SP-Works Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 1997. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 754 t€ ja liikevoitto 69 t€; omavaraisuusaste 85,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 89 t€ ja tuloverot 18 t€.
Helsinki: 311 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 754 t€ | 807 t€ | 801 t€ | 500 t€ | 257 t€ | 160 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -6,6 % | 0,9 % | 60,3 % | 94,2 % | 60,5 % | – |
| Käyttökate | 66 t€ | 93 t€ | 100 t€ | 39 t€ | 24 t€ | 5 744 € |
| Käyttökate-% | 8,7 % | 11,5 % | 12,4 % | 7,9 % | 9,2 % | 3,6 % |
| Liikevoitto | 69 t€ | 86 t€ | 91 t€ | 27 t€ | 7 772 € | 1 152 € |
| Liikevoitto-% | 9,1 % | 10,7 % | 11,3 % | 5,5 % | 3,0 % | 0,7 % |
| Tilikauden tulos | 53 t€ | 67 t€ | 71 t€ | 21 t€ | 5 847 € | 1 185 € |
| Henkilöstökulut | -464 t€ | 469 t€ | 445 t€ | 254 t€ | 195 t€ | 164 t€ |
| Omavaraisuusaste | 85,2 % | 85,7 % | 84,4 % | 90,4 % | 94,2 % | 96,4 % |
| Quick ratio | 2,35 | 2,29 | 2,23 | 2,34 | 2,71 | 4,15 |
| Current ratio | 2,35 | 2,29 | 2,23 | 2,34 | 2,71 | 4,15 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 16,6 % | 15,0 % | 16,6 % | 14,9 % | 17,4 % | 18,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 7,3 % | 9,2 % | 9,8 % | 3,0 % | 0,8 % | 0,1 % |
| Taseen loppusumma | 885 t€ | 885 t€ | 867 t€ | 814 t€ | 837 t€ | 883 t€ |
| Oma pääoma | 723 t€ | 727 t€ | 716 t€ | 697 t€ | 732 t€ | 795 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 211 t€ | 225 t€ | 158 t€ | 183 t€ | 230 t€ | 313 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 754 t€ | 807 t€ | 801 t€ | 500 t€ | 257 t€ | 160 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 26 t€ | 0 € | – | 0 € | 91 t€ | 111 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 57 t€ | -42 t€ | -55 t€ | -54 t€ | -28 t€ | -31 t€ |
| Henkilöstökulut | 464 t€ | -469 t€ | -445 t€ | -254 t€ | -195 t€ | -164 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 397 € | -6 726 € | -8 969 € | -12 t€ | -16 t€ | -4 592 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 186 t€ | -204 t€ | -201 t€ | -153 t€ | -102 t€ | -71 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 69 t€ | 86 t€ | 91 t€ | 27 t€ | 7 772 € | 1 152 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 519 € | -2 327 € | -2 160 € | -1 412 € | -446 € | -633 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 66 t€ | 84 t€ | 88 t€ | 26 t€ | 7 326 € | 519 € |
| Tuloverot | 14 t€ | -17 t€ | -18 t€ | -5 256 € | -1 479 € | 666 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 53 t€ | 67 t€ | 71 t€ | 21 t€ | 5 847 € | 1 185 € |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 504 t€ | 524 t€ | 531 t€ | 540 t€ | 552 t€ | 518 t€ |
| Saamiset | 169 t€ | 136 t€ | 178 t€ | 91 t€ | 55 t€ | 52 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 211 t€ | 225 t€ | 158 t€ | 183 t€ | 230 t€ | 313 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 380 t€ | 361 t€ | 336 t€ | 274 t€ | 285 t€ | 365 t€ |
| Vastaavaa | 885 t€ | 885 t€ | 867 t€ | 814 t€ | 837 t€ | 883 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 723 t€ | 727 t€ | 716 t€ | 697 t€ | 732 t€ | 795 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 162 t€ | 158 t€ | 151 t€ | 117 t€ | 105 t€ | 88 t€ |
| Vieras pääoma | 162 t€ | 158 t€ | 151 t€ | 117 t€ | 105 t€ | 88 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 754 t€ | 807 t€ | 801 t€ | 500 t€ | 257 t€ | 160 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 26 t€ | 0 € | – | 0 € | 91 t€ | 111 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 57 t€ | -42 t€ | -55 t€ | -54 t€ | -28 t€ | -31 t€ |
