Kuurunlahden Karavaanarit Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kangasala, rekisteröity vuonna 1994. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 4 325 € ja liikevoitto 5 270 €; omavaraisuusaste 95,6 %.
Liikevaihto 20254 325 €+43 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto5 270 €121,8 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos5 081 €käyttökate 4 105 €
Omavaraisuusaste95,6 %quick ratio 1,67
Toiminut32 vrekisteröity 16.2.1994
Kangasala: 5 uutta yritystä 30 päivässä
- TPI Service OyMaa- ja metsätalouskoneiden korjaus ja huolto
- Nordic Card Store OyMuu käytettyjen tavaroiden vähittäiskauppa
- Grim Group OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 4 325 € | 3 025 € | 2 875 € | 2 825 € |
| Liikevaihdon muutos | 43,0 % | 5,2 % | 1,8 % | – |
| Käyttökate | 4 105 € | -114 € | 683 € | 384 € |
| Käyttökate-% | 94,9 % | -3,8 % | 23,7 % | 13,6 % |
| Liikevoitto | 5 270 € | -1 327 € | -581 € | -932 € |
| Liikevoitto-% | 121,8 % | -43,9 % | -20,2 % | -33,0 % |
| Tilikauden tulos | 5 081 € | -1 653 € | -1 167 € | -1 779 € |
| Omavaraisuusaste | 95,6 % | 78,0 % | 63,6 % | 18,0 % |
| Quick ratio | 1,67 | 0,30 | 0,26 | 0,05 |
| Current ratio | 1,67 | 0,30 | 0,26 | 0,05 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 40,5 % | 295,8 % | 527,6 % | 1226,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 13,2 % | -5,2 % | -4,4 % | -23,3 % |
| Taseen loppusumma | 40 t€ | 41 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Oma pääoma | 38 t€ | 32 t€ | 26 t€ | 7 622 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 920 € | 2 144 € | 1 945 € | 1 310 € |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 4 325 € | 3 025 € | 2 875 € | 2 825 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 6 879 € | 980 € | 982 € | 1 310 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 165 € | -1 213 € | -1 264 € | -1 317 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 4 770 € | -4 119 € | -3 174 € | -3 751 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 5 270 € | -1 327 € | -581 € | -932 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 182 € | -326 € | -586 € | -847 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 5 088 € | -1 653 € | -1 167 € | -1 779 € |
| Tuloverot | 7 € | 0 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 081 € | -1 653 € | -1 167 € | -1 779 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 37 t€ | 38 t€ | 40 t€ | 41 t€ |
| Saamiset | 9 € | 0 € | 10 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 920 € | 2 144 € | 1 945 € | 1 310 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 2 929 € | 2 144 € | 1 955 € | 1 310 € |
| Vastaavaa | 40 t€ | 41 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 38 t€ | 32 t€ | 26 t€ | 7 622 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 1 709 € | 7 768 € | 8 988 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 752 € | 7 240 € | 7 402 € | 26 t€ |
| Vieras pääoma | 1 752 € | 8 949 € | 15 t€ | 35 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (36)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 4 325 € | 3 025 € | 2 875 € | 2 825 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 6 879 € | 980 € | 982 € | 1 310 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 165 € | -1 213 € | -1 264 € | -1 317 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 4 770 € | -4 119 € | -3 174 € | -3 751 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 5 270 € | -1 327 € | -581 € | -932 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 182 € | -326 € | -586 € | -847 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 5 088 € | -1 653 € | -1 167 € | -1 779 € |
| Tuloverot | 7 € | 0 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 081 € | -1 653 € | -1 167 € | -1 779 € |
| Pysyvät vastaavat | 37 t€ | 38 t€ | 40 t€ | 41 t€ |
| Saamiset | 9 € | 0 € | 10 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 920 € | 2 144 € | 1 945 € | 1 310 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 2 929 € | 2 144 € | 1 955 € | 1 310 € |
| Vastaavaa | 40 t€ | 41 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 38 t€ | 32 t€ | 26 t€ | 7 622 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 1 709 € | 7 768 € | 8 988 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 752 € | 7 240 € | 7 402 € | 26 t€ |
| Vieras pääoma | 1 752 € | 8 949 € | 15 t€ | 35 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 28 t€ | 29 t€ | 30 t€ | 32 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 5 081 € | -1 653 € | -1 167 € | -1 779 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 8 544 € | 8 544 € | 8 544 € | 8 544 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 9 € | 0 € | 10 € | 0 € |
| Vastattavaa | 40 t€ | 41 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 43 € | 91 € | 253 € | 347 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 182 € | -326 € | -586 € | -847 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 1 709 € | 1 726 € | 1 726 € | 2 232 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 0 € | 5 423 € | 5 423 € | 23 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 9 € | 0 € | 10 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -5 290 € | -3 636 € | -2 469 € | -691 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 810 € | 810 € | 810 € | 810 € |
| Sijoitukset | 8 544 € | 8 544 € | 8 544 € | 8 544 € |
| Muut erittelemättömät rahastot | 29 t€ | 27 t€ | 20 t€ | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 1 165 € | -1 213 € | -1 264 € | -1 317 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 29 t€ | 30 t€ | 31 t€ | 32 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 1 709 € | 7 768 € | 8 988 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).