Anita Södergård Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Mustasaari, rekisteröity vuonna 1995. Yritys on selvitystilassa 4.5.2026 alkaen. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 17 t€ ja liikevoitto 3 583 €; omavaraisuusaste 98,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 6 065 € ja tuloverot 1 213 €. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: selvitystila 3.6.2026.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 17 t€ | 24 t€ | 15 t€ | 27 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -31,1 % | 58,0 % | -42,1 % | – |
| Käyttökate | 3 583 € | 2 831 € | 1 921 € | 7 172 € |
| Käyttökate-% | 21,5 % | 11,7 % | 12,5 % | 27,1 % |
| Liikevoitto | 3 583 € | 2 831 € | 1 921 € | 7 172 € |
| Liikevoitto-% | 21,5 % | 11,7 % | 12,5 % | 27,1 % |
| Tilikauden tulos | 6 586 € | 4 852 € | 1 589 € | 5 738 € |
| Omavaraisuusaste | 98,8 % | 99,8 % | 100,0 % | 98,7 % |
| Quick ratio | 81,50 | 502,97 | 17759,55 | 78,43 |
| Current ratio | 83,95 | 507,32 | 17817,30 | 78,70 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 10,8 % | 1,3 % | 0,1 % | 8,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 4,4 % | 3,1 % | 1,0 % | 3,3 % |
| Taseen loppusumma | 151 t€ | 156 t€ | 164 t€ | 178 t€ |
| Oma pääoma | 150 t€ | 155 t€ | 164 t€ | 176 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 147 t€ | 154 t€ | 162 t€ | 177 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 17 t€ | 24 t€ | 15 t€ | 27 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 192 € | 399 € | 6 248 € |
| Materiaalit ja palvelut | 12 t€ | -21 t€ | -12 t€ | -23 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 1 071 € | -982 € | -1 736 € | -3 033 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 583 € | 2 831 € | 1 921 € | 7 172 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 649 € | 3 234 € | 67 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 8 232 € | 6 065 € | 1 988 € | 7 172 € |
| Tuloverot | 1 646 € | -1 213 € | -399 € | -1 434 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 6 586 € | 4 852 € | 1 589 € | 5 738 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Vaihto-omaisuus | 4 418 € | 1 336 € | 530 € | 598 € |
| Saamiset | 193 € | 393 € | 681 € | 171 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 147 t€ | 154 t€ | 162 t€ | 177 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 151 t€ | 156 t€ | 164 t€ | 178 t€ |
| Vastaavaa | 151 t€ | 156 t€ | 164 t€ | 178 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 150 t€ | 155 t€ | 164 t€ | 176 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 803 € | 307 € | 9 € | 2 265 € |
| Vieras pääoma | 1 803 € | 307 € | 9 € | 2 265 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (31)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 17 t€ | 24 t€ | 15 t€ | 27 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 192 € | 399 € | 6 248 € |
| Materiaalit ja palvelut | 12 t€ | -21 t€ | -12 t€ | -23 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 1 071 € | -982 € | -1 736 € | -3 033 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 583 € | 2 831 € | 1 921 € | 7 172 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 649 € | 3 234 € | 67 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 8 232 € | 6 065 € | 1 988 € | 7 172 € |
| Tuloverot | 1 646 € | -1 213 € | -399 € | -1 434 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 6 586 € | 4 852 € | 1 589 € | 5 738 € |
| Vaihto-omaisuus | 4 418 € | 1 336 € | 530 € | 598 € |
| Saamiset | 193 € | 393 € | 681 € | 171 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 147 t€ | 154 t€ | 162 t€ | 177 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 151 t€ | 156 t€ | 164 t€ | 178 t€ |
| Vastaavaa | 151 t€ | 156 t€ | 164 t€ | 178 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 150 t€ | 155 t€ | 164 t€ | 176 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 803 € | 307 € | 9 € | 2 265 € |
| Vieras pääoma | 1 803 € | 307 € | 9 € | 2 265 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 135 t€ | 142 t€ | 154 t€ | 162 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 193 € | 393 € | 681 € | 171 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 157 € | 307 € | 9 € | 830 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 221 € | 492 € | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 4 649 € | 3 234 € | 75 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | – | 0 € | -8 € | 0 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 4 418 € | 1 336 € | 530 € | 598 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 646 € | 0 € | 0 € | 1 434 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 6 586 € | 4 852 € | 1 589 € | 5 738 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 193 € | 172 € | 188 € | 171 € |
| Ostot tilikauden aikana | 15 t€ | -21 t€ | -12 t€ | -21 t€ |
| Vastattavaa | 151 t€ | 156 t€ | 164 t€ | 178 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -3 082 € | 806 € | -68 € | -1 451 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Anita Södergård Ab kuuluu toimialaluokassa vihannesten ja melonien, juuresten ja mukulakasvien viljely avomaalla pois lukien perunan viljely pienempään puoliskoon (44 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 43 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Selvitystila
Ilmainen kuukausilista: Mustasaari
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta