Arabianrannan Silmäset Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 1993. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 516 t€ ja liikevoitto 67 t€; omavaraisuusaste 76,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 67 t€ ja tuloverot 14 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 8 226 € vuosina 2022–2026; suurin ostaja on Ilmatieteen laitos (Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 516 t€ | 504 t€ | 536 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 2,4 % | -6,0 % | – |
| Käyttökate | 61 t€ | 73 t€ | 114 t€ |
| Käyttökate-% | 11,8 % | 14,5 % | 21,2 % |
| Liikevoitto | 67 t€ | 67 t€ | 107 t€ |
| Liikevoitto-% | 13,0 % | 13,3 % | 20,0 % |
| Tilikauden tulos | 54 t€ | 54 t€ | 82 t€ |
| Henkilöstökulut | -182 t€ | 172 t€ | 157 t€ |
| Omavaraisuusaste | 76,5 % | 81,2 % | 81,6 % |
| Quick ratio | 2,56 | 3,02 | 3,51 |
| Current ratio | 3,98 | 4,90 | 4,99 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 9,2 % | 7,4 % | 7,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 34,6 % | 33,2 % | 43,5 % |
| Taseen loppusumma | 202 t€ | 199 t€ | 230 t€ |
| Oma pääoma | 155 t€ | 161 t€ | 188 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 91 t€ | 87 t€ | 124 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 516 t€ | 504 t€ | 536 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 149 t€ | -142 t€ | -173 t€ |
| Henkilöstökulut | 182 t€ | -172 t€ | -157 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 363 € | -6 056 € | -6 314 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 111 t€ | -116 t€ | -92 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 67 t€ | 67 t€ | 107 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 20 € | -141 € | -5 254 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 67 t€ | 67 t€ | 102 t€ |
| Tuloverot | 13 t€ | -13 t€ | -20 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 54 t€ | 54 t€ | 82 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 13 t€ | 16 t€ | 19 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 67 t€ | 70 t€ | 62 t€ |
| Saamiset | 31 t€ | 25 t€ | 24 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 91 t€ | 87 t€ | 124 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 189 t€ | 183 t€ | 210 t€ |
| Vastaavaa | 202 t€ | 199 t€ | 230 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 155 t€ | 161 t€ | 188 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 48 t€ | 37 t€ | 42 t€ |
| Vieras pääoma | 48 t€ | 37 t€ | 42 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 516 t€ | 504 t€ | 536 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 149 t€ | -142 t€ | -173 t€ |
| Henkilöstökulut | 182 t€ | -172 t€ | -157 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 363 € | -6 056 € | -6 314 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 111 t€ | -116 t€ | -92 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 67 t€ | 67 t€ | 107 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 20 € | -141 € | -5 254 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 67 t€ | 67 t€ | 102 t€ |
| Tuloverot | 13 t€ | -13 t€ | -20 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 54 t€ | 54 t€ | 82 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 13 t€ | 16 t€ | 19 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 67 t€ | 70 t€ | 62 t€ |
| Saamiset | 31 t€ | 25 t€ | 24 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 91 t€ | 87 t€ | 124 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 189 t€ | 183 t€ | 210 t€ |
| Vastaavaa | 202 t€ | 199 t€ | 230 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 155 t€ | 161 t€ | 188 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 48 t€ | 37 t€ | 42 t€ |
| Vieras pääoma | 48 t€ | 37 t€ | 42 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 146 t€ | -150 t€ | -168 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 6 363 € | -6 056 € | -6 314 € |
| Eläkekulut | 27 t€ | -26 t€ | -24 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 13 t€ | 16 t€ | 15 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 13 t€ | 15 t€ | 19 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 150 t€ | -143 t€ | -130 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 225 € | 3 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 684 € | 684 € | 484 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 54 t€ | 54 t€ | 82 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 4 510 € | -3 254 € | -3 598 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 8 758 € | 6 579 € | 9 054 € |
| Koneet ja kalusto | 9 239 € | 8 318 € | 9 091 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 27 € | 10 € | 2 € |
| Vastattavaa | 202 t€ | 199 t€ | 230 t€ |
| Palvelujen ostot | 543 € | 0 € | -835 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 16 t€ | 9 697 € | 9 253 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 91 t€ | 98 t€ | 96 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 120 € | 0 € | 140 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 2 666 € | 7 951 € | -4 164 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 24 t€ | 18 t€ | 21 t€ |
| Valmiit tuotteet | 67 t€ | 70 t€ | 62 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 3 284 € | 6 567 € | 9 851 € |
| Sijoitukset | 684 € | 684 € | 484 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 31 t€ | 25 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 15 t€ | 13 t€ | 12 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 167 € | -151 € | -5 396 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Arabianrannan Silmäset Oy kuuluu toimialaluokassa kosmetiikka- ja hygieniatuotteiden vähittäiskauppa suurempaan puoliskoon (109 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 67 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Helsinki
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta