 % |
| Taseen loppusumma | 44 t€ | 34 t€ | 45 t€ | 61 t€ | 88 t€ | 91 t€ |
| Oma pääoma | -30 t€ | -40 t€ | -31 t€ | -19 t€ | -5 285 € | -13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 4 784 € | 5 890 € | 12 t€ | 25 t€ | 10 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 259 t€ | 221 t€ | 199 t€ | 260 t€ | 263 t€ | 252 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 6 000 € | 929 € | 4 423 € | 2 225 € |
| Materiaalit ja palvelut | 80 t€ | -65 t€ | -75 t€ | -94 t€ | -86 t€ | -131 t€ |
| Henkilöstökulut | 86 t€ | -85 t€ | -67 t€ | -96 t€ | -86 t€ | -53 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 525 € | -3 367 € | -4 489 € | -5 810 € | -7 364 € | -11 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 79 t€ | -76 t€ | -70 t€ | -79 t€ | -79 t€ | -68 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 12 t€ | -8 533 € | -12 t€ | -13 t€ | 9 410 € | -8 126 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 087 € | -463 € | -646 € | -777 € | -1 556 € | -1 761 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 11 t€ | -8 996 € | -12 t€ | -14 t€ | 7 855 € | -9 888 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 11 t€ | -8 996 € | -12 t€ | -14 t€ | 7 855 € | -9 888 € |
Tase
| 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 7 576 € | 10 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 22 t€ | 34 t€ |
| Saamiset | 24 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 32 t€ | 41 t€ | 46 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 4 784 € | 5 890 € | 12 t€ | 25 t€ | 10 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 36 t€ | 24 t€ | 31 t€ | 44 t€ | 66 t€ | 56 t€ |
| Vastaavaa | 44 t€ | 34 t€ | 45 t€ | 61 t€ | 88 t€ | 91 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | -30 t€ | -40 t€ | -31 t€ | -19 t€ | -5 285 € | -13 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 29 t€ | 33 t€ | 36 t€ | 48 t€ | 60 t€ | 65 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 45 t€ | 42 t€ | 40 t€ | 33 t€ | 33 t€ | 38 t€ |
| Vieras pääoma | 74 t€ | 74 t€ | 76 t€ | 81 t€ | 93 t€ | 104 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 259 t€ | 221 t€ | 199 t€ | 260 t€ | 263 t€ | 252 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 6 000 € | 929 € | 4 423 € | 2 225 € |
| Materiaalit ja palvelut | 80 t€ | -65 t€ | -75 t€ | -94 t€ | -86 t€ | -131 t€ |
| Henkilöstökulut | 86 t€ | -85 t€ | -67 t€ | -96 t€ | -86 t€ | -53 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 525 € | -3 367 € | -4 489 € | -5 810 € | -7 364 € | -11 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 79 t€ | -76 t€ | -70 t€ | -79 t€ | -79 t€ | -68 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 12 t€ | -8 533 € | -12 t€ | -13 t€ | 9 410 € | -8 126 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 087 € | -463 € | -646 € | -777 € | -1 556 € | -1 761 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 11 t€ | -8 996 € | -12 t€ | -14 t€ | 7 855 € | -9 888 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 11 t€ | -8 996 € | -12 t€ | -14 t€ | 7 855 € | -9 888 € |
| Pysyvät vastaavat | 7 576 € | 10 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 22 t€ | 34 t€ |
| Saamiset | 24 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 32 t€ | 41 t€ | 46 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 4 784 € | 5 890 € | 12 t€ | 25 t€ | 10 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 36 t€ | 24 t€ | 31 t€ | 44 t€ | 66 t€ | 56 t€ |
| Vastaavaa | 44 t€ | 34 t€ | 45 t€ | 61 t€ | 88 t€ | 91 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | -30 t€ | -40 t€ | -31 t€ | -19 t€ | -5 285 € | -13 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 29 t€ | 33 t€ | 36 t€ | 48 t€ | 60 t€ | 65 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 45 t€ | 42 t€ | 40 t€ | 33 t€ | 33 t€ | 38 t€ |
| Vieras pääoma | 74 t€ | 74 t€ | 76 t€ | 81 t€ | 93 t€ | 104 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 414 € | 0 € | 2 965 € | 513 € | 0 € | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 11 t€ | 7 599 € | 5 438 € | 8 946 € | 11 t€ | 9 895 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -49 t€ | -40 t€ | -27 t€ | -14 t€ | -22 t€ | -12 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 005 € | 3 859 € | 9 416 € | 8 011 € | 12 t€ | 3 198 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 8 116 € | 8 107 € | 12 t€ | 8 249 € | 6 665 € | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 23 t€ | 15 t€ | 12 t€ | 23 t€ | 28 t€ | 28 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 45 t€ | -37 t€ | -38 t€ | -48 t€ | -48 t€ | -68 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 11 t€ | -8 996 € | -12 t€ | -14 t€ | 7 855 € | -9 888 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 24 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 32 t€ | 41 t€ | 46 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 111 € | -695 € | -770 € | -1 010 € | -1 811 € | -1 834 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 7 576 € | 10 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 22 t€ | 34 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 70 t€ | -71 t€ | -54 t€ | -79 t€ | -75 t€ | -43 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 22 t€ | 22 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 5 € | 0 € | 1 009 € | 1 009 € | 1 009 € | 509 € |
| Vastattavaa | 44 t€ | 34 t€ | 45 t€ | 61 t€ | 88 t€ | 91 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 0 € | 129 € | 0 € | – | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 24 € | 233 € | 123 € | 233 € | 256 € | 73 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 948 € | -2 124 € | -3 126 € | -2 295 € | -2 170 € | -1 661 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 3 530 € | 7 157 € | 19 t€ | 25 t€ | 30 t€ |
| Koneet ja kalusto | 7 576 € | 10 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 22 t€ | 34 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 525 € | -3 367 € | -4 489 € | -5 810 € | -7 364 € | -11 t€ |
| Palvelujen ostot | 35 t€ | -27 t€ | -38 t€ | -47 t€ | -38 t€ | -62 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 4 040 € | 3 970 € | 5 948 € | – | – | – |
| Eläkekulut | 13 t€ | -12 t€ | -10 t€ | -15 t€ | -9 675 € | -7 661 € |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | 29 t€ | 29 t€ | 29 t€ | 29 t€ | 35 t€ | 35 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.