Consultar Fautoria Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Seinäjoki, rekisteröity vuonna 1995. Yritys on selvitystilassa 1.7.2026 alkaen. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 143 t€ ja liikevoitto 5 089 €; omavaraisuusaste 84,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 163 € ja tuloverot 33 €. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: selvitystila 17.8.2026.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 143 t€ | 168 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -15,0 % | – |
| Käyttökate | 5 132 € | 16 t€ |
| Käyttökate-% | 3,6 % | 9,6 % |
| Liikevoitto | 5 089 € | 16 t€ |
| Liikevoitto-% | 3,6 % | 9,5 % |
| Tilikauden tulos | 4 888 € | 13 t€ |
| Henkilöstökulut | 59 t€ | 25 t€ |
| Omavaraisuusaste | 84,3 % | 67,7 % |
| Quick ratio | 3,33 | 1,12 |
| Current ratio | 6,25 | 3,04 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 6,1 % | 11,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 10,4 % | 30,1 % |
| Taseen loppusumma | 56 t€ | 62 t€ |
| Oma pääoma | 47 t€ | 42 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 29 t€ | 19 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 143 t€ | 168 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 895 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | -59 t€ | -102 t€ |
| Henkilöstökulut | -59 t€ | -25 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -43 € | -45 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -24 t€ | -26 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 5 089 € | 16 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -169 € | -243 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 4 920 € | 16 t€ |
| Tuloverot | -33 € | -3 170 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 888 € | 13 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1 029 € | 1 072 € |
| Vaihto-omaisuus | 26 t€ | 38 t€ |
| Saamiset | 182 € | 3 261 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 29 t€ | 19 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 55 t€ | 61 t€ |
| Vastaavaa | 56 t€ | 62 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 47 t€ | 42 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 8 740 € | 20 t€ |
| Vieras pääoma | 8 740 € | 20 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 143 t€ | 168 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 895 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | -59 t€ | -102 t€ |
| Henkilöstökulut | -59 t€ | -25 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -43 € | -45 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -24 t€ | -26 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 5 089 € | 16 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -169 € | -243 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 4 920 € | 16 t€ |
| Tuloverot | -33 € | -3 170 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 888 € | 13 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1 029 € | 1 072 € |
| Vaihto-omaisuus | 26 t€ | 38 t€ |
| Saamiset | 182 € | 3 261 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 29 t€ | 19 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 55 t€ | 61 t€ |
| Vastaavaa | 56 t€ | 62 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 47 t€ | 42 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 8 740 € | 20 t€ |
| Vieras pääoma | 8 740 € | 20 t€ |
| Eläkekulut | -3 721 € | -170 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -43 € | -45 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1 029 € | 1 072 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 39 t€ | 27 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 182 € | 3 261 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 5 718 € | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 351 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 182 € | 2 386 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 64 € | 21 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -233 € | -404 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 53 € | 4 297 € |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 0 € | 61 € |
| Valmiit tuotteet | 26 t€ | 38 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 2 969 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 4 888 € | 13 t€ |
| Muut henkilösivukulut | -243 € | 16 € |
| Ostot tilikauden aikana | -46 t€ | -105 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 463 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 1 029 € | 1 072 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 0 € | 140 € |
| Palkat ja palkkiot | -55 t€ | -25 t€ |
| Vastattavaa | 56 t€ | 62 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -13 t€ | 3 000 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Consultar Fautoria Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen henkilökohtainen palvelutoiminta pienempään puoliskoon (687 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 8 177 €).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Selvitystila
Ilmainen kuukausilista: Seinäjoki
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta