Ch Stråka Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Uusikaarlepyy, rekisteröity vuonna 1996. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 5 619 € ja liikevoitto -3 799 €; omavaraisuusaste 59,8 %.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 5 619 € | 12 t€ | 56 t€ | 9 716 € |
| Liikevaihdon muutos | -51,7 % | -79,4 % | 481,1 % | – |
| Käyttökate | -4 373 € | -4 845 € | -2 950 € | 6 689 € |
| Käyttökate-% | -77,8 % | -41,6 % | -5,2 % | 68,8 % |
| Liikevoitto | -3 799 € | -5 610 € | -3 970 € | 5 089 € |
| Liikevoitto-% | -67,6 % | -48,2 % | -7,0 % | 52,4 % |
| Tilikauden tulos | -3 799 € | -5 610 € | -3 970 € | 5 086 € |
| Omavaraisuusaste | 59,8 % | 63,8 % | 66,3 % | 73,5 % |
| Quick ratio | 2,24 | 2,39 | 2,23 | 0,99 |
| Current ratio | 2,29 | 2,55 | 2,76 | 3,39 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 416,5 % | 203,6 % | 48,9 % | 244,8 % |
| Oman pääoman tuotto | -10,9 % | -13,4 % | -7,3 % | 7,7 % |
| Taseen loppusumma | 58 t€ | 66 t€ | 82 t€ | 90 t€ |
| Oma pääoma | 35 t€ | 42 t€ | 54 t€ | 66 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 55 t€ | 51 t€ | 23 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 5 619 € | 12 t€ | 56 t€ | 9 716 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 1 242 € | 2 141 € | 1 327 € |
| Materiaalit ja palvelut | 2 681 € | -11 t€ | -55 t€ | 1 387 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 574 € | -765 € | -1 020 € | -1 600 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 6 163 € | -6 829 € | -6 748 € | -5 742 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -3 799 € | -5 610 € | -3 970 € | 5 089 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 0 € | 0 € | 0 € | -3 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -3 799 € | -5 610 € | -3 970 € | 5 086 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -3 799 € | -5 610 € | -3 970 € | 5 086 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 4 467 € | 5 041 € | 5 806 € | 8 985 € |
| Vaihto-omaisuus | 1 243 € | 3 824 € | 15 t€ | 57 t€ |
| Saamiset | 496 € | 1 183 € | 11 t€ | 279 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 55 t€ | 51 t€ | 23 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 54 t€ | 61 t€ | 76 t€ | 81 t€ |
| Vastaavaa | 58 t€ | 66 t€ | 82 t€ | 90 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 35 t€ | 42 t€ | 54 t€ | 66 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 24 t€ | 28 t€ | 24 t€ |
| Vieras pääoma | 23 t€ | 24 t€ | 28 t€ | 24 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 5 619 € | 12 t€ | 56 t€ | 9 716 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 1 242 € | 2 141 € | 1 327 € |
| Materiaalit ja palvelut | 2 681 € | -11 t€ | -55 t€ | 1 387 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 574 € | -765 € | -1 020 € | -1 600 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 6 163 € | -6 829 € | -6 748 € | -5 742 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -3 799 € | -5 610 € | -3 970 € | 5 089 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 0 € | 0 € | 0 € | -3 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -3 799 € | -5 610 € | -3 970 € | 5 086 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -3 799 € | -5 610 € | -3 970 € | 5 086 € |
| Pysyvät vastaavat | 4 467 € | 5 041 € | 5 806 € | 8 985 € |
| Vaihto-omaisuus | 1 243 € | 3 824 € | 15 t€ | 57 t€ |
| Saamiset | 496 € | 1 183 € | 11 t€ | 279 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 55 t€ | 51 t€ | 23 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 54 t€ | 61 t€ | 76 t€ | 81 t€ |
| Vastaavaa | 58 t€ | 66 t€ | 82 t€ | 90 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 35 t€ | 42 t€ | 54 t€ | 66 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 24 t€ | 28 t€ | 24 t€ |
| Vieras pääoma | 23 t€ | 24 t€ | 28 t€ | 24 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 1 243 € | 3 824 € | 15 t€ | 57 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 574 € | -765 € | -1 020 € | -1 600 € |
| Koneet ja kalusto | 1 721 € | 2 295 € | 3 060 € | 4 080 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -3 799 € | -5 610 € | -3 970 € | 5 086 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 4 467 € | 5 041 € | 5 806 € | 8 985 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 496 € | 1 183 € | 11 t€ | 279 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 2 746 € | 2 746 € | 2 746 € | 2 746 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 30 t€ | 39 t€ | 50 t€ | 52 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 23 t€ | 23 t€ | 27 t€ | 23 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | – | – | 0 € | 2 159 € |
| Vastattavaa | 58 t€ | 66 t€ | 82 t€ | 90 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Palvelujen ostot | – | 0 € | -12 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 10 € | 1 183 € | 0 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 486 € | 0 € | 11 t€ | 279 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 253 € | 993 € | 846 € | 338 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | – | – | 0 € | -3 € |
| Ostot tilikauden aikana | 99 € | -101 € | -87 € | 192 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 2 581 € | -11 t€ | -43 t€ | 1 195 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Uusikaarlepyy
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta