Kahvila-Ravintola Perno Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 1990. Tilikaudella, joka päättyi 31.7.2025, liikevaihto oli 564 t€ ja liikevoitto 61 t€; omavaraisuusaste 91,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 149 t€ ja tuloverot 30 t€. Sillä on 1 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 564 t€ | 585 t€ | 656 t€ | 541 t€ | 445 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -3,7 % | -10,7 % | 21,1 % | 21,7 % | – |
| Käyttökate | 59 t€ | 148 t€ | 144 t€ | 111 t€ | 117 t€ |
| Käyttökate-% | 10,6 % | 25,3 % | 22,0 % | 20,5 % | 26,3 % |
| Liikevoitto | 61 t€ | 146 t€ | 142 t€ | 103 t€ | 109 t€ |
| Liikevoitto-% | 10,9 % | 25,0 % | 21,7 % | 19,1 % | 24,5 % |
| Tilikauden tulos | 50 t€ | 119 t€ | 114 t€ | 85 t€ | 88 t€ |
| Henkilöstökulut | -229 t€ | 207 t€ | 193 t€ | 139 t€ | 118 t€ |
| Omavaraisuusaste | 91,3 % | 90,9 % | 91,8 % | 89,0 % | 90,5 % |
| Quick ratio | 8,75 | 8,43 | 8,99 | 6,42 | 7,06 |
| Current ratio | 8,96 | 8,63 | 9,25 | 6,66 | 7,32 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 11,9 % | 12,1 % | 8,7 % | 13,1 % | 12,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 7,1 % | 16,8 % | 17,8 % | 14,9 % | 16,7 % |
| Taseen loppusumma | 769 t€ | 780 t€ | 698 t€ | 644 t€ | 585 t€ |
| Oma pääoma | 702 t€ | 709 t€ | 641 t€ | 572 t€ | 530 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 453 t€ | 487 t€ | 409 t€ | 346 t€ | 282 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 564 t€ | 585 t€ | 656 t€ | 541 t€ | 445 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 12 t€ | 3 000 € |
| Materiaalit ja palvelut | 154 t€ | -113 t€ | -208 t€ | -208 t€ | -128 t€ |
| Henkilöstökulut | 229 t€ | -207 t€ | -193 t€ | -139 t€ | -118 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 920 € | -1 927 € | -2 069 € | -7 572 € | -8 243 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 118 t€ | -116 t€ | -110 t€ | -96 t€ | -85 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 61 t€ | 146 t€ | 142 t€ | 103 t€ | 109 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -873 € | 2 598 € | 867 € | 3 065 € | 1 510 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 62 t€ | 149 t€ | 143 t€ | 106 t€ | 110 t€ |
| Tuloverot | 13 t€ | -30 t€ | -29 t€ | -21 t€ | -22 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 50 t€ | 119 t€ | 114 t€ | 85 t€ | 88 t€ |
Tase
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 169 t€ | 169 t€ | 168 t€ | 170 t€ | 177 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 14 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 17 t€ | 14 t€ |
| Saamiset | 34 t€ | 8 765 € | 6 383 € | 10 t€ | 12 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 453 t€ | 487 t€ | 409 t€ | 346 t€ | 282 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 600 t€ | 610 t€ | 530 t€ | 474 t€ | 408 t€ |
| Vastaavaa | 769 t€ | 780 t€ | 698 t€ | 644 t€ | 585 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 364 € | 3 364 € | 3 364 € | 3 364 € | 3 364 € |
| Oma pääoma | 702 t€ | 709 t€ | 641 t€ | 572 t€ | 530 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 67 t€ | 71 t€ | 57 t€ | 71 t€ | 56 t€ |
| Vieras pääoma | 67 t€ | 71 t€ | 57 t€ | 71 t€ | 56 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 564 t€ | 585 t€ | 656 t€ | 541 t€ | 445 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 12 t€ | 3 000 € |
| Materiaalit ja palvelut | 154 t€ | -113 t€ | -208 t€ | -208 t€ | -128 t€ |
| Henkilöstökulut | 229 t€ | -207 t€ | -193 t€ | -139 t€ | -118 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 920 € | -1 927 € | -2 069 € | -7 572 € | -8 243 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 118 t€ | -116 t€ | -110 t€ | -96 t€ | -85 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 61 t€ | 146 t€ | 142 t€ | 103 t€ | 109 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -873 € | 2 598 € | 867 € | 3 065 € | 1 510 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 62 t€ | 149 t€ | 143 t€ | 106 t€ | 110 t€ |
