Turun Kone-Rent Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 1987. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevoitto 96 t€; omavaraisuusaste 90,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 87 t€ ja tuloverot 18 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 2 771 € vuosina 2022–2023; suurin ostaja on Rikosseuraamuslaitos (Oikeusministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -13,8 % | 9,3 % | -11,8 % | 0,2 % | 4,8 % | – |
| Bruttotulos | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Käyttökate | -175 t€ | 584 t€ | 433 t€ | 597 t€ | 685 t€ | 640 t€ |
| Liikevoitto | 96 t€ | 246 t€ | 78 t€ | 273 t€ | 333 t€ | 244 t€ |
| Tilikauden tulos | 80 t€ | 207 t€ | 67 t€ | 218 t€ | 263 t€ | 193 t€ |
| Henkilöstökulut | -651 t€ | 654 t€ | 593 t€ | 575 t€ | 571 t€ | 575 t€ |
| Omavaraisuusaste | 90,4 % | 86,8 % | 88,1 % | 86,8 % | 81,1 % | 71,9 % |
| Quick ratio | 2,93 | 2,18 | 2,26 | 3,34 | 2,44 | 1,21 |
| Current ratio | 3,15 | 2,32 | 2,48 | 3,58 | 2,58 | 1,27 |
| Oman pääoman tuotto | 4,0 % | 10,0 % | 3,4 % | 10,6 % | 13,3 % | 10,4 % |
| Taseen loppusumma | 2,2 M€ | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,6 M€ |
| Oma pääoma | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 471 t€ | 485 t€ | 329 t€ | 633 t€ | 656 t€ | 523 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Henkilöstökulut | 651 t€ | -654 t€ | -593 t€ | -575 t€ | -571 t€ | -575 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 271 t€ | -338 t€ | -355 t€ | -324 t€ | -352 t€ | -396 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 487 t€ | -507 t€ | -571 t€ | -638 t€ | -550 t€ | -509 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 96 t€ | 246 t€ | 78 t€ | 273 t€ | 333 t€ | 244 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -3 791 € | 13 t€ | 6 536 € | 613 € | -4 442 € | -2 966 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 100 t€ | 259 t€ | 84 t€ | 274 t€ | 328 t€ | 241 t€ |
| Tuloverot | 20 t€ | -52 t€ | -17 t€ | -55 t€ | -66 t€ | -49 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 80 t€ | 207 t€ | 67 t€ | 218 t€ | 263 t€ | 193 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 45 t€ | 40 t€ | 54 t€ | 62 t€ | 51 t€ | 40 t€ |
| Saamiset | 132 t€ | 168 t€ | 219 t€ | 236 t€ | 188 t€ | 312 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 471 t€ | 485 t€ | 329 t€ | 633 t€ | 656 t€ | 523 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 647 t€ | 693 t€ | 602 t€ | 932 t€ | 895 t€ | 875 t€ |
| Vastaavaa | 2,2 M€ | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € |
| Oma pääoma | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 6 875 € | 14 t€ | 26 t€ | 54 t€ | 114 t€ | 36 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 206 t€ | 299 t€ | 242 t€ | 261 t€ | 347 t€ | 688 t€ |
| Vieras pääoma | 212 t€ | 313 t€ | 268 t€ | 314 t€ | 460 t€ | 725 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Henkilöstökulut | 651 t€ | -654 t€ | -593 t€ | -575 t€ | -571 t€ | -575 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 271 t€ | -338 t€ | -355 t€ | -324 t€ | -352 t€ | -396 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 487 t€ | -507 t€ | -571 t€ | -638 t€ | -550 t€ | -509 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 96 t€ | 246 t€ | 78 t€ | 273 t€ | 333 t€ | 244 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -3 791 € | 13 t€ | 6 536 € | 613 € | -4 442 € | -2 966 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 100 t€ | 259 t€ | 84 t€ | 274 t€ | 328 t€ | 241 t€ |
| Tuloverot | 20 t€ | -52 t€ | -17 t€ | -55 t€ | -66 t€ | -49 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 80 t€ | 207 t€ | 67 t€ | 218 t€ | 263 t€ | 193 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 45 t€ | 40 t€ | 54 t€ | 62 t€ | 51 t€ | 40 t€ |
| Saamiset | 132 t€ | 168 t€ | 219 t€ | 236 t€ | 188 t€ | 312 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 471 t€ | 485 t€ | 329 t€ | 633 t€ | 656 t€ | 523 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 647 t€ | 693 t€ | 602 t€ | 932 t€ | 895 t€ | 875 t€ |
| Vastaavaa | 2,2 M€ | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € |
| Oma pääoma | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 6 875 € | 14 t€ | 26 t€ | 54 t€ | 114 t€ | 36 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 206 t€ | 299 t€ | 242 t€ | 261 t€ | 347 t€ | 688 t€ |
| Vieras pääoma | 212 t€ | 313 t€ | 268 t€ | 314 t€ | 460 t€ | 725 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 0 € | 42 t€ | 0 € | – | – | – |
| Muut henkilösivukulut | 19 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -14 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 5 272 € | 17 t€ | 11 t€ | 4 824 € | 395 € | 277 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 84 t€ | 83 t€ | 94 t€ | 91 t€ | 134 t€ | 119 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
| Valmiit tuotteet | 45 t€ | 40 t€ | 54 t€ | 62 t€ | 51 t€ | 40 t€ |
| Eläkekulut | 119 t€ | -125 t€ | -112 t€ | -110 t€ | -105 t€ | -98 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 5 445 € | 2 940 € | 3 360 € | 3 901 € | 242 € | 363 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | 0 € | 5 200 € | 31 t€ | 31 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Vuokraoikeudet | 39 t€ | 39 t€ | 39 t€ | 39 t€ | 39 t€ | 39 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | – | 0 € | 5 200 € | 36 t€ |
| Vastattavaa | 2,2 M€ | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,6 M€ |
| Koneet ja kalusto | 731 t€ | 926 t€ | 971 t€ | 874 t€ | 956 t€ | 1,1 M€ |
| Palkat ja palkkiot | 513 t€ | -516 t€ | -467 t€ | -451 t€ | -452 t€ | -463 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 344 t€ | 370 t€ | 398 t€ | 427 t€ | 448 t€ | 482 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 6 875 € | 14 t€ | 26 t€ | 54 t€ | 109 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 4 € | 4 € | 4 € | 40 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 35 t€ | 51 t€ | 70 t€ | 21 t€ | 9 390 € | 37 t€ |
| Sijoitukset | 457 t€ | 307 t€ | 250 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 97 t€ | 117 t€ | 149 t€ | 216 t€ | 179 t€ | 235 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 84 € | 84 € | 84 € | 84 € | 84 € | 84 € |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 457 t€ | 307 t€ | 250 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 80 t€ | 207 t€ | 67 t€ | 218 t€ | 263 t€ | 193 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 34 t€ | 20 t€ | 23 t€ | 34 t€ | 47 t€ | 21 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 601 € | -3 992 € | -4 682 € | -4 212 € | -5 197 € | -3 243 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 120 € | 0 € | 140 € | 0 € | 360 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 88 t€ | 196 t€ | 125 t€ | 130 t€ | 134 t€ | 517 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 271 t€ | -338 t€ | -355 t€ | -324 t€ | -352 t€ | -396 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 132 t€ | 168 t€ | 219 t€ | 236 t€ | 188 t€ | 312 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Turun Kone-Rent Oy kuuluu toimialaluokassa rakennuskoneiden ja -laitteiden vuokraus ja leasing suurempaan puoliskoon (166 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 37 t€, 2,4-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Turku
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta