Vesan-Huolto Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kuopio, rekisteröity vuonna 1991. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 546 t€ ja liikevoitto -34 t€; omavaraisuusaste 57,7 %. Julkiset ostajat ostivat siltä 2 512 € vuosina 2022–2026; suurin ostaja on Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (Sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 546 t€ | 571 t€ | 605 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -4,3 % | -5,6 % | – |
| Käyttökate | -36 t€ | -26 t€ | -1 044 € |
| Käyttökate-% | -6,5 % | -4,5 % | -0,2 % |
| Liikevoitto | -34 t€ | -27 t€ | -3 122 € |
| Liikevoitto-% | -6,3 % | -4,7 % | -0,5 % |
| Tilikauden tulos | -34 t€ | -26 t€ | -2 911 € |
| Henkilöstökulut | -304 t€ | 293 t€ | 295 t€ |
| Omavaraisuusaste | 57,7 % | 67,2 % | 72,8 % |
| Quick ratio | 0,78 | 1,23 | 1,66 |
| Current ratio | 1,26 | 1,77 | 2,25 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 14,0 % | 11,8 % | 10,1 % |
| Oman pääoman tuotto | -32,3 % | -18,9 % | -1,8 % |
| Taseen loppusumma | 180 t€ | 205 t€ | 225 t€ |
| Oma pääoma | 104 t€ | 138 t€ | 164 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 27 t€ | 53 t€ | 49 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 546 t€ | 571 t€ | 605 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 184 t€ | -195 t€ | -224 t€ |
| Henkilöstökulut | 304 t€ | -293 t€ | -295 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 251 € | -1 559 € | -2 078 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 91 t€ | -108 t€ | -86 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -34 t€ | -27 t€ | -3 122 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -710 € | 1 073 € | 511 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -34 t€ | -26 t€ | -2 611 € |
| Tuloverot | – | 0 € | -300 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -34 t€ | -26 t€ | -2 911 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 84 t€ | 86 t€ | 87 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 36 t€ | 36 t€ | 36 t€ |
| Saamiset | 32 t€ | 29 t€ | 52 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 27 t€ | 53 t€ | 49 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 96 t€ | 119 t€ | 138 t€ |
| Vastaavaa | 180 t€ | 205 t€ | 225 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 104 t€ | 138 t€ | 164 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 76 t€ | 67 t€ | 61 t€ |
| Vieras pääoma | 76 t€ | 67 t€ | 61 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 546 t€ | 571 t€ | 605 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 184 t€ | -195 t€ | -224 t€ |
| Henkilöstökulut | 304 t€ | -293 t€ | -295 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 251 € | -1 559 € | -2 078 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 91 t€ | -108 t€ | -86 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -34 t€ | -27 t€ | -3 122 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -710 € | 1 073 € | 511 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -34 t€ | -26 t€ | -2 611 € |
| Tuloverot | – | 0 € | -300 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -34 t€ | -26 t€ | -2 911 € |
| Pysyvät vastaavat | 84 t€ | 86 t€ | 87 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 36 t€ | 36 t€ | 36 t€ |
| Saamiset | 32 t€ | 29 t€ | 52 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 27 t€ | 53 t€ | 49 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 96 t€ | 119 t€ | 138 t€ |
| Vastaavaa | 180 t€ | 205 t€ | 225 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 104 t€ | 138 t€ | 164 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 76 t€ | 67 t€ | 61 t€ |
| Vieras pääoma | 76 t€ | 67 t€ | 61 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 244 t€ | -235 t€ | -238 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 17 t€ | 17 t€ | 18 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 3 425 € | 4 676 € | 6 235 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 750 € | 1 089 € | 581 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 1 251 € | -1 559 € | -2 078 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 81 t€ | 81 t€ | 81 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 101 € | 4 740 € | 410 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 32 t€ | 29 t€ | 52 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 25 t€ | 21 t€ | 24 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 10 t€ | -10 t€ | -23 t€ |
| Vastattavaa | 180 t€ | 205 t€ | 225 t€ |
| Valmiit tuotteet | 36 t€ | 36 t€ | 36 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 182 t€ | -194 t€ | -217 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 19 t€ | 19 t€ | 52 t€ |
| Eläkekulut | 50 t€ | -48 t€ | -35 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 40 € | -16 € | -70 € |
| Sijoitukset | 81 t€ | 81 t€ | 81 t€ |
| Palvelujen ostot | 1 529 € | -1 227 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -34 t€ | -26 t€ | -2 911 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 67 € | 136 € | -7 460 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 13 t€ | 5 731 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 34 t€ | 29 t€ | 19 t€ |
| Koneet ja kalusto | 3 425 € | 4 676 € | 6 235 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 129 t€ | 155 t€ | 158 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Kuopio
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta