ML Betonivahvistus Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vantaa, rekisteröity vuonna 1994. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 166 t€ ja liikevoitto -855 €; omavaraisuusaste 85,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 220 € ja tuloverot 44 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 349 € vuosina 2023–2023; suurin ostaja on Järvenpään Vesi (Järvenpää).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 166 t€ | 134 t€ | 152 t€ | 118 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 24,5 % | -12,3 % | 28,5 % | – |
| Käyttökate | -855 € | -1 843 € | 1 469 € | 104 € |
| Käyttökate-% | -0,5 % | -1,4 % | 1,0 % | 0,1 % |
| Liikevoitto | -855 € | -1 843 € | 1 469 € | 104 € |
| Liikevoitto-% | -0,5 % | -1,4 % | 1,0 % | 0,1 % |
| Tilikauden tulos | 1 445 € | 129 € | 1 147 € | 60 € |
| Henkilöstökulut | -124 t€ | 95 t€ | 98 t€ | 87 t€ |
| Omavaraisuusaste | 85,8 % | 89,5 % | 87,5 % | 89,1 % |
| Quick ratio | 7,01 | 9,46 | 7,97 | 9,13 |
| Current ratio | 7,03 | 9,49 | 8,01 | 9,20 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 9,1 % | 8,6 % | 10,0 % | 11,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 1,6 % | 0,1 % | 1,1 % | 0,1 % |
| Taseen loppusumma | 107 t€ | 109 t€ | 121 t€ | 128 t€ |
| Oma pääoma | 92 t€ | 98 t€ | 106 t€ | 114 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 100 t€ | 104 t€ | 119 t€ | 120 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 166 t€ | 134 t€ | 152 t€ | 118 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 14 t€ | -12 t€ | -27 t€ | -10 t€ |
| Henkilöstökulut | 124 t€ | -95 t€ | -98 t€ | -87 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | -29 t€ | -26 t€ | -21 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -855 € | -1 843 € | 1 469 € | 104 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 655 € | 2 016 € | 0 € | – |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 800 € | 173 € | 1 469 € | 104 € |
| Tuloverot | 355 € | -44 € | -322 € | -44 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1 445 € | 129 € | 1 147 € | 60 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Vaihto-omaisuus | 300 € | 400 € | 500 € | 900 € |
| Saamiset | 6 454 € | 4 992 € | 1 760 € | 6 581 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 100 t€ | 104 t€ | 119 t€ | 120 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 107 t€ | 109 t€ | 121 t€ | 128 t€ |
| Vastaavaa | 107 t€ | 109 t€ | 121 t€ | 128 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 92 t€ | 98 t€ | 106 t€ | 114 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 12 t€ | 15 t€ | 14 t€ |
| Vieras pääoma | 15 t€ | 12 t€ | 15 t€ | 14 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (35)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 166 t€ | 134 t€ | 152 t€ | 118 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 14 t€ | -12 t€ | -27 t€ | -10 t€ |
| Henkilöstökulut | 124 t€ | -95 t€ | -98 t€ | -87 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | -29 t€ | -26 t€ | -21 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -855 € | -1 843 € | 1 469 € | 104 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 655 € | 2 016 € | 0 € | – |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 800 € | 173 € | 1 469 € | 104 € |
| Tuloverot | 355 € | -44 € | -322 € | -44 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1 445 € | 129 € | 1 147 € | 60 € |
| Vaihto-omaisuus | 300 € | 400 € | 500 € | 900 € |
| Saamiset | 6 454 € | 4 992 € | 1 760 € | 6 581 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 100 t€ | 104 t€ | 119 t€ | 120 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 107 t€ | 109 t€ | 121 t€ | 128 t€ |
| Vastaavaa | 107 t€ | 109 t€ | 121 t€ | 128 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 92 t€ | 98 t€ | 106 t€ | 114 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 12 t€ | 15 t€ | 14 t€ |
| Vieras pääoma | 15 t€ | 12 t€ | 15 t€ | 14 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 88 t€ | 95 t€ | 102 t€ | 111 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 109 t€ | -81 t€ | -84 t€ | -73 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 942 € | 709 € | 659 € | 411 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 300 € | 400 € | 500 € | 900 € |
| Vastattavaa | 107 t€ | 109 t€ | 121 t€ | 128 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 100 € | -100 € | -400 € | -50 € |
| Palvelujen ostot | 184 € | 0 € | -5 737 € | -66 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 4 513 € | 4 283 € | 1 101 € | 6 170 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 67 € | 252 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 355 € | 44 € | 322 € | 1 008 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 6 454 € | 4 992 € | 1 760 € | 6 581 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 15 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 13 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 4 151 € | -1 297 € | -1 402 € | -2 332 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 1 445 € | 129 € | 1 147 € | 60 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 655 € | 2 016 € | 0 € | – |
| Ostot tilikauden aikana | 14 t€ | -12 t€ | -21 t€ | -10 t€ |
| Eläkekulut | 11 t€ | -12 t€ | -12 t€ | -12 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna ML Betonivahvistus Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta pienempään puoliskoon (1420 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Vantaa
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta