Koneurakointi Hirvikoski Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Heinola, rekisteröity vuonna 1998. Tilikaudella, joka päättyi 30.9.2025, liikevaihto oli 2,9 M€ ja liikevoitto 58 t€; omavaraisuusaste 18,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 170 t€ ja tuloverot 35 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 30.9.2025 | 30.9.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,9 M€ | 1,6 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 75,7 % | – |
| Käyttökate | 3 503 € | 163 t€ |
| Käyttökate-% | 0,1 % | 9,9 % |
| Liikevoitto | 58 t€ | 182 t€ |
| Liikevoitto-% | 2,0 % | 11,1 % |
| Tilikauden tulos | 30 t€ | 132 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,1 M€ | -485 t€ |
| Omavaraisuusaste | 18,4 % | 36,3 % |
| Quick ratio | 0,59 | 1,21 |
| Current ratio | 0,65 | 1,21 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 24,5 % | 16,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 19,1 % | 85,6 % |
| Taseen loppusumma | 866 t€ | 423 t€ |
| Oma pääoma | 159 t€ | 154 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 102 t€ | 7 635 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,9 M€ | 1,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 912 € | 6 311 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1,4 M€ | 764 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,1 M€ | 485 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 54 t€ | 19 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 298 t€ | 197 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 58 t€ | 182 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 19 t€ | 14 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 39 t€ | 168 t€ |
| Tuloverot | 8 078 € | 37 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 30 t€ | 132 t€ |
Tase
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 546 t€ | 148 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 32 t€ | 0 € |
| Saamiset | 185 t€ | 268 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 102 t€ | 7 635 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 320 t€ | 276 t€ |
| Vastaavaa | 866 t€ | 423 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 159 t€ | 154 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 216 t€ | 42 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 490 t€ | 227 t€ |
| Vieras pääoma | 706 t€ | 269 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (57)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,9 M€ | 1,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 912 € | 6 311 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1,4 M€ | 764 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,1 M€ | 485 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 54 t€ | 19 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 298 t€ | 197 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 58 t€ | 182 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 19 t€ | 14 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 39 t€ | 168 t€ |
| Tuloverot | 8 078 € | 37 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 30 t€ | 132 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 546 t€ | 148 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 32 t€ | 0 € |
| Saamiset | 185 t€ | 268 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 102 t€ | 7 635 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 320 t€ | 276 t€ |
| Vastaavaa | 866 t€ | 423 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 159 t€ | 154 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 216 t€ | 42 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 490 t€ | 227 t€ |
| Vieras pääoma | 706 t€ | 269 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 49 t€ | 0 € |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 83 t€ | 83 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 5 197 € | 6 497 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 171 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 30 t€ | 132 t€ |
| Koneet ja kalusto | 233 t€ | 54 t€ |
| Eläkekulut | 137 t€ | 76 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 52 t€ | 100 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 169 t€ | 52 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 7 170 € | 614 € |
| Vastattavaa | 866 t€ | 423 t€ |
| Liikearvo | 162 t€ | 0 € |
| Valmiit tuotteet | 32 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 151 t€ | 92 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 49 t€ | 77 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 20 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 78 t€ | 73 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 122 t€ | 74 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 48 t€ | 8 772 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 185 t€ | 268 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 17 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 121 t€ | 14 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 4 160 € | 4 160 € |
| Sijoitukset | 83 t€ | 83 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -32 t€ | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 54 t€ | 19 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 291 t€ | 64 t€ |
| Palvelujen ostot | 101 t€ | 13 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 201 t€ | 42 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 15 t€ | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 1,3 M€ | 751 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 82 € | 19 € |
| Muut henkilösivukulut | 31 t€ | 16 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 915 t€ | 392 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 9 343 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Koneurakointi Hirvikoski Oy kuuluu toimialaluokassa tieliikenteen tavarankuljetus ylimpään neljännekseen (2781 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 34 t€, 5,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.