Rakennusliike Syrjälä Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Seinäjoki, rekisteröity vuonna 1991. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 444 t€ ja liikevoitto 57 t€; omavaraisuusaste 79,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1 839 € ja tuloverot 368 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 444 t€ | 263 t€ | 284 t€ | 277 t€ | 415 t€ | 231 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 69,0 % | -7,5 % | 2,5 % | -33,2 % | 79,7 % | – |
| Käyttökate | 55 t€ | -144 € | 4 977 € | 4 406 € | 64 t€ | -11 t€ |
| Käyttökate-% | 12,3 % | -0,1 % | 1,8 % | 1,6 % | 15,5 % | -5,0 % |
| Liikevoitto | 57 t€ | -3 254 € | 1 576 € | -128 € | 58 t€ | -14 t€ |
| Liikevoitto-% | 12,8 % | -1,2 % | 0,6 % | -0,0 % | 14,0 % | -5,9 % |
| Tilikauden tulos | 46 t€ | -3 094 € | 1 166 € | -53 € | 49 t€ | -13 t€ |
| Henkilöstökulut | -192 t€ | 164 t€ | 184 t€ | 176 t€ | 231 t€ | 176 t€ |
| Omavaraisuusaste | 79,6 % | 93,2 % | 84,6 % | 92,7 % | 85,9 % | 87,9 % |
| Quick ratio | 4,71 | 13,34 | 6,01 | 12,22 | 6,24 | 7,71 |
| Current ratio | 4,71 | 13,34 | 6,01 | 12,22 | 6,24 | 7,71 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 8,9 % | 3,0 % | 7,8 % | 3,8 % | 5,7 % | 6,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 29,9 % | -2,9 % | 1,0 % | -0,0 % | 34,5 % | -13,2 % |
| Taseen loppusumma | 194 t€ | 116 t€ | 144 t€ | 142 t€ | 166 t€ | 115 t€ |
| Oma pääoma | 155 t€ | 108 t€ | 122 t€ | 131 t€ | 143 t€ | 101 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 116 t€ | 93 t€ | 83 t€ | 97 t€ | 86 t€ | 58 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 444 t€ | 263 t€ | 284 t€ | 277 t€ | 415 t€ | 231 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 142 t€ | -64 t€ | -60 t€ | -53 t€ | -83 t€ | -29 t€ |
| Henkilöstökulut | 192 t€ | -164 t€ | -184 t€ | -176 t€ | -231 t€ | -176 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 332 € | -3 110 € | -3 401 € | -4 535 € | -6 140 € | -2 132 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 52 t€ | -35 t€ | -34 t€ | -43 t€ | -36 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 57 t€ | -3 254 € | 1 576 € | -128 € | 58 t€ | -14 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -55 € | 159 € | -42 € | 47 € | 248 € | 209 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 57 t€ | -3 094 € | 1 534 € | -81 € | 58 t€ | -13 t€ |
| Tuloverot | 11 t€ | 0 € | -368 € | 28 € | -9 010 € | -53 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 46 t€ | -3 094 € | 1 166 € | -53 € | 49 t€ | -13 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 7 855 € | 10 t€ | 11 t€ | 14 t€ | 20 t€ | 7 703 € |
| Saamiset | 70 t€ | 13 t€ | 50 t€ | 31 t€ | 60 t€ | 50 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 116 t€ | 93 t€ | 83 t€ | 97 t€ | 86 t€ | 58 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 186 t€ | 106 t€ | 133 t€ | 127 t€ | 146 t€ | 108 t€ |
| Vastaavaa | 194 t€ | 116 t€ | 144 t€ | 142 t€ | 166 t€ | 115 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Oma pääoma | 155 t€ | 108 t€ | 122 t€ | 131 t€ | 143 t€ | 101 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 40 t€ | 7 959 € | 22 t€ | 10 t€ | 23 t€ | 14 t€ |
| Vieras pääoma | 40 t€ | 7 959 € | 22 t€ | 10 t€ | 23 t€ | 14 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 444 t€ | 263 t€ | 284 t€ | 277 t€ | 415 t€ | 231 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 142 t€ | -64 t€ | -60 t€ | -53 t€ | -83 t€ | -29 t€ |
| Henkilöstökulut | 192 t€ | -164 t€ | -184 t€ | -176 t€ | -231 t€ | -176 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 332 € | -3 110 € | -3 401 € | -4 535 € | -6 140 € | -2 132 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 52 t€ | -35 t€ | -34 t€ | -43 t€ | -36 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 57 t€ | -3 254 € | 1 576 € | -128 € | 58 t€ | -14 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -55 € | 159 € | -42 € | 47 € | 248 € | 209 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 57 t€ | -3 094 € | 1 534 € | -81 € | 58 t€ | -13 t€ |
