Lapin Sähkö ja Turva Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Sodankylä, rekisteröity vuonna 1993. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 75 t€ ja liikevoitto 17 t€; omavaraisuusaste 58,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 10 t€ ja tuloverot 2 088 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 264 € vuosina 2022–2022; suurin ostaja on Ilmatieteen laitos (Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 75 t€ | 100 t€ | 65 t€ | 73 t€ | 70 t€ | 70 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -24,9 % | 53,8 % | -10,6 % | 4,3 % | -0,8 % | – |
| Käyttökate | 17 t€ | 10 t€ | 6 680 € | 3 982 € | 5 232 € | -2 140 € |
| Käyttökate-% | 22,2 % | 10,5 % | 10,3 % | 5,5 % | 7,5 % | -3,1 % |
| Liikevoitto | 17 t€ | 10 t€ | 6 680 € | 3 982 € | 5 203 € | -2 150 € |
| Liikevoitto-% | 22,2 % | 10,5 % | 10,3 % | 5,5 % | 7,5 % | -3,1 % |
| Tilikauden tulos | 13 t€ | 8 354 € | 5 344 € | 3 131 € | 4 925 € | -2 743 € |
| Henkilöstökulut | -14 t€ | 14 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 23 t€ | 13 t€ |
| Omavaraisuusaste | 58,5 % | 61,4 % | 60,4 % | 59,2 % | 66,6 % | 72,2 % |
| Quick ratio | 1,52 | 1,31 | 1,11 | 0,95 | 0,47 | 0,15 |
| Current ratio | 2,41 | 2,59 | 2,52 | 2,45 | 3,00 | 3,60 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 45,1 % | 23,5 % | 31,9 % | 27,0 % | 19,8 % | 13,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 27,9 % | 22,4 % | 17,0 % | 11,0 % | 17,9 % | -11,2 % |
| Taseen loppusumma | 81 t€ | 61 t€ | 52 t€ | 48 t€ | 41 t€ | 34 t€ |
| Oma pääoma | 48 t€ | 37 t€ | 32 t€ | 28 t€ | 28 t€ | 25 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 223 € | 2 372 € | 930 € | 905 € | 410 € | 294 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 75 t€ | 100 t€ | 65 t€ | 73 t€ | 70 t€ | 70 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 19 t€ | -25 t€ | -28 t€ | -36 t€ | -22 t€ | -41 t€ |
| Henkilöstökulut | 14 t€ | -14 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -23 t€ | -13 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | – | – | 0 € | -29 € | -10 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 26 t€ | -51 t€ | -17 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -19 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 17 t€ | 10 t€ | 6 680 € | 3 982 € | 5 203 € | -2 150 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -6 € | -4 € | -1 € | -68 € | -9 € | -593 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 17 t€ | 10 t€ | 6 679 € | 3 914 € | 5 195 € | -2 743 € |
| Tuloverot | 3 335 € | -2 088 € | -1 336 € | -783 € | -269 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 13 t€ | 8 354 € | 5 344 € | 3 131 € | 4 925 € | -2 743 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 34 € | 34 € | 34 € | 34 € | 34 € | 63 € |
| Vaihto-omaisuus | 30 t€ | 30 t€ | 29 t€ | 29 t€ | 35 t€ | 33 t€ |
| Saamiset | 51 t€ | 28 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 6 014 € | 1 076 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 223 € | 2 372 € | 930 € | 905 € | 410 € | 294 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 81 t€ | 61 t€ | 52 t€ | 48 t€ | 41 t€ | 34 t€ |
| Vastaavaa | 81 t€ | 61 t€ | 52 t€ | 48 t€ | 41 t€ | 34 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 410 € | 8 410 € | 8 410 € | 8 410 € | 8 410 € | 8 410 € |
| Oma pääoma | 48 t€ | 37 t€ | 32 t€ | 28 t€ | 28 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 34 t€ | 23 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 14 t€ | 9 433 € |
| Vieras pääoma | 34 t€ | 23 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 14 t€ | 9 433 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 75 t€ | 100 t€ | 65 t€ | 73 t€ | 70 t€ | 70 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 19 t€ | -25 t€ | -28 t€ | -36 t€ | -22 t€ | -41 t€ |