| Tuloverot | 13 t€ | -30 t€ | -29 t€ | -21 t€ | -22 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 50 t€ | 119 t€ | 114 t€ | 85 t€ | 88 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 169 t€ | 169 t€ | 168 t€ | 170 t€ | 177 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 14 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 17 t€ | 14 t€ |
| Saamiset | 34 t€ | 8 765 € | 6 383 € | 10 t€ | 12 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 453 t€ | 487 t€ | 409 t€ | 346 t€ | 282 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 600 t€ | 610 t€ | 530 t€ | 474 t€ | 408 t€ |
| Vastaavaa | 769 t€ | 780 t€ | 698 t€ | 644 t€ | 585 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 364 € | 3 364 € | 3 364 € | 3 364 € | 3 364 € |
| Oma pääoma | 702 t€ | 709 t€ | 641 t€ | 572 t€ | 530 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 67 t€ | 71 t€ | 57 t€ | 71 t€ | 56 t€ |
| Vieras pääoma | 67 t€ | 71 t€ | 57 t€ | 71 t€ | 56 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 7 643 € | -6 301 € | -6 304 € | -4 936 € | -5 136 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 431 € | 2 953 € | 2 415 € | 3 401 € | 1 949 € |
| Rahoitusarvopaperit | 99 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 18 t€ | 29 t€ | 19 t€ | 39 t€ | 15 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 5 760 € | 5 780 € | 4 527 € | 6 036 € | 8 049 € |
| Eläkekulut | 34 t€ | -31 t€ | -27 t€ | -21 t€ | -17 t€ |
| Muut arvopaperit | 99 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 162 € | -881 € | -2 261 € | 2 959 € | 928 € |
| Vastattavaa | 769 t€ | 780 t€ | 698 t€ | 644 t€ | 585 t€ |
| Koneet ja kalusto | 5 760 € | 5 780 € | 4 527 € | 6 036 € | 8 049 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | – | 0 € | 139 € |
| Palkat ja palkkiot | 187 t€ | -170 t€ | -160 t€ | -113 t€ | -96 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | – | – | 0 € | 560 € | 6 120 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 72 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 32 t€ | 7 398 € | 1 191 € | 3 851 € | 8 821 € |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 1 214 € | 0 € | – | – | – |
| Ostot tilikauden aikana | 154 t€ | -112 t€ | -206 t€ | -211 t€ | -129 t€ |
| Sijoitukset | 163 t€ | 163 t€ | 163 t€ | 163 t€ | 163 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 1 373 € | 1 295 € | 5 192 € | 6 484 € | 2 872 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 163 t€ | 163 t€ | 163 t€ | 163 t€ | 163 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 50 t€ | 119 t€ | 114 t€ | 85 t€ | 88 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 43 t€ | 37 t€ | 27 t€ | 12 t€ | 25 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | – | – | 0 € | 560 € | 6 120 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 344 € | -355 € | -1 548 € | -336 € | -439 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 649 t€ | 586 t€ | 523 t€ | 484 t€ | 438 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 14 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 17 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 4 986 € | 4 457 € | 11 t€ | 20 t€ | 15 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 1 920 € | -1 927 € | -2 069 € | -7 572 € | -8 243 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 34 t€ | 8 765 € | 6 383 € | 10 t€ | 12 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kahvila-Ravintola Perno Oy kuuluu toimialaluokassa ruokaravintolat ylimpään 10 %:iin (3069 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 6,7-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Alkoholiluvat
- Kahvila-Ravintola HöveliHyrköistentie 26Anniskelu
Ilmainen kuukausilista: Turku
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta