MP-Tietosovellukset Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Seinäjoki, rekisteröity vuonna 1987. Tilikaudella, joka päättyi 31.10.2025, liikevaihto oli 498 t€ ja liikevoitto 10 t€; omavaraisuusaste 58,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 30 t€ ja tuloverot 5 989 €.
Seinäjoki: 11 uutta yritystä 30 päivässä
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.10.2025 | 31.10.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 498 t€ | 385 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 29,2 % | – |
| Käyttökate | -18 t€ | 2 802 € |
| Käyttökate-% | -3,6 % | 0,7 % |
| Liikevoitto | 10 t€ | 31 t€ |
| Liikevoitto-% | 2,1 % | 8,1 % |
| Tilikauden tulos | 8 474 € | 25 t€ |
| Henkilöstökulut | -229 t€ | -178 t€ |
| Omavaraisuusaste | 58,4 % | 74,7 % |
| Quick ratio | 1,53 | 2,58 |
| Current ratio | 1,53 | 2,58 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 19,6 % | 11,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 6,2 % | 19,3 % |
| Taseen loppusumma | 244 t€ | 172 t€ |
| Oma pääoma | 137 t€ | 128 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 060 € | 1 679 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 498 t€ | 385 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 21 t€ | 28 t€ |
| Henkilöstökulut | 229 t€ | 178 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 28 t€ | 28 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 208 t€ | 120 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 10 t€ | 31 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 165 € | 143 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 10 t€ | 31 t€ |
| Tuloverot | 1 843 € | 6 176 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 8 474 € | 25 t€ |
Tase
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 80 t€ | 60 t€ |
| Saamiset | 162 t€ | 110 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 060 € | 1 679 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 163 t€ | 112 t€ |
| Vastaavaa | 244 t€ | 172 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 137 t€ | 128 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 107 t€ | 43 t€ |
| Vieras pääoma | 107 t€ | 43 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 498 t€ | 385 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 21 t€ | 28 t€ |
| Henkilöstökulut | 229 t€ | 178 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 28 t€ | 28 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 208 t€ | 120 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 10 t€ | 31 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 165 € | 143 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 10 t€ | 31 t€ |
| Tuloverot | 1 843 € | 6 176 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 8 474 € | 25 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 80 t€ | 60 t€ |
| Saamiset | 162 t€ | 110 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 060 € | 1 679 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 163 t€ | 112 t€ |
| Vastaavaa | 244 t€ | 172 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 137 t€ | 128 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 107 t€ | 43 t€ |
| Vieras pääoma | 107 t€ | 43 t€ |
| Palvelujen ostot | 1 035 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 126 t€ | 101 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 15 t€ | 18 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 8 474 € | 25 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 6 581 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 28 t€ | 28 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 49 t€ | 3 321 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 26 € | 22 € |
| Ostot tilikauden aikana | 20 t€ | 28 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 195 t€ | 152 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 3 701 € | 9 351 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 320 € | 321 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 128 € | 156 € |
| Muut henkilösivukulut | 4 480 € | 1 947 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 79 t€ | 59 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 653 € | 870 € |
| Kehittämismenot | 79 t€ | 59 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 9 375 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 33 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 162 t€ | 110 t€ |
| Eläkekulut | 29 t€ | 23 t€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 1 122 € | 1 095 € |
| Koneet ja kalusto | 653 € | 870 € |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 152 t€ | 89 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 4 400 € | 4 400 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 156 € | 156 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 077 € | 1 028 € |
| Sijoitukset | 156 € | 156 € |
| Vastattavaa | 244 t€ | 172 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna MP-Tietosovellukset Oy kuuluu toimialaluokassa ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus suurempaan puoliskoon (3154 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 27 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.