Tampereen Säästö-Tex Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tornio, rekisteröity vuonna 1986. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 530 t€ ja liikevoitto 369 t€; omavaraisuusaste 78,7 %. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: toimitusjohtajan muutos 12.9.2026.
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 530 t€ | 3 369 € | 518 € | 0 € |
| Liikevaihdon muutos | 15633,8 % | 551,0 % | – | – |
| Käyttökate | 129 t€ | 541 t€ | 513 t€ | 140 t€ |
| Käyttökate-% | 24,4 % | 16051,4 % | 99204,9 % | – |
| Liikevoitto | 369 t€ | 434 t€ | 222 t€ | -89 t€ |
| Liikevoitto-% | 69,7 % | 12894,7 % | 42833,2 % | – |
| Tilikauden tulos | 403 t€ | 486 t€ | 241 t€ | -76 t€ |
| Henkilöstökulut | -227 t€ | 210 t€ | 197 t€ | 260 t€ |
| Omavaraisuusaste | 78,7 % | 88,7 % | 91,2 % | 91,2 % |
| Quick ratio | 0,61 | 0,55 | 0,39 | 0,70 |
| Current ratio | 1,99 | 0,55 | 0,39 | 0,70 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 440,8 % | 31985,1 % | 153758,7 % | – |
| Oman pääoman tuotto | 4,7 % | 5,7 % | 2,9 % | -0,8 % |
| Taseen loppusumma | 11,0 M€ | 9,5 M€ | 9,0 M€ | 10,2 M€ |
| Oma pääoma | 8,6 M€ | 8,5 M€ | 8,2 M€ | 9,3 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 101 t€ | 80 t€ | 48 t€ | 137 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 530 t€ | 3 369 € | 518 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 507 t€ | 0 € | -200 € | -120 € |
| Henkilöstökulut | 227 t€ | -210 t€ | -197 t€ | -260 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 240 t€ | -106 t€ | -292 t€ | -229 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 842 t€ | -802 t€ | -672 t€ | -833 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 369 t€ | 434 t€ | 222 t€ | -89 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -106 t€ | 51 t€ | 19 t€ | 13 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 476 t€ | 486 t€ | 241 t€ | -76 t€ |
| Tuloverot | 73 t€ | 0 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 403 t€ | 486 t€ | 241 t€ | -76 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 10,1 M€ | 9,4 M€ | 8,9 M€ | 10,0 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 620 t€ | 0 € | – | – |
| Saamiset | 174 t€ | 42 t€ | 41 t€ | 61 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 101 t€ | 80 t€ | 48 t€ | 137 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 894 t€ | 122 t€ | 90 t€ | 198 t€ |
| Vastaavaa | 11,0 M€ | 9,5 M€ | 9,0 M€ | 10,2 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 8,6 M€ | 8,5 M€ | 8,2 M€ | 9,3 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,9 M€ | 857 t€ | 565 t€ | 616 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 450 t€ | 221 t€ | 231 t€ | 283 t€ |
| Vieras pääoma | 2,3 M€ | 1,1 M€ | 796 t€ | 899 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (65)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 530 t€ | 3 369 € | 518 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 507 t€ | 0 € | -200 € | -120 € |
| Henkilöstökulut | 227 t€ | -210 t€ | -197 t€ | -260 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 240 t€ | -106 t€ | -292 t€ | -229 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 842 t€ | -802 t€ | -672 t€ | -833 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 369 t€ | 434 t€ | 222 t€ | -89 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -106 t€ | 51 t€ | 19 t€ | 13 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 476 t€ | 486 t€ | 241 t€ | -76 t€ |
| Tuloverot | 73 t€ | 0 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 403 t€ | 486 t€ | 241 t€ | -76 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 10,1 M€ | 9,4 M€ | 8,9 M€ | 10,0 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 620 t€ | 0 € | – | – |
| Saamiset | 174 t€ | 42 t€ | 41 t€ | 61 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 101 t€ | 80 t€ | 48 t€ | 137 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 894 t€ | 122 t€ | 90 t€ | 198 t€ |
| Vastaavaa | 11,0 M€ | 9,5 M€ | 9,0 M€ | 10,2 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 8,6 M€ | 8,5 M€ | 8,2 M€ | 9,3 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,9 M€ | 857 t€ | 565 t€ | 616 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 450 t€ | 221 t€ | 231 t€ | 283 t€ |
| Vieras pääoma | 2,3 M€ | 1,1 M€ | 796 t€ | 899 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 55 t€ | 40 t€ | 58 t€ | 36 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 950 € | 1 900 € | 4 489 € | 7 078 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -620 t€ | 0 € | – | – |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 52 t€ | 328 t€ | 653 t€ | 626 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 392 t€ | 453 t€ | 514 t€ | 294 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 0 € | -21 t€ | -6 720 € | -33 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 1,1 M€ | 62 t€ | 112 t€ | 162 t€ |
| Vastattavaa | 11,0 M€ | 9,5 M€ | 9,0 M€ | 10,2 M€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 620 t€ | 0 € | – | – |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 119 t€ | -19 t€ | 33 t€ | 30 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 173 t€ | 42 t€ | 41 t€ | 61 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 380 t€ | 350 t€ | 0 € | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 87 t€ | 54 t€ | 30 t€ | 24 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | – | 0 € | 8 244 € | 9 160 € |
| Koneet ja kalusto | 91 t€ | 104 t€ | 97 t€ | 76 t€ |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 1 322 € | 0 € | – | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 8,2 M€ | 8,0 M€ | 7,9 M€ | 9,3 M€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 96 t€ | 88 t€ | 81 t€ | 69 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 41 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 114 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Vuokraoikeudet | 2 018 € | 2 018 € | 2 018 € | 2 018 € |
| Palkat ja palkkiot | 99 t€ | -78 t€ | -105 t€ | -170 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 392 t€ | 453 t€ | 514 t€ | 294 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 5,5 M€ | 4,4 M€ | 3,8 M€ | 4,3 M€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 9 294 € | 14 t€ | 7 983 € | 25 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 403 t€ | 486 t€ | 241 t€ | -76 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 24 t€ | -19 t€ | -82 t€ | -18 t€ |
| Eläkekulut | 68 t€ | -78 t€ | -65 t€ | -64 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 23 t€ | 27 t€ | 33 t€ | 35 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 2,4 M€ |
| Muut henkilösivukulut | 60 t€ | -54 t€ | -27 t€ | -26 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 1 322 € | 0 € | – | – |
| Palvelujen ostot | – | – | 0 € | -120 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 163 t€ | 55 t€ | 45 t€ | 9 592 € |
| Ostot tilikauden aikana | 1,1 M€ | 0 € | -200 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 3,6 M€ | 3,8 M€ | 3,4 M€ | 4,3 M€ |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 456 t€ | 456 t€ | 456 t€ | 456 t€ |
| Pitkäaikaiset siirtovelat | 444 t€ | 444 t€ | 444 t€ | 444 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 170 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 240 t€ | -106 t€ | -292 t€ | -229 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 88 t€ | 9 236 € | 8 860 € | 15 t€ |
| Sijoitukset | 6,0 M€ | 5,2 M€ | 5,0 M€ | 5,4 M€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 140 t€ | 0 € | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Toimitusjohtajan muutos
Ilmainen kuukausilista: Tornio
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta