Suomen Taxi-Service Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 1987. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 1,2 M€ ja liikevoitto -60 t€; omavaraisuusaste -109,9 %. Julkiset ostajat ostivat siltä 3,1 M€ vuosina 2022–2023; suurin ostaja on Kasvatuksen Ja Koulutuksen Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 2,0 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -41,8 % | – |
| Käyttökate | -62 t€ | -97 t€ |
| Käyttökate-% | -5,3 % | -4,8 % |
| Liikevoitto | -60 t€ | -68 t€ |
| Liikevoitto-% | -5,1 % | -3,4 % |
| Tilikauden tulos | -74 t€ | -97 t€ |
| Henkilöstökulut | -511 t€ | -666 t€ |
| Omavaraisuusaste | -109,9 % | -48,7 % |
| Quick ratio | 0,46 | 0,53 |
| Current ratio | 0,46 | 0,53 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 45,9 % | 31,5 % |
| Taseen loppusumma | 256 t€ | 426 t€ |
| Oma pääoma | -282 t€ | -208 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 906 € | 9 939 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 2,0 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 27 t€ | 28 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 593 t€ | 1,3 M€ |
| Henkilöstökulut | 511 t€ | 666 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 670 € | 29 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 154 t€ | 148 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -60 t€ | -68 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 14 t€ | 29 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -74 t€ | -97 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -74 t€ | -97 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 17 t€ | 100 t€ |
| Saamiset | 231 t€ | 316 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 906 € | 9 939 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 240 t€ | 326 t€ |
| Vastaavaa | 256 t€ | 426 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | -282 t€ | -208 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 20 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 518 t€ | 614 t€ |
| Vieras pääoma | 538 t€ | 634 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (49)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 2,0 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 27 t€ | 28 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 593 t€ | 1,3 M€ |
| Henkilöstökulut | 511 t€ | 666 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 670 € | 29 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 154 t€ | 148 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -60 t€ | -68 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 14 t€ | 29 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -74 t€ | -97 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -74 t€ | -97 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 17 t€ | 100 t€ |
| Saamiset | 231 t€ | 316 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 906 € | 9 939 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 240 t€ | 326 t€ |
| Vastaavaa | 256 t€ | 426 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | -282 t€ | -208 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 20 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 518 t€ | 614 t€ |
| Vieras pääoma | 538 t€ | 634 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 41 t€ | 43 t€ |
| Vastattavaa | 256 t€ | 426 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 386 t€ | 386 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 225 t€ | 310 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 19 t€ | 21 t€ |
| Koneet ja kalusto | 5 011 € | 98 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -604 t€ | -507 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 357 t€ | 343 t€ |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | 20 t€ | 20 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 437 t€ | 560 t€ |
| Tuotot osuuksista omistusyhteysyrityksissä | 170 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 12 t€ | 2 330 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 187 t€ | 261 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -74 t€ | -97 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 16 t€ | 29 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 6 000 € | 6 000 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 3 951 € | 26 t€ |
| Eläkekulut | 66 t€ | 92 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 8 119 € | 14 t€ |
| Palvelujen ostot | 370 t€ | 971 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 6 000 € | 6 000 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 1 805 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 223 t€ | 294 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 5 011 € | 98 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 99 t€ | 116 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 15 t€ | 2 094 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 21 t€ | 112 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 1 670 € | 29 t€ |
| Sijoitukset | 12 t€ | 2 330 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Helsinki
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta