Aki Saarinen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Alavus, rekisteröity vuonna 1994. Tilikaudella, joka päättyi 31.1.2026, liikevaihto oli 174 t€ ja liikevoitto 74 t€; omavaraisuusaste 60,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 4 387 € ja tuloverot 285 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.1.2026 | 31.1.2025 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 174 t€ | 176 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -1,2 % | – |
| Käyttökate | 74 t€ | 59 t€ |
| Käyttökate-% | 42,8 % | 33,8 % |
| Liikevoitto | 74 t€ | 59 t€ |
| Liikevoitto-% | 42,8 % | 33,8 % |
| Tilikauden tulos | 61 t€ | 19 t€ |
| Henkilöstökulut | 0 € | 418 € |
| Omavaraisuusaste | 60,9 % | 62,9 % |
| Quick ratio | 1,37 | 1,83 |
| Current ratio | 38,50 | 45,83 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 428,7 % | 402,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 5,2 % | 1,6 % |
| Taseen loppusumma | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Oma pääoma | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 45 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 174 t€ | 176 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 91 t€ | 107 t€ |
| Henkilöstökulut | 0 € | -418 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 8 326 € | 9 936 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 74 t€ | 59 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 476 € | 37 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 76 t€ | 23 t€ |
| Tuloverot | 15 t€ | 3 800 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 61 t€ | 19 t€ |
Tase
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 414 t€ | 384 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 1,4 M€ | 1,5 M€ |
| Saamiset | 436 € | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 45 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Vastaavaa | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 706 t€ | 674 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 39 t€ | 33 t€ |
| Vieras pääoma | 745 t€ | 708 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 174 t€ | 176 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 91 t€ | 107 t€ |
| Henkilöstökulut | 0 € | -418 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 8 326 € | 9 936 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 74 t€ | 59 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 476 € | 37 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 76 t€ | 23 t€ |
| Tuloverot | 15 t€ | 3 800 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 61 t€ | 19 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 414 t€ | 384 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 1,4 M€ | 1,5 M€ |
| Saamiset | 436 € | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 45 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Vastaavaa | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 706 t€ | 674 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 39 t€ | 33 t€ |
| Vieras pääoma | 745 t€ | 708 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 1,4 M€ | 1,5 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 61 t€ | 19 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 3 050 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 414 t€ | 384 t€ |
| Eläkekulut | 0 € | -418 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 281 € | 150 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 6 612 € |
| Vastattavaa | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 38 t€ | 33 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 8 809 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 30 t€ | 38 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 436 € | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 436 € | 171 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 34 t€ | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Sijoitukset | 414 t€ | 384 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 26 t€ | 67 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 706 t€ | 674 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 65 t€ | 40 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 786 € | 1 469 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Aki Saarinen Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta pienempään puoliskoon (2751 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 21 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.