Turku Steel Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 1993. Tilikaudella, joka päättyi 31.5.2025, liikevaihto oli 736 t€ ja liikevoitto -20 t€; omavaraisuusaste 45,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 12 t€ ja tuloverot 2 407 €.
Turku: 44 uutta yritystä 30 päivässä
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 736 t€ | 793 t€ | 1,0 M€ | 797 t€ | 723 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -7,2 % | -21,7 % | 27,0 % | 10,3 % | – |
| Käyttökate | -7 751 € | 28 t€ | 103 t€ | -37 t€ | 20 t€ |
| Käyttökate-% | -1,1 % | 3,5 % | 10,2 % | -4,7 % | 2,8 % |
| Liikevoitto | -20 t€ | 13 t€ | 84 t€ | -49 t€ | 4 480 € |
| Liikevoitto-% | -2,7 % | 1,6 % | 8,3 % | -6,2 % | 0,6 % |
| Tilikauden tulos | -20 t€ | 8 723 € | 76 t€ | -51 t€ | 3 550 € |
| Henkilöstökulut | 377 t€ | 367 t€ | 367 t€ | 394 t€ | 347 t€ |
| Omavaraisuusaste | 45,0 % | 50,9 % | 62,5 % | 35,6 % | 57,8 % |
| Quick ratio | 0,80 | 1,15 | 1,62 | 0,59 | 1,18 |
| Current ratio | 1,14 | 1,45 | 1,85 | 1,10 | 1,67 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 14,3 % | 15,4 % | 8,2 % | 15,3 % | 14,0 % |
| Oman pääoman tuotto | -23,3 % | 6,9 % | 55,1 % | -74,8 % | 2,6 % |
| Taseen loppusumma | 426 t€ | 302 t€ | 233 t€ | 391 t€ | 273 t€ |
| Oma pääoma | 86 t€ | 126 t€ | 138 t€ | 68 t€ | 138 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 163 t€ | 70 t€ | 48 t€ | 46 t€ | 60 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 736 t€ | 793 t€ | 1,0 M€ | 797 t€ | 723 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -308 t€ | -294 t€ | -269 t€ | -400 t€ | -272 t€ |
| Henkilöstökulut | -377 t€ | -367 t€ | -367 t€ | -394 t€ | -347 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -12 t€ | -15 t€ | -19 t€ | -12 t€ | -16 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -122 t€ | -133 t€ | -132 t€ | -137 t€ | -112 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -20 t€ | 13 t€ | 84 t€ | -49 t€ | 4 480 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 56 € | -1 485 € | -1 020 € | -1 278 € | 30 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -20 t€ | 11 t€ | 83 t€ | -51 t€ | 4 510 € |
| Tuloverot | 0 € | -2 408 € | -6 644 € | 0 € | -960 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -20 t€ | 8 723 € | 76 t€ | -51 t€ | 3 550 € |
Tase
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 37 t€ | 46 t€ | 57 t€ | 36 t€ | 47 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 116 t€ | 53 t€ | 22 t€ | 163 t€ | 67 t€ |
| Saamiset | 110 t€ | 133 t€ | 106 t€ | 145 t€ | 99 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 163 t€ | 70 t€ | 48 t€ | 46 t€ | 60 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 389 t€ | 256 t€ | 176 t€ | 355 t€ | 226 t€ |
| Vastaavaa | 426 t€ | 302 t€ | 233 t€ | 391 t€ | 273 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 775 € | 2 775 € | 2 775 € | 2 775 € | 2 775 € |
| Oma pääoma | 86 t€ | 126 t€ | 138 t€ | 68 t€ | 138 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 340 t€ | 176 t€ | 95 t€ | 323 t€ | 135 t€ |
| Vieras pääoma | 340 t€ | 176 t€ | 95 t€ | 323 t€ | 135 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 736 t€ | 793 t€ | 1,0 M€ | 797 t€ | 723 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -308 t€ | -294 t€ | -269 t€ | -400 t€ | -272 t€ |
