Suupohjan Konehakkuu Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kurikka, rekisteröity vuonna 1995. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 2,4 M€ ja liikevoitto 4 123 €; omavaraisuusaste 86,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 342 t€ ja tuloverot 70 t€. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: toimitusjohtajan muutos 1.10.2026.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,4 M€ | 3,2 M€ | 3,4 M€ | 2,9 M€ | 2,6 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -25,2 % | -5,4 % | 18,2 % | 11,2 % | – |
| Käyttökate | -205 t€ | 878 t€ | 636 t€ | 400 t€ | 395 t€ |
| Käyttökate-% | -8,5 % | 27,2 % | 18,6 % | 13,8 % | 15,2 % |
| Liikevoitto | 4 123 € | 345 t€ | 349 t€ | 135 t€ | 73 t€ |
| Liikevoitto-% | 0,2 % | 10,7 % | 10,2 % | 4,7 % | 2,8 % |
| Tilikauden tulos | 3 203 € | 273 t€ | 276 t€ | 106 t€ | 56 t€ |
| Henkilöstökulut | -422 t€ | 471 t€ | 480 t€ | 452 t€ | 427 t€ |
| Omavaraisuusaste | 86,0 % | 81,9 % | 64,8 % | 58,9 % | 48,1 % |
| Quick ratio | 2,87 | 1,72 | 1,27 | 1,23 | 1,42 |
| Current ratio | 2,87 | 1,72 | 1,27 | 1,23 | 1,42 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 6,0 % | 6,6 % | 12,1 % | 12,7 % | 19,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 0,4 % | 28,1 % | 36,3 % | 20,1 % | 12,1 % |
| Taseen loppusumma | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 894 t€ | 955 t€ |
| Oma pääoma | 899 t€ | 973 t€ | 761 t€ | 527 t€ | 459 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 375 t€ | 323 t€ | 399 t€ | 331 t€ | 329 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,4 M€ | 3,2 M€ | 3,4 M€ | 2,9 M€ | 2,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 506 € | 346 t€ | 0 € | 2 936 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1,6 M€ | -2,1 M€ | -2,1 M€ | -1,9 M€ | -1,6 M€ |
| Henkilöstökulut | 422 t€ | -471 t€ | -480 t€ | -452 t€ | -427 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 209 t€ | -532 t€ | -287 t€ | -265 t€ | -322 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 153 t€ | -150 t€ | -153 t€ | -144 t€ | -129 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 4 123 € | 345 t€ | 349 t€ | 135 t€ | 73 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -187 € | -3 525 € | -4 553 € | -2 390 € | -3 839 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 4 310 € | 342 t€ | 345 t€ | 132 t€ | 70 t€ |
| Tuloverot | 1 107 € | -68 t€ | -69 t€ | -26 t€ | -14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 3 203 € | 273 t€ | 276 t€ | 106 t€ | 56 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 626 t€ | 817 t€ | 716 t€ | 554 t€ | 564 t€ |
| Saamiset | 44 t€ | 47 t€ | 58 t€ | 8 594 € | 61 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 375 t€ | 323 t€ | 399 t€ | 331 t€ | 329 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 419 t€ | 370 t€ | 457 t€ | 340 t€ | 391 t€ |
| Vastaavaa | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 894 t€ | 955 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 899 t€ | 973 t€ | 761 t€ | 527 t€ | 459 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 52 t€ | 91 t€ | 220 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 146 t€ | 215 t€ | 361 t€ | 277 t€ | 275 t€ |
| Vieras pääoma | 146 t€ | 215 t€ | 413 t€ | 368 t€ | 496 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,4 M€ | 3,2 M€ | 3,4 M€ | 2,9 M€ | 2,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 506 € | 346 t€ | 0 € | 2 936 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1,6 M€ | -2,1 M€ | -2,1 M€ | -1,9 M€ | -1,6 M€ |
| Henkilöstökulut | 422 t€ | -471 t€ | -480 t€ | -452 t€ | -427 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 209 t€ | -532 t€ | -287 t€ | -265 t€ | -322 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 153 t€ | -150 t€ | -153 t€ | -144 t€ | -129 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 4 123 € | 345 t€ | 349 t€ | 135 t€ | 73 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -187 € | -3 525 € | -4 553 € | -2 390 € | -3 839 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 4 310 € | 342 t€ | 345 t€ | 132 t€ | 70 t€ |
| Tuloverot | 1 107 € | -68 t€ | -69 t€ | -26 t€ | -14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 3 203 € | 273 t€ | 276 t€ | 106 t€ | 56 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 626 t€ | 817 t€ | 716 t€ | 554 t€ | 564 t€ |
| Saamiset | 44 t€ | 47 t€ | 58 t€ | 8 594 € | 61 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 375 t€ | 323 t€ | 399 t€ | 331 t€ | 329 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 419 t€ | 370 t€ | 457 t€ | 340 t€ | 391 t€ |
| Vastaavaa | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 894 t€ | 955 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 899 t€ | 973 t€ | 761 t€ | 527 t€ | 459 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 52 t€ | 91 t€ | 220 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 146 t€ | 215 t€ | 361 t€ | 277 t€ | 275 t€ |
| Vieras pääoma | 146 t€ | 215 t€ | 413 t€ | 368 t€ | 496 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 52 t€ | 91 t€ | 220 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 85 t€ | 47 t€ | 41 t€ | 82 t€ | 46 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 340 t€ | -382 t€ | -390 t€ | -366 t€ | -345 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | – | – | – | 0 € | -2 150 € |
| Eläkekulut | 69 t€ | -76 t€ | -76 t€ | -72 t€ | -66 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 626 t€ | 817 t€ | 716 t€ | 554 t€ | 564 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 209 t€ | -532 t€ | -287 t€ | -265 t€ | -322 t€ |
| Vastattavaa | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 894 t€ | 955 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 581 € | 0 € | 0 € | 6 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 14 t€ | -12 t€ | -14 t€ | -13 t€ | -16 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 3 203 € | 273 t€ | 276 t€ | 106 t€ | 56 t€ |
| Palvelujen ostot | 1,3 M€ | -1,7 M€ | -1,8 M€ | -1,5 M€ | -1,4 M€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 887 t€ | 691 t€ | 476 t€ | 413 t€ | 395 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 39 t€ | 39 t€ | 82 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 295 t€ | -365 t€ | -387 t€ | -406 t€ | -273 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 39 t€ | 39 t€ | 0 € | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 244 € | 28 € | 7 € | 0 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 47 t€ | 129 t€ | 153 t€ | 128 t€ | 97 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 3 017 € | 8 001 € | 58 t€ | 8 588 € | 61 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 44 t€ | 47 t€ | 58 t€ | 8 594 € | 61 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 57 € | -3 553 € | -4 560 € | -2 390 € | -3 839 € |
| Koneet ja kalusto | 626 t€ | 817 t€ | 716 t€ | 554 t€ | 564 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 14 t€ | 38 t€ | 128 t€ | 28 t€ | 50 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Suupohjan Konehakkuu Oy kuuluu toimialaluokassa puunkorjuu ylimpään 10 %:iin (777 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 49 t€, 7,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Toimitusjohtajan muutos
Ilmainen kuukausilista: Kurikka
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta