Kuljetus ja Maanrakennus Simonaho Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Rovaniemi, rekisteröity vuonna 1994. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 22 t€ ja liikevoitto 14 t€; omavaraisuusaste 97,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 8 044 € ja tuloverot 1 609 €.
Rovaniemi: 20 uutta yritystä 30 päivässä
- Toimintaterapia Konsti OyMuualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta
- Pirtu ja Party OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Roihe OyAutojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 22 t€ | 24 t€ | 46 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -10,4 % | -46,7 % | – |
| Käyttökate | 13 t€ | 9 040 € | 17 t€ |
| Käyttökate-% | 60,7 % | 37,0 % | 37,6 % |
| Liikevoitto | 14 t€ | 8 039 € | 16 t€ |
| Liikevoitto-% | 64,1 % | 32,9 % | 34,7 % |
| Tilikauden tulos | 13 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Henkilöstökulut | -844 € | -20 € | 8 817 € |
| Omavaraisuusaste | 97,4 % | 93,8 % | 97,6 % |
| Quick ratio | 24,01 | 10,18 | 25,51 |
| Current ratio | 24,01 | 10,18 | 25,51 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 22,8 % | 52,0 % | 10,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 6,8 % | 9,6 % | 10,9 % |
| Taseen loppusumma | 193 t€ | 204 t€ | 192 t€ |
| Oma pääoma | 188 t€ | 191 t€ | 188 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 23 t€ | 25 t€ | 83 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 22 t€ | 24 t€ | 46 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 16 t€ | 7 644 € | 5 828 € |
| Materiaalit ja palvelut | 13 t€ | -12 t€ | -18 t€ |
| Henkilöstökulut | 844 € | 20 € | -8 817 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 751 € | -1 002 € | -1 335 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 9 208 € | -11 t€ | -8 100 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 14 t€ | 8 039 € | 16 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 547 € | 12 t€ | 9 133 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 16 t€ | 20 t€ | 25 t€ |
| Tuloverot | 2 799 € | -1 610 € | -4 602 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 13 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 74 t€ | 74 t€ | 76 t€ |
| Saamiset | 16 t€ | 18 t€ | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 23 t€ | 25 t€ | 83 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 120 t€ | 129 t€ | 117 t€ |
| Vastaavaa | 193 t€ | 204 t€ | 192 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 364 € | 3 364 € | 3 364 € |
| Oma pääoma | 188 t€ | 191 t€ | 188 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 991 € | 13 t€ | 4 572 € |
| Vieras pääoma | 4 991 € | 13 t€ | 4 572 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 22 t€ | 24 t€ | 46 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 16 t€ | 7 644 € | 5 828 € |
| Materiaalit ja palvelut | 13 t€ | -12 t€ | -18 t€ |
| Henkilöstökulut | 844 € | 20 € | -8 817 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 751 € | -1 002 € | -1 335 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 9 208 € | -11 t€ | -8 100 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 14 t€ | 8 039 € | 16 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 547 € | 12 t€ | 9 133 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 16 t€ | 20 t€ | 25 t€ |
| Tuloverot | 2 799 € | -1 610 € | -4 602 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 13 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 74 t€ | 74 t€ | 76 t€ |
| Saamiset | 16 t€ | 18 t€ | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 23 t€ | 25 t€ | 83 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 120 t€ | 129 t€ | 117 t€ |
| Vastaavaa | 193 t€ | 204 t€ | 192 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 364 € | 3 364 € | 3 364 € |
| Oma pääoma | 188 t€ | 191 t€ | 188 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 991 € | 13 t€ | 4 572 € |
| Vieras pääoma | 4 991 € | 13 t€ | 4 572 € |
| Sijoitukset | 71 t€ | 71 t€ | 72 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 145 € | 2 066 € | 1 927 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 172 t€ | 169 t€ | 164 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 381 € | 6 552 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 545 € | 642 € | 213 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 14 t€ | 12 t€ | 11 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 13 t€ | -12 t€ | -18 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 13 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 16 t€ | 18 t€ | 11 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 67 € | -4 € | -2 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 2 253 € | 3 005 € | 4 006 € |
| Palkat ja palkkiot | 726 € | 0 € | -7 145 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 301 € | 10 t€ | 2 432 € |
| Vastattavaa | 193 t€ | 204 t€ | 192 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 6 € | 2 € | 1 € |
| Muut henkilösivukulut | 14 € | -6 € | -413 € |
| Koneet ja kalusto | 2 253 € | 3 005 € | 4 006 € |
| Muut arvopaperit | 81 t€ | 86 t€ | 23 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 81 t€ | 86 t€ | 23 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 751 € | -1 002 € | -1 335 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 71 t€ | 71 t€ | 72 t€ |
| Eläkekulut | 104 € | 26 € | -1 259 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 1 609 € | 12 t€ | 9 135 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kuljetus ja Maanrakennus Simonaho Oy kuuluu toimialaluokassa tieliikenteen tavarankuljetus pienempään puoliskoon (2781 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 34 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.