Kuljetusliike Linnanen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lahti, rekisteröity vuonna 1990. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 498 t€ ja liikevoitto 7 357 €; omavaraisuusaste 52,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 5 899 € ja tuloverot 1 180 €.
Lahti: 14 uutta yritystä 30 päivässä
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 498 t€ | 474 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 5,1 % | – |
| Käyttökate | -18 t€ | -39 t€ |
| Käyttökate-% | -3,6 % | -8,2 % |
| Liikevoitto | 7 357 € | 5 953 € |
| Liikevoitto-% | 1,5 % | 1,3 % |
| Tilikauden tulos | 5 066 € | 4 545 € |
| Henkilöstökulut | -307 t€ | -256 t€ |
| Omavaraisuusaste | 52,1 % | 51,9 % |
| Quick ratio | 2,05 | 2,01 |
| Current ratio | 2,05 | 2,01 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 36,0 % | 40,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 2,6 % | 2,2 % |
| Taseen loppusumma | 374 t€ | 398 t€ |
| Oma pääoma | 195 t€ | 206 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 243 t€ | 211 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 498 t€ | 474 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 129 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 108 t€ | 106 t€ |
| Henkilöstökulut | 307 t€ | 256 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 26 t€ | 45 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 50 t€ | 61 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 7 357 € | 5 953 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 867 € | 224 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 6 490 € | 5 729 € |
| Tuloverot | 1 423 € | 1 184 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 066 € | 4 545 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 77 t€ | 134 t€ |
| Saamiset | 55 t€ | 53 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 243 t€ | 211 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 298 t€ | 264 t€ |
| Vastaavaa | 374 t€ | 398 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 195 t€ | 206 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 34 t€ | 60 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 146 t€ | 131 t€ |
| Vieras pääoma | 179 t€ | 192 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 498 t€ | 474 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 129 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 108 t€ | 106 t€ |
| Henkilöstökulut | 307 t€ | 256 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 26 t€ | 45 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 50 t€ | 61 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 7 357 € | 5 953 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 867 € | 224 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 6 490 € | 5 729 € |
| Tuloverot | 1 423 € | 1 184 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 066 € | 4 545 € |
| Pysyvät vastaavat | 77 t€ | 134 t€ |
| Saamiset | 55 t€ | 53 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 243 t€ | 211 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 298 t€ | 264 t€ |
| Vastaavaa | 374 t€ | 398 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 195 t€ | 206 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 34 t€ | 60 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 146 t€ | 131 t€ |
| Vieras pääoma | 179 t€ | 192 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 4 € | 1 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 31 t€ | 31 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 178 t€ | 190 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 6 860 € | 8 427 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 249 € | 9 315 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 48 t€ | 45 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 68 t€ | 77 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 5 066 € | 4 545 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 55 t€ | 53 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 6 067 € | 5 686 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 77 t€ | 134 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 248 t€ | 210 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 60 t€ | 37 t€ |
| Vastattavaa | 374 t€ | 398 t€ |
| Ylikurssirahasto | 4 000 € | 4 000 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 5 200 € | 5 463 € |
| Muut henkilösivukulut | 15 t€ | 8 205 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 34 t€ | 60 t€ |
| Koneet ja kalusto | 77 t€ | 134 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 26 t€ | 45 t€ |
| Palvelujen ostot | 40 t€ | 29 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 51 t€ | 53 t€ |
| Eläkekulut | 44 t€ | 37 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kuljetusliike Linnanen Oy kuuluu toimialaluokassa tieliikenteen tavarankuljetus pienempään puoliskoon (2781 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 34 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.