| Henkilöstökulut | 464 t€ | -469 t€ | -445 t€ | -254 t€ | -195 t€ | -164 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 397 € | -6 726 € | -8 969 € | -12 t€ | -16 t€ | -4 592 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 186 t€ | -204 t€ | -201 t€ | -153 t€ | -102 t€ | -71 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 69 t€ | 86 t€ | 91 t€ | 27 t€ | 7 772 € | 1 152 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 519 € | -2 327 € | -2 160 € | -1 412 € | -446 € | -633 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 66 t€ | 84 t€ | 88 t€ | 26 t€ | 7 326 € | 519 € |
| Tuloverot | 14 t€ | -17 t€ | -18 t€ | -5 256 € | -1 479 € | 666 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 53 t€ | 67 t€ | 71 t€ | 21 t€ | 5 847 € | 1 185 € |
| Pysyvät vastaavat | 504 t€ | 524 t€ | 531 t€ | 540 t€ | 552 t€ | 518 t€ |
| Saamiset | 169 t€ | 136 t€ | 178 t€ | 91 t€ | 55 t€ | 52 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 211 t€ | 225 t€ | 158 t€ | 183 t€ | 230 t€ | 313 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 380 t€ | 361 t€ | 336 t€ | 274 t€ | 285 t€ | 365 t€ |
| Vastaavaa | 885 t€ | 885 t€ | 867 t€ | 814 t€ | 837 t€ | 883 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 723 t€ | 727 t€ | 716 t€ | 697 t€ | 732 t€ | 795 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 162 t€ | 158 t€ | 151 t€ | 117 t€ | 105 t€ | 88 t€ |
| Vieras pääoma | 162 t€ | 158 t€ | 151 t€ | 117 t€ | 105 t€ | 88 t€ |
| Sijoitukset | 504 t€ | 504 t€ | 504 t€ | 504 t€ | 504 t€ | 504 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 452 € | 5 € | 747 € | 0 € | 33 t€ | 6 004 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 18 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 12 t€ | 6 047 € | 2 384 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 241 t€ | 231 t€ | 216 t€ | 247 t€ | 297 t€ | 364 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 12 t€ | 11 t€ | 9 539 € | 3 337 € | 375 € | 41 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 28 t€ | 21 t€ | 30 t€ | 15 t€ | 6 874 € | 6 537 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 157 t€ | 125 t€ | 168 t€ | 88 t€ | 21 t€ | 5 181 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 427 t€ | 427 t€ | 427 t€ | 427 t€ | 427 t€ | 427 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 1 276 € | -794 € | -1 918 € | -5 238 € | -1 811 € | -1 576 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 53 t€ | 67 t€ | 71 t€ | 21 t€ | 5 847 € | 1 185 € |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 504 t€ | 504 t€ | 504 t€ | 504 t€ | 504 t€ | 504 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 169 t€ | 136 t€ | 178 t€ | 91 t€ | 55 t€ | 52 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 2 838 € | -2 791 € | -2 866 € | -1 815 € | -568 € | -633 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 305 € | 20 t€ | 27 t€ | 36 t€ | 48 t€ | 14 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 357 t€ | -374 t€ | -358 t€ | -195 t€ | -149 t€ | -116 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 78 t€ | 87 t€ | 89 t€ | 48 t€ | 32 t€ | 21 t€ |
| Vastattavaa | 885 t€ | 885 t€ | 867 t€ | 814 t€ | 837 t€ | 883 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 319 € | 464 € | 706 € | 403 € | 122 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 28 t€ | -24 t€ | -26 t€ | -19 t€ | -17 t€ | -22 t€ |
| Koneet ja kalusto | 305 € | 20 t€ | 27 t€ | 36 t€ | 48 t€ | 14 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 3 397 € | -6 726 € | -8 969 € | -12 t€ | -16 t€ | -4 592 € |
| Palvelujen ostot | 56 t€ | -41 t€ | -53 t€ | -49 t€ | -26 t€ | -29 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 36 t€ | 36 t€ | 18 t€ | 43 t€ | 60 t€ | 58 t€ |
| Eläkekulut | 79 t€ | -71 t€ | -61 t€ | -39 t€ | -29 t€ | -26 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna SP-Works Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta ylimpään neljännekseen (851 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 14 t€, 6,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.