Oy PR-Hallinto Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kouvola, rekisteröity vuonna 1992. Tilikaudella, joka päättyi 1.1.2026, liikevaihto oli 63 t€ ja liikevoitto 891 €; omavaraisuusaste 96,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1 437 € ja tuloverot 287 €.
Kouvola: 13 uutta yritystä 30 päivässä
- PLT Partners OyAsuntojen vuokraus
- KLM Kymen LVI Mittaus & huolto OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- RL Rakennuspalvelu OyTalonrakentaminen
Talous
| Tunnusluvut | 1.1.2026 | 1.1.2025 | 1.1.2024 | 1.1.2023 | 1.1.2022 | 1.1.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 63 t€ | 61 t€ | 57 t€ | 49 t€ | 41 t€ | 49 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 2,6 % | 6,6 % | 16,2 % | 19,1 % | -15,5 % | – |
| Käyttökate | -323 € | 3 389 € | 3 095 € | 1 414 € | 3 660 € | 6 053 € |
| Käyttökate-% | -0,5 % | 5,6 % | 5,4 % | 2,9 % | 8,9 % | 12,4 % |
| Liikevoitto | 891 € | 2 399 € | 2 286 € | 458 € | 3 237 € | 5 385 € |
| Liikevoitto-% | 1,4 % | 3,9 % | 4,0 % | 0,9 % | 7,8 % | 11,0 % |
| Tilikauden tulos | 610 € | 1 788 € | 857 € | 256 € | 2 459 € | 4 176 € |
| Henkilöstökulut | -13 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 8 477 € | 7 777 € | 16 t€ |
| Omavaraisuusaste | 96,4 % | 97,1 % | 97,0 % | 96,4 % | 98,1 % | 97,3 % |
| Quick ratio | 1,65 | 2,17 | 2,26 | 2,15 | 4,08 | 3,35 |
| Current ratio | 1,65 | 2,17 | 2,26 | 2,15 | 4,08 | 3,35 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 10,4 % | 8,5 % | 9,5 % | 13,3 % | 8,5 % | 10,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 0,4 % | 1,0 % | 0,5 % | 0,1 % | 1,4 % | 2,3 % |
| Taseen loppusumma | 180 t€ | 180 t€ | 180 t€ | 182 t€ | 181 t€ | 184 t€ |
| Oma pääoma | 173 t€ | 174 t€ | 175 t€ | 176 t€ | 178 t€ | 179 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 399 € | 6 260 € | 8 442 € | 6 171 € | 3 153 € | 10 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 1.1.2026 | 1.1.2025 | 1.1.2024 | 1.1.2023 | 1.1.2022 | 1.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 63 t€ | 61 t€ | 57 t€ | 49 t€ | 41 t€ | 49 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 651 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 14 € | -13 t€ | -9 103 € | -213 € | -602 € | -1 228 € |
| Henkilöstökulut | 13 t€ | -10 t€ | -10 t€ | -8 477 € | -7 777 € | -16 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 213 € | -990 € | -808 € | -957 € | -423 € | -668 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 47 t€ | -35 t€ | -36 t€ | -39 t€ | -29 t€ | -26 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 891 € | 2 399 € | 2 286 € | 458 € | 3 237 € | 5 385 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 128 € | -128 € | -994 € | -136 € | -172 € | -128 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 763 € | 2 271 € | 1 292 € | 321 € | 3 065 € | 5 257 € |
| Tuloverot | 153 € | -483 € | -435 € | -66 € | -606 € | -1 081 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 610 € | 1 788 € | 857 € | 256 € | 2 459 € | 4 176 € |
Tase
| 1.1.2026 | 1.1.2025 | 1.1.2024 | 1.1.2023 | 1.1.2022 | 1.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 169 t€ | 168 t€ | 168 t€ | 168 t€ | 167 t€ | 167 t€ |
| Saamiset | 3 334 € | 4 938 € | 3 774 € | 7 882 € | 11 t€ | 6 656 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 399 € | 6 260 € | 8 442 € | 6 171 € | 3 153 € | 10 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 11 t€ | 11 t€ | 12 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 17 t€ |
| Vastaavaa | 180 t€ | 180 t€ | 180 t€ | 182 t€ | 181 t€ | 184 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ |
| Oma pääoma | 173 t€ | 174 t€ | 175 t€ | 176 t€ | 178 t€ | 179 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 6 496 € | 5 153 € | 5 411 € | 6 551 € | 3 506 € | 5 013 € |
| Vieras pääoma | 6 496 € | 5 153 € | 5 411 € | 6 551 € | 3 506 € | 5 013 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 1.1.2026 | 1.1.2025 | 1.1.2024 | 1.1.2023 | 1.1.2022 | 1.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 63 t€ | 61 t€ | 57 t€ | 49 t€ | 41 t€ | 49 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 651 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 14 € | -13 t€ | -9 103 € | -213 € | -602 € | -1 228 € |
