MAS - Management Accounting Services Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 1995. Tilikaudella, joka päättyi 31.1.2026, liikevaihto oli 161 t€ ja liikevoitto 134 t€; omavaraisuusaste 21,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 129 t€ ja tuloverot 26 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 55 t€ vuosina 2022–2026; suurin ostaja on Kaupunkiympäristön Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Talous
| Tunnusluvut | 31.1.2026 | 31.1.2025 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 161 t€ | 219 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -26,4 % | – |
| Käyttökate | 133 t€ | 177 t€ |
| Käyttökate-% | 82,6 % | 80,6 % |
| Liikevoitto | 134 t€ | 178 t€ |
| Liikevoitto-% | 83,1 % | 81,1 % |
| Tilikauden tulos | 129 t€ | 181 t€ |
| Henkilöstökulut | -1 217 € | -1 213 € |
| Omavaraisuusaste | 21,5 % | 13,4 % |
| Quick ratio | 0,06 | 0,03 |
| Current ratio | 0,06 | 0,03 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 730,1 % | 570,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 40,1 % | 93,3 % |
| Taseen loppusumma | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Oma pääoma | 323 t€ | 194 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 763 € | 0 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 161 t€ | 219 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2 600 € | 5 750 € |
| Henkilöstökulut | 1 217 € | 1 213 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 764 € | 892 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 23 t€ | 34 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 134 t€ | 178 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -21 t€ | -51 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 155 t€ | 229 t€ |
| Tuloverot | 25 t€ | 48 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 129 t€ | 181 t€ |
Tase
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Saamiset | 48 t€ | 26 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 763 € | 0 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 50 t€ | 26 t€ |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 323 t€ | 194 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 290 t€ | 288 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 888 t€ | 962 t€ |
| Vieras pääoma | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (47)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 161 t€ | 219 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2 600 € | 5 750 € |
| Henkilöstökulut | 1 217 € | 1 213 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 764 € | 892 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 23 t€ | 34 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 134 t€ | 178 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -21 t€ | -51 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 155 t€ | 229 t€ |
| Tuloverot | 25 t€ | 48 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 129 t€ | 181 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Saamiset | 48 t€ | 26 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 763 € | 0 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 50 t€ | 26 t€ |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 323 t€ | 194 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 290 t€ | 288 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 888 t€ | 962 t€ |
| Vieras pääoma | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 764 € | 892 € |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 32 t€ | 17 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 62 t€ | 63 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 191 t€ | 10 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 48 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 118 € | 69 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 16 t€ | 8 708 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 202 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 36 t€ | 63 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 16 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 340 € | 345 € |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 1 600 € | 1 600 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 50 t€ | 51 t€ |
| Saamiset omistusyhteysyrityksiltä (sijoitukset) | 261 t€ | 261 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 0 € | -1 881 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 272 € | 7 984 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 129 t€ | 181 t€ |
| Sijoitukset | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Muut henkilösivukulut | 1 217 € | 1 213 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 7 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 290 t€ | 288 t€ |
| Palvelujen ostot | 2 600 € | 5 750 € |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 885 t€ | 885 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 10 t€ | 11 t€ |
| Vastattavaa | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Koneet ja kalusto | 989 € | 1 319 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna MAS - Management Accounting Services Oy kuuluu toimialaluokassa laskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta ylimpään 10 %:iin (2190 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 13 t€, 10-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Espoo
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta