Drink Consult Finland Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 1998. Tilikaudella, joka päättyi 28.2.2026, liikevaihto oli 749 t€ ja liikevoitto 37 t€; omavaraisuusaste 97,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 113 t€ ja tuloverot 23 t€.
Turku: 44 uutta yritystä 30 päivässä
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 749 t€ | 545 t€ | 1,3 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 37,6 % | -58,1 % | – |
| Käyttökate | 32 t€ | 81 t€ | 120 t€ |
| Käyttökate-% | 4,3 % | 14,8 % | 9,2 % |
| Liikevoitto | 37 t€ | 75 t€ | 112 t€ |
| Liikevoitto-% | 4,9 % | 13,8 % | 8,6 % |
| Tilikauden tulos | 27 t€ | 60 t€ | 89 t€ |
| Henkilöstökulut | -16 t€ | 69 t€ | 69 t€ |
| Omavaraisuusaste | 97,2 % | 98,5 % | 89,7 % |
| Quick ratio | 30,59 | 56,69 | 8,24 |
| Current ratio | 35,25 | 64,91 | 9,41 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 2,4 % | 2,0 % | 6,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 4,2 % | 8,4 % | 12,5 % |
| Taseen loppusumma | 659 t€ | 725 t€ | 793 t€ |
| Oma pääoma | 641 t€ | 714 t€ | 711 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 238 t€ | 514 t€ | 381 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 749 t€ | 545 t€ | 1,3 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 626 t€ | -343 t€ | -1,0 M€ |
| Henkilöstökulut | 16 t€ | -69 t€ | -69 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 224 € | -5 632 € | -7 509 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 66 t€ | -53 t€ | -61 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 37 t€ | 75 t€ | 112 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 669 € | 105 € | -24 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 36 t€ | 75 t€ | 112 t€ |
| Tuloverot | 9 324 € | -15 t€ | -23 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 27 t€ | 60 t€ | 89 t€ |
Tase
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 13 t€ | 17 t€ | 23 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 85 t€ | 90 t€ | 96 t€ |
| Saamiset | 323 t€ | 105 t€ | 294 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 238 t€ | 514 t€ | 381 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 646 t€ | 708 t€ | 771 t€ |
| Vastaavaa | 659 t€ | 725 t€ | 793 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 641 t€ | 714 t€ | 711 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 18 t€ | 11 t€ | 82 t€ |
| Vieras pääoma | 18 t€ | 11 t€ | 82 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 749 t€ | 545 t€ | 1,3 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 626 t€ | -343 t€ | -1,0 M€ |
| Henkilöstökulut | 16 t€ | -69 t€ | -69 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 224 € | -5 632 € | -7 509 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 66 t€ | -53 t€ | -61 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 37 t€ | 75 t€ | 112 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 669 € | 105 € | -24 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 36 t€ | 75 t€ | 112 t€ |
| Tuloverot | 9 324 € | -15 t€ | -23 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 27 t€ | 60 t€ | 89 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 13 t€ | 17 t€ | 23 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 85 t€ | 90 t€ | 96 t€ |
| Saamiset | 323 t€ | 105 t€ | 294 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 238 t€ | 514 t€ | 381 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 646 t€ | 708 t€ | 771 t€ |
| Vastaavaa | 659 t€ | 725 t€ | 793 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 641 t€ | 714 t€ | 711 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 18 t€ | 11 t€ | 82 t€ |
| Vieras pääoma | 18 t€ | 11 t€ | 82 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 230 t€ | 26 t€ | 1 711 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 13 t€ | 9 594 € | 79 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 606 t€ | 646 t€ | 614 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 3 042 € | 2 696 € | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 5 021 € | 1 319 € | 2 872 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 90 t€ | 76 t€ | 278 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 597 t€ | -322 t€ | -1,1 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 27 t€ | 60 t€ | 89 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 323 t€ | 105 t€ | 294 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 908 € | 4 € | -50 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 13 t€ | 17 t€ | 23 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 85 t€ | 90 t€ | 96 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 8 461 € | -60 t€ | -62 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 313 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | 0 € | 354 € |
| Vastattavaa | 659 t€ | 725 t€ | 793 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 240 € | 101 € | 26 € |
| Muut henkilösivukulut | 932 € | -1 521 € | -1 247 € |
| Koneet ja kalusto | 13 t€ | 17 t€ | 23 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 4 224 € | -5 632 € | -7 509 € |
| Palvelujen ostot | 25 t€ | -14 t€ | -6 701 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 4 324 € | -6 289 € | 14 t€ |
| Eläkekulut | 6 733 € | -7 271 € | -5 663 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Drink Consult Finland Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen henkilökohtainen palvelutoiminta ylimpään 10 %:iin (687 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 8 177 €, 14-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.