Suhonen Invest Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Nurmijärvi, rekisteröity vuonna 1995. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 418 t€ ja liikevoitto 49 t€; omavaraisuusaste 81,6 %.
Liikevaihto 2025418 t€-4 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto49 t€11,6 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos32 t€käyttökate 21 t€
Omavaraisuusaste81,6 %quick ratio 0,15
Toiminut31 vrekisteröity 15.3.1995
Nurmijärvi: 15 uutta yritystä 30 päivässä
- Lumentec OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Nurmijärven Onnenkimpale ryMuualla luokittelematon muu monenlainen sosiaalihuollon avopalvelutoiminta
- Tanmore OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 418 t€ | 435 t€ | 448 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -3,8 % | -3,0 % | – |
| Käyttökate | 21 t€ | 29 t€ | 169 t€ |
| Käyttökate-% | 5,0 % | 6,7 % | 37,8 % |
| Liikevoitto | 49 t€ | 9 857 € | 124 t€ |
| Liikevoitto-% | 11,6 % | 2,3 % | 27,6 % |
| Tilikauden tulos | 32 t€ | 1 451 € | 121 t€ |
| Henkilöstökulut | -98 t€ | 114 t€ | 148 t€ |
| Omavaraisuusaste | 81,6 % | 66,2 % | 78,9 % |
| Quick ratio | 0,15 | 0,65 | 0,17 |
| Current ratio | 0,15 | 0,79 | 0,28 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 26,8 % | 59,3 % | 30,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 6,4 % | 0,3 % | 23,5 % |
| Taseen loppusumma | 608 t€ | 762 t€ | 654 t€ |
| Oma pääoma | 496 t€ | 504 t€ | 516 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 9 334 € | 56 t€ | 16 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 418 t€ | 435 t€ | 448 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 83 t€ | 9 000 € | 221 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 188 t€ | -177 t€ | -193 t€ |
| Henkilöstökulut | 98 t€ | -114 t€ | -148 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 28 t€ | -19 t€ | -46 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 138 t€ | -123 t€ | -158 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 49 t€ | 9 857 € | 124 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 17 t€ | -8 406 € | -2 507 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 32 t€ | 1 451 € | 121 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 32 t€ | 1 451 € | 121 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 597 t€ | 675 t€ | 615 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 0 € | 16 t€ | 15 t€ |
| Saamiset | 1 748 € | 15 t€ | 7 213 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 9 334 € | 56 t€ | 16 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 11 t€ | 87 t€ | 38 t€ |
| Vastaavaa | 608 t€ | 762 t€ | 654 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 496 t€ | 504 t€ | 516 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 40 t€ | 148 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 72 t€ | 110 t€ | 138 t€ |
| Vieras pääoma | 112 t€ | 258 t€ | 138 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 418 t€ | 435 t€ | 448 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 83 t€ | 9 000 € | 221 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 188 t€ | -177 t€ | -193 t€ |
| Henkilöstökulut | 98 t€ | -114 t€ | -148 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 28 t€ | -19 t€ | -46 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 138 t€ | -123 t€ | -158 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 49 t€ | 9 857 € | 124 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 17 t€ | -8 406 € | -2 507 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 32 t€ | 1 451 € | 121 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 32 t€ | 1 451 € | 121 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 597 t€ | 675 t€ | 615 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 0 € | 16 t€ | 15 t€ |
| Saamiset | 1 748 € | 15 t€ | 7 213 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 9 334 € | 56 t€ | 16 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 11 t€ | 87 t€ | 38 t€ |
| Vastaavaa | 608 t€ | 762 t€ | 654 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 496 t€ | 504 t€ | 516 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 40 t€ | 148 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 72 t€ | 110 t€ | 138 t€ |
| Vieras pääoma | 112 t€ | 258 t€ | 138 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 48 t€ | 72 t€ | 83 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 250 t€ | 250 t€ | 250 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 32 t€ | 1 451 € | 121 t€ |
| Koneet ja kalusto | 45 t€ | 102 t€ | 107 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 505 t€ | 500 t€ | 426 t€ |
| Eläkekulut | 12 t€ | -9 907 € | -34 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 6 870 € | 3 270 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 812 € | 11 t€ | 10 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 693 € | 0 € |
| Vastattavaa | 608 t€ | 762 t€ | 654 t€ |
| Liikearvo | 0 € | 67 t€ | 75 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 0 € | 16 t€ | 15 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 3 026 € | 20 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 1 748 € | 7 333 € | 3 943 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 17 t€ | -8 406 € | -2 539 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 11 t€ | 17 t€ | 101 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 57 t€ | 63 t€ | 7 462 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 748 € | 15 t€ | 7 213 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 206 t€ | 244 t€ | 136 t€ |
| Sijoitukset | 505 t€ | 500 t€ | 426 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 16 t€ | 1 000 € | -9 500 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 28 t€ | -19 t€ | -46 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 45 t€ | 102 t€ | 107 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 40 t€ | 148 t€ | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 172 t€ | -178 t€ | -183 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | 0 € | 31 € |
| Muut henkilösivukulut | 5 992 € | -6 010 € | -14 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 80 t€ | -98 t€ | -101 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 48 t€ | 5 665 € | 7 553 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).