| Henkilöstökulut | 14 t€ | -14 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -23 t€ | -13 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | – | – | 0 € | -29 € | -10 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 26 t€ | -51 t€ | -17 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -19 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 17 t€ | 10 t€ | 6 680 € | 3 982 € | 5 203 € | -2 150 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -6 € | -4 € | -1 € | -68 € | -9 € | -593 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 17 t€ | 10 t€ | 6 679 € | 3 914 € | 5 195 € | -2 743 € |
| Tuloverot | 3 335 € | -2 088 € | -1 336 € | -783 € | -269 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 13 t€ | 8 354 € | 5 344 € | 3 131 € | 4 925 € | -2 743 € |
| Pysyvät vastaavat | 34 € | 34 € | 34 € | 34 € | 34 € | 63 € |
| Vaihto-omaisuus | 30 t€ | 30 t€ | 29 t€ | 29 t€ | 35 t€ | 33 t€ |
| Saamiset | 51 t€ | 28 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 6 014 € | 1 076 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 223 € | 2 372 € | 930 € | 905 € | 410 € | 294 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 81 t€ | 61 t€ | 52 t€ | 48 t€ | 41 t€ | 34 t€ |
| Vastaavaa | 81 t€ | 61 t€ | 52 t€ | 48 t€ | 41 t€ | 34 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 410 € | 8 410 € | 8 410 € | 8 410 € | 8 410 € | 8 410 € |
| Oma pääoma | 48 t€ | 37 t€ | 32 t€ | 28 t€ | 28 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 34 t€ | 23 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 14 t€ | 9 433 € |
| Vieras pääoma | 34 t€ | 23 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 14 t€ | 9 433 € |
| Palkat ja palkkiot | – | – | – | 0 € | -10 t€ | 0 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | – | – | – | – | 0 € | -589 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 2 142 € | 1 965 € | 6 491 € | 1 265 € | 609 € | 575 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 51 t€ | 28 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 6 014 € | 1 076 € |
| Eläkekulut | 12 t€ | -12 t€ | -12 t€ | -11 t€ | -11 t€ | -11 t€ |
| Vastattavaa | 81 t€ | 61 t€ | 52 t€ | 48 t€ | 41 t€ | 34 t€ |
| Koneet ja kalusto | – | – | – | – | 0 € | 29 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -6 € | 994 € | -293 € | -5 420 € | 2 272 € | -13 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 19 t€ | -26 t€ | -28 t€ | -31 t€ | -24 t€ | -28 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 886 € | 693 € | 437 € | 2 018 € | 646 € | 1 629 € |
| Aineelliset hyödykkeet | – | – | – | – | 0 € | 29 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 999 € | 1 305 € | 297 € | 783 € | 269 € | 0 € |
| Sijoitukset | 34 € | 34 € | 34 € | 34 € | 34 € | 34 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 848 € | -1 793 € | -1 774 € | -1 841 € | -2 150 € | -2 050 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 13 t€ | 8 354 € | 5 344 € | 3 131 € | 4 925 € | -2 743 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 6 € | 2 € | 0 € | 0 € | 1 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 18 € | 12 € | 11 € | 11 € | 11 € | 391 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | – | – | – | 0 € | -29 € | -10 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 34 € | 34 € | 34 € | 34 € | 34 € | 34 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 49 t€ | 26 t€ | 16 t€ | 15 t€ | 5 394 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 € | -7 € | -1 € | -68 € | -10 € | -5 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 30 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 7 804 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 30 t€ | 30 t€ | 29 t€ | 29 t€ | 35 t€ | 33 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 26 t€ | 21 t€ | 18 t€ | 17 t€ | 14 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | 0 € | 110 € | 1 774 € | 0 € | 110 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Lapin Sähkö ja Turva Oy kuuluu toimialaluokassa sähköasennus pienempään puoliskoon (1751 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 23 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Sodankylä
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta