Prosessitutkimus Oy H. Peltonen on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lappeenranta, rekisteröity vuonna 1996. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 16 t€ ja liikevoitto 3 208 €; omavaraisuusaste 97,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 2 681 € ja tuloverot 536 €.
Lappeenranta: 12 uutta yritystä 30 päivässä
- Kaakon Projektipalvelu OyKiinteistönhoito
- Ryan Power OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Steel-Elite OyMetallien työstö
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 16 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 25 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 17,6 % | 19,4 % | -54,2 % | – |
| Käyttökate | 3 208 € | 2 339 € | -6 045 € | 9 684 € |
| Käyttökate-% | 20,3 % | 17,4 % | -53,8 % | 39,5 % |
| Liikevoitto | 3 208 € | 2 339 € | -6 045 € | 9 684 € |
| Liikevoitto-% | 20,3 % | 17,4 % | -53,8 % | 39,5 % |
| Tilikauden tulos | 5 472 € | 2 917 € | 2 330 € | 11 t€ |
| Henkilöstökulut | -2 668 € | 4 168 € | 7 936 € | 7 837 € |
| Omavaraisuusaste | 97,5 % | 100,0 % | 100,0 % | 99,5 % |
| Quick ratio | 39,03 | 28249,42 | 24026,81 | 187,26 |
| Current ratio | 39,03 | 28249,42 | 24026,81 | 187,26 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 20,5 % | 0,0 % | 0,1 % | 3,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 4,4 % | 2,3 % | 1,7 % | 7,7 % |
| Taseen loppusumma | 128 t€ | 129 t€ | 137 t€ | 147 t€ |
| Oma pääoma | 124 t€ | 129 t€ | 137 t€ | 147 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 34 t€ | 74 t€ | 70 t€ | 79 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 16 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 25 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 2 728 € | 1 900 € | 1 904 € |
| Henkilöstökulut | 2 668 € | -4 168 € | -7 936 € | -7 837 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 9 891 € | -9 633 € | -11 t€ | -8 897 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 208 € | 2 339 € | -6 045 € | 9 684 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -3 240 € | 1 114 € | 8 399 € | 3 797 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 6 448 € | 3 453 € | 2 354 € | 13 t€ |
| Tuloverot | 977 € | -536 € | -24 € | -2 166 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 472 € | 2 917 € | 2 330 € | 11 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1 539 € | 1 539 € | 1 539 € | 1 539 € |
| Saamiset | 7 671 € | 3 610 € | 12 t€ | 262 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 34 t€ | 74 t€ | 70 t€ | 79 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 126 t€ | 128 t€ | 136 t€ | 146 t€ |
| Vastaavaa | 128 t€ | 129 t€ | 137 t€ | 147 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 124 t€ | 129 t€ | 137 t€ | 147 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 3 228 € | 5 € | 6 € | 779 € |
| Vieras pääoma | 3 228 € | 5 € | 6 € | 779 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 16 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 25 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 2 728 € | 1 900 € | 1 904 € |
| Henkilöstökulut | 2 668 € | -4 168 € | -7 936 € | -7 837 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 9 891 € | -9 633 € | -11 t€ | -8 897 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 208 € | 2 339 € | -6 045 € | 9 684 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -3 240 € | 1 114 € | 8 399 € | 3 797 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 6 448 € | 3 453 € | 2 354 € | 13 t€ |
| Tuloverot | 977 € | -536 € | -24 € | -2 166 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 472 € | 2 917 € | 2 330 € | 11 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1 539 € | 1 539 € | 1 539 € | 1 539 € |
| Saamiset | 7 671 € | 3 610 € | 12 t€ | 262 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 34 t€ | 74 t€ | 70 t€ | 79 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 126 t€ | 128 t€ | 136 t€ | 146 t€ |
| Vastaavaa | 128 t€ | 129 t€ | 137 t€ | 147 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 124 t€ | 129 t€ | 137 t€ | 147 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 3 228 € | 5 € | 6 € | 779 € |
| Vieras pääoma | 3 228 € | 5 € | 6 € | 779 € |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 337 € | -1 008 € | 0 € | – |
| Muut arvopaperit | 59 t€ | 29 t€ | 29 t€ | 54 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 25 t€ | 21 t€ | 24 t€ | 13 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 5 472 € | 2 917 € | 2 330 € | 11 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 84 t€ | 50 t€ | 53 t€ | 67 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1 539 € | 1 539 € | 1 539 € | 1 539 € |
| Eläkekulut | 1 497 € | -3 058 € | -6 720 € | -6 688 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 141 € | 1 630 € | 4 098 € | 0 € |
| Vastattavaa | 128 t€ | 129 t€ | 137 t€ | 147 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 977 € | 0 € | 0 € | 775 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 7 530 € | 0 € | 7 733 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 15 € | -1 490 € | 0 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 251 € | 5 € | 6 € | 4 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 7 671 € | 3 610 € | 12 t€ | 262 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 1 980 € | 583 € | 262 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 2 020 € | 2 070 € | 3 030 € | 2 818 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 102 t€ | 109 t€ | 118 t€ | 119 t€ |
| Sijoitukset | 1 539 € | 1 539 € | 1 539 € | 1 539 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 573 € | 1 541 € | 5 369 € | 979 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 172 € | -1 110 € | -1 216 € | -1 148 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Prosessitutkimus Oy H. Peltonen kuuluu toimialaluokassa kone- ja prosessisuunnittelu pienempään puoliskoon (680 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 26 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.