| Henkilöstökulut | -377 t€ | -367 t€ | -367 t€ | -394 t€ | -347 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -12 t€ | -15 t€ | -19 t€ | -12 t€ | -16 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -122 t€ | -133 t€ | -132 t€ | -137 t€ | -112 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -20 t€ | 13 t€ | 84 t€ | -49 t€ | 4 480 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 56 € | -1 485 € | -1 020 € | -1 278 € | 30 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -20 t€ | 11 t€ | 83 t€ | -51 t€ | 4 510 € |
| Tuloverot | 0 € | -2 408 € | -6 644 € | 0 € | -960 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -20 t€ | 8 723 € | 76 t€ | -51 t€ | 3 550 € |
| Pysyvät vastaavat | 37 t€ | 46 t€ | 57 t€ | 36 t€ | 47 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 116 t€ | 53 t€ | 22 t€ | 163 t€ | 67 t€ |
| Saamiset | 110 t€ | 133 t€ | 106 t€ | 145 t€ | 99 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 163 t€ | 70 t€ | 48 t€ | 46 t€ | 60 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 389 t€ | 256 t€ | 176 t€ | 355 t€ | 226 t€ |
| Vastaavaa | 426 t€ | 302 t€ | 233 t€ | 391 t€ | 273 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 775 € | 2 775 € | 2 775 € | 2 775 € | 2 775 € |
| Oma pääoma | 86 t€ | 126 t€ | 138 t€ | 68 t€ | 138 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 340 t€ | 176 t€ | 95 t€ | 323 t€ | 135 t€ |
| Vieras pääoma | 340 t€ | 176 t€ | 95 t€ | 323 t€ | 135 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | 116 t€ | 53 t€ | 22 t€ | 163 t€ | 67 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | 63 t€ | 30 t€ | -141 t€ | 96 t€ | 28 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -20 t€ | 8 723 € | 76 t€ | -51 t€ | 3 550 € |
| Koneet ja kalusto | 37 t€ | 46 t€ | 57 t€ | 36 t€ | 47 t€ |
| Eläkekulut | -57 t€ | -57 t€ | -58 t€ | -59 t€ | -48 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 23 t€ | 49 t€ | 16 t€ | 32 t€ | 36 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 24 t€ | 4 696 € | 5 952 € | 20 t€ | 9 474 € |
| Vastattavaa | 426 t€ | 302 t€ | 233 t€ | 391 t€ | 273 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 66 t€ | 64 t€ | 52 t€ | 64 t€ | 57 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 72 t€ | 106 t€ | 82 t€ | 96 t€ | 72 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -95 € | -1 544 € | -1 112 € | -1 756 € | -27 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 17 t€ | 8 845 € | 15 t€ | 26 t€ | 7 851 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 110 t€ | 133 t€ | 106 t€ | 145 t€ | 99 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 14 t€ | 23 t€ | 18 t€ | 29 t€ | 18 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 103 t€ | 115 t€ | 59 t€ | 115 t€ | 132 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -12 t€ | -15 t€ | -19 t€ | -12 t€ | -16 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 37 t€ | 46 t€ | 57 t€ | 36 t€ | 47 t€ |
| Palvelujen ostot | -64 t€ | -55 t€ | -31 t€ | -41 t€ | -50 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 235 t€ | 54 t€ | 12 t€ | 201 t€ | 34 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -244 t€ | -239 t€ | -238 t€ | -359 t€ | -222 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 151 € | 59 € | 92 € | 478 € | 57 € |
| Muut henkilösivukulut | -18 t€ | -14 t€ | -11 t€ | -12 t€ | -11 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -302 t€ | -296 t€ | -298 t€ | -323 t€ | -289 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Turku Steel Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus pienempään puoliskoon (400 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 53 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.