Osakeyhtiö Nallellaan on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 1993. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 11 t€ ja liikevoitto -674 €; omavaraisuusaste 92,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 4 153 € ja tuloverot 831 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 650 € vuosina 2023–2023; suurin ostaja on Strateginen Ohjaus Ja Järjestäminen (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 11 t€ | 13 t€ | 14 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -20,3 % | -3,3 % | – |
| Käyttökate | -1 502 € | 5 546 € | -1 542 € |
| Käyttökate-% | -14,2 % | 41,7 % | -11,2 % |
| Liikevoitto | -674 € | 4 441 € | -3 015 € |
| Liikevoitto-% | -6,4 % | 33,4 % | -21,9 % |
| Tilikauden tulos | -673 € | 3 610 € | -3 043 € |
| Henkilöstökulut | -2 982 € | 1 090 € | 4 470 € |
| Omavaraisuusaste | 92,2 % | 96,7 % | 98,6 % |
| Quick ratio | 9,01 | 21,49 | 42,68 |
| Current ratio | 9,01 | 21,49 | 42,68 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 19,7 % | 7,1 % | 2,7 % |
| Oman pääoman tuotto | -2,7 % | 13,0 % | -11,6 % |
| Taseen loppusumma | 27 t€ | 29 t€ | 27 t€ |
| Oma pääoma | 25 t€ | 28 t€ | 26 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 18 t€ | 16 t€ | 12 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 11 t€ | 13 t€ | 14 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 2 082 € | 591 € |
| Materiaalit ja palvelut | 264 € | -847 € | -924 € |
| Henkilöstökulut | 2 982 € | -1 090 € | -4 470 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 828 € | -1 104 € | -1 472 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 7 200 € | -7 899 € | -10 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -674 € | 4 441 € | -3 015 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 0 € | 0 € | -28 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -673 € | 4 441 € | -3 043 € |
| Tuloverot | 0 € | -831 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -673 € | 3 610 € | -3 043 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 8 121 € | 8 449 € | 11 t€ |
| Saamiset | 1 198 € | 4 305 € | 3 653 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 18 t€ | 16 t€ | 12 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 19 t€ | 20 t€ | 16 t€ |
| Vastaavaa | 27 t€ | 29 t€ | 27 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 25 t€ | 28 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 087 € | 941 € | 368 € |
| Vieras pääoma | 2 087 € | 941 € | 368 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 11 t€ | 13 t€ | 14 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 2 082 € | 591 € |
| Materiaalit ja palvelut | 264 € | -847 € | -924 € |
| Henkilöstökulut | 2 982 € | -1 090 € | -4 470 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 828 € | -1 104 € | -1 472 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 7 200 € | -7 899 € | -10 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -674 € | 4 441 € | -3 015 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 0 € | 0 € | -28 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -673 € | 4 441 € | -3 043 € |
| Tuloverot | 0 € | -831 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -673 € | 3 610 € | -3 043 € |
| Pysyvät vastaavat | 8 121 € | 8 449 € | 11 t€ |
| Saamiset | 1 198 € | 4 305 € | 3 653 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 18 t€ | 16 t€ | 12 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 19 t€ | 20 t€ | 16 t€ |
| Vastaavaa | 27 t€ | 29 t€ | 27 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 25 t€ | 28 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 087 € | 941 € | 368 € |
| Vieras pääoma | 2 087 € | 941 € | 368 € |
| Palkat ja palkkiot | 1 800 € | 0 € | -4 470 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 1 828 € | 32 € | 270 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 8 121 € | 8 449 € | 11 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 5 636 € | 5 136 € | 6 439 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 € | 0 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 828 € | -1 104 € | -1 472 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 1 350 € | 543 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 198 € | 4 305 € | 3 653 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 87 € | 78 € | 98 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 182 € | -1 090 € | 0 € |
| Vastattavaa | 27 t€ | 29 t€ | 27 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 264 € | -847 € | -924 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 1 099 € | 2 856 € | 3 013 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -1 € | -28 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -673 € | 3 610 € | -3 043 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 99 € | 99 € | 97 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 172 € | 831 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 2 485 € | 3 313 € | 4 417 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 23 t€ | 22 t€ | 27 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Osakeyhtiö Nallellaan kuuluu toimialaluokassa muu mainostoimistojen toiminta pienempään puoliskoon (994 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 11 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Tampere
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta