Oplaki Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 1995. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto -5 507 €; omavaraisuusaste 99,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 13 t€ ja tuloverot 2 536 €.
Espoo: 106 uutta yritystä 30 päivässä
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Käyttökate | -5 507 € | -4 780 € |
| Liikevoitto | -5 507 € | -4 780 € |
| Tilikauden tulos | -6 877 € | 9 853 € |
| Henkilöstökulut | -60 € | -60 € |
| Omavaraisuusaste | 99,5 % | 99,6 % |
| Quick ratio | 17,54 | 31,14 |
| Current ratio | 17,54 | 31,14 |
| Oman pääoman tuotto | -3,2 % | 4,1 % |
| Taseen loppusumma | 218 t€ | 244 t€ |
| Oma pääoma | 217 t€ | 243 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 18 t€ | 32 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Henkilöstökulut | 60 € | 60 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 5 447 € | 4 720 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -5 507 € | -4 780 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -678 € | -17 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -4 829 € | 12 t€ |
| Tuloverot | 2 048 € | 2 455 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -6 877 € | 9 853 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 200 t€ | 212 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 18 t€ | 32 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 18 t€ | 32 t€ |
| Vastaavaa | 218 t€ | 244 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 217 t€ | 243 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 029 € | 1 038 € |
| Vieras pääoma | 1 029 € | 1 038 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (26)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Henkilöstökulut | 60 € | 60 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 5 447 € | 4 720 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -5 507 € | -4 780 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -678 € | -17 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -4 829 € | 12 t€ |
| Tuloverot | 2 048 € | 2 455 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -6 877 € | 9 853 € |
| Pysyvät vastaavat | 200 t€ | 212 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 18 t€ | 32 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 18 t€ | 32 t€ |
| Vastaavaa | 218 t€ | 244 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 217 t€ | 243 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 029 € | 1 038 € |
| Vieras pääoma | 1 029 € | 1 038 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -6 877 € | 9 853 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 180 t€ | 192 t€ |
| Vastattavaa | 218 t€ | 244 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 6 € | 1 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 029 € | 1 038 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 15 t€ | 6 822 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 213 t€ | 223 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 16 t€ | 24 t€ |
| Sijoitukset | 200 t€ | 212 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 60 € | 60 € |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 20 t€ | 20 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Oplaki Oy kuuluu toimialaluokassa muu rahoitusta palveleva toiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta pienempään puoliskoon (934 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 28 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.