| Henkilöstökulut | 13 t€ | -10 t€ | -10 t€ | -8 477 € | -7 777 € | -16 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 213 € | -990 € | -808 € | -957 € | -423 € | -668 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 47 t€ | -35 t€ | -36 t€ | -39 t€ | -29 t€ | -26 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 891 € | 2 399 € | 2 286 € | 458 € | 3 237 € | 5 385 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 128 € | -128 € | -994 € | -136 € | -172 € | -128 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 763 € | 2 271 € | 1 292 € | 321 € | 3 065 € | 5 257 € |
| Tuloverot | 153 € | -483 € | -435 € | -66 € | -606 € | -1 081 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 610 € | 1 788 € | 857 € | 256 € | 2 459 € | 4 176 € |
| Pysyvät vastaavat | 169 t€ | 168 t€ | 168 t€ | 168 t€ | 167 t€ | 167 t€ |
| Saamiset | 3 334 € | 4 938 € | 3 774 € | 7 882 € | 11 t€ | 6 656 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 399 € | 6 260 € | 8 442 € | 6 171 € | 3 153 € | 10 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 11 t€ | 11 t€ | 12 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 17 t€ |
| Vastaavaa | 180 t€ | 180 t€ | 180 t€ | 182 t€ | 181 t€ | 184 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ |
| Oma pääoma | 173 t€ | 174 t€ | 175 t€ | 176 t€ | 178 t€ | 179 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 6 496 € | 5 153 € | 5 411 € | 6 551 € | 3 506 € | 5 013 € |
| Vieras pääoma | 6 496 € | 5 153 € | 5 411 € | 6 551 € | 3 506 € | 5 013 € |
| Sijoitukset | 165 t€ | 165 t€ | 165 t€ | 165 t€ | 165 t€ | 165 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | – | 0 € | 112 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 222 € | 1 459 € | 437 € | 3 699 € | 1 217 € | 2 360 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 16 € | 21 € | 28 € | 37 € | 50 € | 66 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 123 t€ | 123 t€ | 124 t€ | 125 t€ | 125 t€ | 125 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | – | 0 € | 1 015 € | 281 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 122 € | 3 037 € | 3 120 € | 2 535 € | 1 673 € | 1 537 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 3 083 € | 4 938 € | 1 795 € | 6 827 € | 6 745 € | 5 552 € |
| Ostot tilikauden aikana | 14 € | -13 t€ | -9 103 € | -213 € | -602 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 610 € | 1 788 € | 857 € | 256 € | 2 459 € | 4 176 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 3 334 € | 4 938 € | 3 774 € | 7 882 € | 11 t€ | 6 656 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 128 € | -128 € | -995 € | -136 € | -172 € | -138 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 3 624 € | 2 950 € | 2 397 € | 2 833 € | 1 530 € | 1 937 € |
| Palkat ja palkkiot | 6 500 € | -4 000 € | -2 000 € | 0 € | 0 € | -7 000 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 153 € | 657 € | 1 855 € | 317 € | 615 € | 1 116 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 16 € | 21 € | 28 € | 37 € | 50 € | 66 € |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 251 € | 0 € | 1 979 € | 39 € | 4 000 € | 1 104 € |
| Vastattavaa | 180 t€ | 180 t€ | 180 t€ | 182 t€ | 181 t€ | 184 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 1 € | 0 € | 0 € | 0 € | 10 € |
| Muut henkilösivukulut | 908 € | -552 € | -1 343 € | -1 235 € | -1 657 € | -1 011 € |
| Koneet ja kalusto | 3 624 € | 2 950 € | 2 397 € | 2 833 € | 1 530 € | 1 937 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 1 213 € | -990 € | -808 € | -957 € | -423 € | -668 € |
| Palvelujen ostot | – | – | – | – | 0 € | -1 228 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 165 t€ | 165 t€ | 165 t€ | 165 t€ | 165 t€ | 165 t€ |
| Eläkekulut | 5 783 € | -5 567 € | -6 684 € | -7 242 € | -6 120 € | -8 020 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Oy PR-Hallinto Ab kuuluu toimialaluokassa liikkeenjohdon konsultointi pienempään puoliskoon (7663 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.