Pekka Ovaska osakeyhtiö on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kajaani, rekisteröity vuonna 1996. Yritys on selvitystilassa 1.7.2026 alkaen. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 85 t€ ja liikevoitto 12 t€; omavaraisuusaste 90,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 2 607 € ja tuloverot 521 €. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: selvitystila 2.11.2026.
Kajaani: 3 uutta yritystä 30 päivässä
- Oulujärvi Assets OyAsuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta
- Silkka Savo OyRakennusten ja rakennelmien purku
- LVI-Palvelu Seppä oyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 85 t€ | 90 t€ | – | – |
| Liikevaihdon muutos | -5,9 % | – | 25,0 % | – |
| Bruttotulos | – | 90 t€ | 123 t€ | 98 t€ |
| Käyttökate | 12 t€ | 2 578 € | 23 t€ | 1 283 € |
| Käyttökate-% | 14,3 % | 2,9 % | – | – |
| Liikevoitto | 12 t€ | 2 578 € | 23 t€ | 1 283 € |
| Liikevoitto-% | 14,3 % | 2,9 % | – | – |
| Tilikauden tulos | 10 t€ | 1 975 € | 18 t€ | 1 006 € |
| Henkilöstökulut | -37 t€ | 49 t€ | 61 t€ | 63 t€ |
| Omavaraisuusaste | 90,5 % | 86,3 % | – | – |
| Quick ratio | 2,63 | 2,59 | – | – |
| Current ratio | 2,63 | 2,59 | – | – |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 7,4 % | 9,4 % | – | – |
| Oman pääoman tuotto | 17,2 % | 3,7 % | – | – |
| Taseen loppusumma | 66 t€ | 62 t€ | 64 t€ | 50 t€ |
| Oma pääoma | 60 t€ | 53 t€ | – | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 15 t€ | 22 t€ | 37 t€ | 20 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 85 t€ | 90 t€ | – | – |
| Bruttotulos | – | 90 t€ | 123 t€ | 98 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | 120 € | – | – |
| Henkilöstökulut | 37 t€ | -49 t€ | -61 t€ | -63 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 36 t€ | -38 t€ | -39 t€ | -34 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 12 t€ | 2 578 € | 23 t€ | 1 283 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -725 € | -82 € | -52 € | -20 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 13 t€ | 2 496 € | 23 t€ | 1 263 € |
| Tuloverot | 2 580 € | 521 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 10 t€ | 1 975 € | 18 t€ | 1 006 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 50 t€ | 40 t€ | – | – |
| Saamiset | 1 943 € | 42 € | 5 213 € | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 15 t€ | 22 t€ | 37 t€ | 20 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 17 t€ | 22 t€ | – | – |
| Vastaavaa | 66 t€ | 62 t€ | 64 t€ | 50 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 9 419 € | 9 419 € | – | – |
| Oma pääoma | 60 t€ | 53 t€ | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 6 297 € | 8 465 € | – | – |
| Vieras pääoma | 6 297 € | 8 465 € | – | – |
Kaikki tilinpäätöksen erät (37)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 85 t€ | 90 t€ | – | – |
| Bruttotulos | – | 90 t€ | 123 t€ | 98 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | 120 € | – | – |
| Henkilöstökulut | 37 t€ | -49 t€ | -61 t€ | -63 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 36 t€ | -38 t€ | -39 t€ | -34 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 12 t€ | 2 578 € | 23 t€ | 1 283 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -725 € | -82 € | -52 € | -20 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 13 t€ | 2 496 € | 23 t€ | 1 263 € |
| Tuloverot | 2 580 € | 521 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 10 t€ | 1 975 € | 18 t€ | 1 006 € |
| Pysyvät vastaavat | 50 t€ | 40 t€ | – | – |
| Saamiset | 1 943 € | 42 € | 5 213 € | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 15 t€ | 22 t€ | 37 t€ | 20 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 17 t€ | 22 t€ | – | – |
| Vastaavaa | 66 t€ | 62 t€ | 64 t€ | 50 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 9 419 € | 9 419 € | – | – |
| Oma pääoma | 60 t€ | 53 t€ | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 6 297 € | 8 465 € | – | – |
| Vieras pääoma | 6 297 € | 8 465 € | – | – |
| Sijoitukset | 50 t€ | 40 t€ | 22 t€ | 4 676 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 5 448 € | 6 841 € | – | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 40 t€ | 42 t€ | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 943 € | 42 € | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 849 € | 565 € | – | – |
| Välittömät verot | – | -521 € | -4 524 € | -257 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 10 t€ | 1 975 € | – | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 943 € | 42 € | – | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 878 € | 82 € | – | – |
| Palkat ja palkkiot | 24 t€ | 28 t€ | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 1 060 € | – | – |
| Vastattavaa | 66 t€ | 62 t€ | 64 t€ | 50 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 603 € | 0 € | – | – |
| Muut henkilösivukulut | 4 614 € | 4 350 € | – | – |
| Rahoitusarvopaperit | – | – | 0 € | 15 t€ |
| Palvelujen ostot | 0 € | 120 € | – | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 50 t€ | 40 t€ | – | – |
| Eläkekulut | 7 728 € | 17 t€ | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Pekka Ovaska osakeyhtiö kuuluu toimialaluokassa liikkeenjohdon konsultointi pienempään puoliskoon (7663 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Selvitystila