Rauno Parikka Ltd Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hämeenlinna, rekisteröity vuonna 1996. Yritys on konkurssissa 17.12.2025 alkaen. Tilikaudella, joka päättyi 17.12.2025, liikevaihto oli 1,0 M€ ja liikevoitto -504 t€; omavaraisuusaste -88,9 %. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: konkurssi 18.12.2025.
Talous
| Tunnusluvut | 17.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 1,2 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -17,7 % | – |
| Käyttökate | -510 t€ | 60 t€ |
| Käyttökate-% | -49,9 % | 4,8 % |
| Liikevoitto | -504 t€ | 62 t€ |
| Liikevoitto-% | -49,3 % | 5,0 % |
| Tilikauden tulos | -574 t€ | -7 974 € |
| Henkilöstökulut | -161 t€ | -139 t€ |
| Omavaraisuusaste | -88,9 % | 24,1 % |
| Quick ratio | 0,08 | 0,17 |
| Current ratio | 0,75 | 2,01 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 72,9 % | 56,7 % |
| Oman pääoman tuotto | – | -3,6 % |
| Taseen loppusumma | 395 t€ | 926 t€ |
| Oma pääoma | -351 t€ | 223 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 717 € | 4 739 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 17.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 1,2 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,2 M€ | 951 t€ |
| Henkilöstökulut | 161 t€ | 139 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 248 € | 1 956 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 113 t€ | 87 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -504 t€ | 62 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 69 t€ | 70 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -574 t€ | -7 974 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -574 t€ | -7 974 € |
Tase
| 17.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 19 t€ | 5 953 € |
| Vaihto-omaisuus | 337 t€ | 841 t€ |
| Saamiset | 32 t€ | 74 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 717 € | 4 739 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 376 t€ | 920 t€ |
| Vastaavaa | 395 t€ | 926 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | -351 t€ | 223 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 248 t€ | 246 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 498 t€ | 457 t€ |
| Vieras pääoma | 745 t€ | 704 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (47)
| 17.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 1,2 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,2 M€ | 951 t€ |
| Henkilöstökulut | 161 t€ | 139 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 248 € | 1 956 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 113 t€ | 87 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -504 t€ | 62 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 69 t€ | 70 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -574 t€ | -7 974 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -574 t€ | -7 974 € |
| Pysyvät vastaavat | 19 t€ | 5 953 € |
| Vaihto-omaisuus | 337 t€ | 841 t€ |
| Saamiset | 32 t€ | 74 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 717 € | 4 739 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 376 t€ | 920 t€ |
| Vastaavaa | 395 t€ | 926 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | -351 t€ | 223 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 248 t€ | 246 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 498 t€ | 457 t€ |
| Vieras pääoma | 745 t€ | 704 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 4 446 € | 3 179 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 7 € | 7 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 23 t€ | 25 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 19 t€ | 5 869 € |
| Valmiit tuotteet | 337 t€ | 841 t€ |
| Eläkekulut | 25 t€ | 18 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 154 t€ | 154 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 150 t€ | 173 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 504 t€ | -10 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 248 t€ | 246 t€ |
| Vastattavaa | 395 t€ | 926 t€ |
| Koneet ja kalusto | 19 t€ | 5 869 € |
| Palvelujen ostot | 5 324 € | 0 € |
| Palkat ja palkkiot | 131 t€ | 118 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 7 815 € | 39 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 736 t€ | 961 t€ |
| Sijoitukset | 84 € | 84 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 24 t€ | 36 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 84 € | 84 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -574 t€ | -7 974 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 111 t€ | 104 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 70 t€ | 70 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 120 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 52 t€ | 60 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 213 t€ | 156 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 6 248 € | 1 956 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 32 t€ | 74 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Konkurssi
Ilmainen kuukausilista: Hämeenlinna
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta