Kiinteistö Oy Vihannin Raitatie on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Raahe, rekisteröity vuonna 1992. Tilikaudella, joka päättyi 31.5.2025, liikevoitto -114 €; omavaraisuusaste 98,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 640 € ja tuloverot 128 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -36,1 % | -38,5 % | -12,0 % | – |
| Bruttotulos | 5 640 € | 8 820 € | 14 t€ | 16 t€ |
| Käyttökate | -2 532 € | 3 240 € | 8 676 € | 9 537 € |
| Liikevoitto | -114 € | 640 € | 5 929 € | 6 583 € |
| Tilikauden tulos | -109 € | 509 € | 4 490 € | 3 447 € |
| Omavaraisuusaste | 98,6 % | 98,6 % | 95,9 % | 89,8 % |
| Quick ratio | 8,26 | 4,31 | 3,30 | 0,32 |
| Current ratio | 8,26 | 4,31 | 3,30 | 0,32 |
| Oman pääoman tuotto | -0,3 % | 1,2 % | 10,5 % | 9,0 % |
| Taseen loppusumma | 44 t€ | 44 t€ | 45 t€ | 43 t€ |
| Oma pääoma | 43 t€ | 43 t€ | 43 t€ | 38 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 478 € | 1 992 € | 1 198 € | 11 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 5 640 € | 8 820 € | 14 t€ | 16 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 418 € | -2 600 € | -2 747 € | -2 954 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 336 € | -5 580 € | -5 673 € | -6 777 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -114 € | 640 € | 5 929 € | 6 583 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -5 € | -3 € | -263 € | -100 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -109 € | 637 € | 5 666 € | 6 482 € |
| Tuloverot | 0 € | -128 € | -1 176 € | -3 036 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -109 € | 509 € | 4 490 € | 3 447 € |
Tase
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 39 t€ | 41 t€ | 39 t€ | 41 t€ |
| Saamiset | 1 414 € | 600 € | 4 903 € | 1 362 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 478 € | 1 992 € | 1 198 € | 11 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 4 892 € | 2 592 € | 6 101 € | 1 373 € |
| Vastaavaa | 44 t€ | 44 t€ | 45 t€ | 43 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 43 t€ | 43 t€ | 43 t€ | 38 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 592 € | 602 € | 1 848 € | 4 357 € |
| Vieras pääoma | 592 € | 602 € | 1 848 € | 4 357 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (31)
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 5 640 € | 8 820 € | 14 t€ | 16 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 418 € | -2 600 € | -2 747 € | -2 954 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 336 € | -5 580 € | -5 673 € | -6 777 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -114 € | 640 € | 5 929 € | 6 583 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -5 € | -3 € | -263 € | -100 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -109 € | 637 € | 5 666 € | 6 482 € |
| Tuloverot | 0 € | -128 € | -1 176 € | -3 036 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -109 € | 509 € | 4 490 € | 3 447 € |
| Pysyvät vastaavat | 39 t€ | 41 t€ | 39 t€ | 41 t€ |
| Saamiset | 1 414 € | 600 € | 4 903 € | 1 362 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 478 € | 1 992 € | 1 198 € | 11 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 4 892 € | 2 592 € | 6 101 € | 1 373 € |
| Vastaavaa | 44 t€ | 44 t€ | 45 t€ | 43 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 43 t€ | 43 t€ | 43 t€ | 38 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 592 € | 602 € | 1 848 € | 4 357 € |
| Vieras pääoma | 592 € | 602 € | 1 848 € | 4 357 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 41 t€ | 40 t€ | 36 t€ | 32 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 497 € | 476 € | 825 € | 3 094 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -109 € | 509 € | 4 490 € | 3 447 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 418 € | -2 600 € | -2 747 € | -2 954 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 73 € | 106 € | 418 € | 1 263 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 6 743 € | 6 743 € | 2 018 € | 2 018 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 € | -8 € | -263 € | -100 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 5 € | 4 € | 0 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 39 t€ | 41 t€ | 39 t€ | 41 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 22 € | 20 € | 605 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 414 € | 600 € | 4 903 € | 1 362 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 32 t€ | 35 t€ | 37 t€ | 39 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 414 € | 600 € | 4 903 € | 1 362 € |
| Vastattavaa | 44 t€ | 44 t€ | 45 t€ | 43 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kiinteistö Oy Vihannin Raitatie kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta pienempään puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.