| Tuloverot | 11 t€ | 0 € | -368 € | 28 € | -9 010 € | -53 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 46 t€ | -3 094 € | 1 166 € | -53 € | 49 t€ | -13 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 7 855 € | 10 t€ | 11 t€ | 14 t€ | 20 t€ | 7 703 € |
| Saamiset | 70 t€ | 13 t€ | 50 t€ | 31 t€ | 60 t€ | 50 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 116 t€ | 93 t€ | 83 t€ | 97 t€ | 86 t€ | 58 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 186 t€ | 106 t€ | 133 t€ | 127 t€ | 146 t€ | 108 t€ |
| Vastaavaa | 194 t€ | 116 t€ | 144 t€ | 142 t€ | 166 t€ | 115 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Oma pääoma | 155 t€ | 108 t€ | 122 t€ | 131 t€ | 143 t€ | 101 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 40 t€ | 7 959 € | 22 t€ | 10 t€ | 23 t€ | 14 t€ |
| Vieras pääoma | 40 t€ | 7 959 € | 22 t€ | 10 t€ | 23 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 14 t€ | 2 160 € | 5 502 € | 3 299 € | 11 t€ | 5 213 € |
| Vastattavaa | 194 t€ | 116 t€ | 144 t€ | 142 t€ | 166 t€ | 115 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 8 273 € | 8 273 € | 8 273 € | 8 273 € | 8 273 € | 8 273 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 70 t€ | 13 t€ | 50 t€ | 31 t€ | 60 t€ | 50 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 1 350 € | 0 € | 674 € | 0 € | 5 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | – | – | – | 0 € | 450 € | 450 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 € | 72 € | 2 € | 1 € | 22 € | 59 € |
| Koneet ja kalusto | 6 996 € | 9 329 € | 10 t€ | 14 t€ | 18 t€ | 6 395 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 95 t€ | 98 t€ | 108 t€ | 118 t€ | 80 t€ | 102 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 659 € | 2 215 € | 4 539 € | 2 320 € | 8 307 € | 5 373 € |
| Palkat ja palkkiot | 144 t€ | -121 t€ | -136 t€ | -136 t€ | -179 t€ | -141 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 859 € | 859 € | 859 € | 859 € | 859 € | 859 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 68 t€ | 9 610 € | 34 t€ | 18 t€ | 53 t€ | 34 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 46 t€ | -3 094 € | 1 166 € | -53 € | 49 t€ | -13 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 22 € | -13 € | -225 € | -9 € | -44 € | -40 € |
| Eläkekulut | 35 t€ | -28 t€ | -32 t€ | -26 t€ | -37 t€ | -26 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 024 € | 1 723 € | 17 t€ | 12 t€ | 7 190 € | 16 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 13 t€ | -15 t€ | -16 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -9 775 € |
| Palvelujen ostot | 44 t€ | -9 059 € | -10 t€ | -17 t€ | -42 t€ | -25 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 75 € | 100 € | 180 € | 55 € | 270 € | 190 € |
| Ostot tilikauden aikana | 97 t€ | -55 t€ | -50 t€ | -36 t€ | -41 t€ | -3 866 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 6 996 € | 9 329 € | 10 t€ | 14 t€ | 19 t€ | 6 845 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 332 € | -3 110 € | -3 401 € | -4 535 € | -6 140 € | -2 132 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 22 t€ | 3 584 € | 12 t€ | 4 785 € | 4 293 € | 3 393 € |
| Aineettomat oikeudet | 859 € | 859 € | 859 € | 859 € | 859 € | 859 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Rakennusliike Syrjälä Oy kuuluu toimialaluokassa talonrakentaminen pienempään puoliskoon (5706 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Seinäjoki
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta