Hartolan Taksipalvelu Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hartola, rekisteröity vuonna 1996. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 82 t€ ja liikevoitto 20 t€; omavaraisuusaste 87,0 %.
Liikevaihto 202582 t€+40 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto20 t€25,0 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos16 t€käyttökate 15 t€
Omavaraisuusaste87,0 %quick ratio 3,43
Toiminut30 vrekisteröity 30.9.1996
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 82 t€ | 58 t€ | 60 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 40,2 % | -2,9 % | – |
| Käyttökate | 15 t€ | 14 t€ | -1 181 € |
| Käyttökate-% | 18,5 % | 23,9 % | -2,0 % |
| Liikevoitto | 20 t€ | 13 t€ | -9 322 € |
| Liikevoitto-% | 25,0 % | 22,4 % | -15,5 % |
| Tilikauden tulos | 16 t€ | 7 939 € | -9 324 € |
| Henkilöstökulut | -22 t€ | 26 t€ | 25 t€ |
| Omavaraisuusaste | 87,0 % | 88,0 % | 96,5 % |
| Quick ratio | 3,43 | 1,99 | 19,84 |
| Current ratio | 3,43 | 1,99 | 19,84 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 7,5 % | 5,8 % | 6,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 39,6 % | 31,9 % | -8,3 % |
| Taseen loppusumma | 47 t€ | 28 t€ | 116 t€ |
| Oma pääoma | 41 t€ | 25 t€ | 112 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 15 t€ | 3 014 € | 72 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 82 t€ | 58 t€ | 60 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 18 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 16 t€ | -17 t€ | -16 t€ |
| Henkilöstökulut | 22 t€ | -26 t€ | -25 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 271 € | -917 € | -8 141 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 18 t€ | -20 t€ | -21 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 20 t€ | 13 t€ | -9 322 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 12 € | -5 110 € | -2 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 20 t€ | 7 939 € | -9 324 € |
| Tuloverot | 4 081 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 16 t€ | 7 939 € | -9 324 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 26 t€ | 22 t€ | 36 t€ |
| Saamiset | 6 341 € | 3 746 € | 8 529 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 15 t€ | 3 014 € | 72 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 21 t€ | 6 760 € | 80 t€ |
| Vastaavaa | 47 t€ | 28 t€ | 116 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 250 € | 8 250 € | 8 250 € |
| Oma pääoma | 41 t€ | 25 t€ | 112 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 6 161 € | 3 396 € | 4 045 € |
| Vieras pääoma | 6 161 € | 3 396 € | 4 045 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 82 t€ | 58 t€ | 60 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 18 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 16 t€ | -17 t€ | -16 t€ |
| Henkilöstökulut | 22 t€ | -26 t€ | -25 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 271 € | -917 € | -8 141 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 18 t€ | -20 t€ | -21 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 20 t€ | 13 t€ | -9 322 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 12 € | -5 110 € | -2 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 20 t€ | 7 939 € | -9 324 € |
| Tuloverot | 4 081 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 16 t€ | 7 939 € | -9 324 € |
| Pysyvät vastaavat | 26 t€ | 22 t€ | 36 t€ |
| Saamiset | 6 341 € | 3 746 € | 8 529 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 15 t€ | 3 014 € | 72 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 21 t€ | 6 760 € | 80 t€ |
| Vastaavaa | 47 t€ | 28 t€ | 116 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 250 € | 8 250 € | 8 250 € |
| Oma pääoma | 41 t€ | 25 t€ | 112 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 6 161 € | 3 396 € | 4 045 € |
| Vieras pääoma | 6 161 € | 3 396 € | 4 045 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | – | 0 € | 4 129 € |
| Sijoitukset | 10 t€ | 462 € | 7 574 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 297 € | 612 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 692 € | 305 € | 864 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 7 933 € | -6 € | 113 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 948 € | 2 021 € | 4 502 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 388 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 5 394 € | 1 428 € | 3 416 € |
| Ostot tilikauden aikana | 8 718 € | -8 569 € | -11 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 16 t€ | 7 939 € | -9 324 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 6 341 € | 3 746 € | 8 529 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 12 € | -5 112 € | -8 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 16 t€ | 21 t€ | 28 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 18 t€ | -21 t€ | -21 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 4 081 € | 3 092 € | 3 182 € |
| Vastattavaa | 47 t€ | 28 t€ | 116 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 2 € | 7 € |
| Muut henkilösivukulut | 882 € | -1 002 € | -410 € |
| Koneet ja kalusto | 16 t€ | 21 t€ | 23 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 5 271 € | -917 € | -8 141 € |
| Palvelujen ostot | 7 080 € | -7 967 € | -4 726 € |
| Käyvän arvon rahasto | 8 726 € | 8 726 € | 0 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | – | 0 € | 841 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 10 t€ | 462 € | 7 574 € |
| Eläkekulut | 3 401 € | -3 560 € | -3 540 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.