Lapin Toimistotieto Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Sodankylä, rekisteröity vuonna 1986. Tilikaudella, joka päättyi 28.2.2026, liikevaihto oli 2,4 M€ ja liikevoitto 18 t€; omavaraisuusaste 46,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 3 604 € ja tuloverot 721 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 11 t€ vuosina 2022–2026; suurin ostaja on Opetushallitus (Opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | 28.2.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,2 M€ | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 8,0 % | 2,6 % | -9,0 % | 3,9 % | 3,6 % | – |
| Käyttökate | 9 387 € | 10 t€ | 19 t€ | 66 t€ | 67 t€ | 28 t€ |
| Käyttökate-% | 0,4 % | 0,5 % | 0,9 % | 2,7 % | 2,9 % | 1,2 % |
| Liikevoitto | 18 t€ | 2 914 € | 12 t€ | 57 t€ | 63 t€ | 22 t€ |
| Liikevoitto-% | 0,7 % | 0,1 % | 0,5 % | 2,4 % | 2,7 % | 1,0 % |
| Tilikauden tulos | 24 t€ | -6 084 € | 22 t€ | 47 t€ | 47 t€ | 14 t€ |
| Henkilöstökulut | -366 t€ | 348 t€ | 324 t€ | 336 t€ | 326 t€ | 301 t€ |
| Omavaraisuusaste | 46,3 % | 47,5 % | 51,4 % | 46,0 % | 50,3 % | 50,8 % |
| Quick ratio | 0,33 | 0,29 | 0,33 | 0,29 | 0,27 | 0,30 |
| Current ratio | 1,41 | 1,44 | 1,68 | 1,57 | 1,68 | 1,67 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 18,2 % | 19,1 % | 18,6 % | 20,0 % | 18,4 % | 18,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 6,2 % | -1,6 % | 5,0 % | 11,3 % | 10,7 % | 3,4 % |
| Taseen loppusumma | 829 t€ | 824 t€ | 846 t€ | 899 t€ | 867 t€ | 833 t€ |
| Oma pääoma | 384 t€ | 391 t€ | 434 t€ | 413 t€ | 435 t€ | 422 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 640 € | 6 244 € | 3 075 € | 8 116 € | 5 715 € | 5 955 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | 28.2.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,2 M€ | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 5 443 € | 5 977 € | 4 998 € | 7 877 € | 1 975 € | 11 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,8 M€ | -1,7 M€ | -1,6 M€ | -1,8 M€ | -1,7 M€ | -1,7 M€ |
| Henkilöstökulut | 366 t€ | -348 t€ | -324 t€ | -336 t€ | -326 t€ | -301 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 688 € | -7 472 € | -6 672 € | -8 896 € | -4 346 € | -5 794 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 237 t€ | -240 t€ | -244 t€ | -228 t€ | -214 t€ | -199 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 18 t€ | 2 914 € | 12 t€ | 57 t€ | 63 t€ | 22 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -7 687 € | -8 998 € | 10 t€ | -135 € | -4 409 € | -4 086 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 26 t€ | -6 084 € | 22 t€ | 57 t€ | 58 t€ | 18 t€ |
| Tuloverot | 2 002 € | 0 € | -725 € | -11 t€ | -12 t€ | -3 580 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 24 t€ | -6 084 € | 22 t€ | 47 t€ | 47 t€ | 14 t€ |
Tase
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | 28.2.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 311 t€ | 320 t€ | 305 t€ | 312 t€ | 298 t€ | 329 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 397 t€ | 404 t€ | 435 t€ | 477 t€ | 478 t€ | 413 t€ |
| Saamiset | 113 t€ | 94 t€ | 102 t€ | 102 t€ | 85 t€ | 85 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 640 € | 6 244 € | 3 075 € | 8 116 € | 5 715 € | 5 955 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 518 t€ | 504 t€ | 540 t€ | 587 t€ | 569 t€ | 504 t€ |
| Vastaavaa | 829 t€ | 824 t€ | 846 t€ | 899 t€ | 867 t€ | 833 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 384 t€ | 391 t€ | 434 t€ | 413 t€ | 435 t€ | 422 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 79 t€ | 82 t€ | 91 t€ | 111 t€ | 95 t€ | 109 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 367 t€ | 351 t€ | 321 t€ | 375 t€ | 338 t€ | 302 t€ |
| Vieras pääoma | 446 t€ | 433 t€ | 412 t€ | 486 t€ | 433 t€ | 411 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (54)
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | 28.2.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,2 M€ | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 5 443 € | 5 977 € | 4 998 € | 7 877 € | 1 975 € | 11 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,8 M€ | -1,7 M€ | -1,6 M€ | -1,8 M€ | -1,7 M€ | -1,7 M€ |
| Henkilöstökulut | 366 t€ | -348 t€ | -324 t€ | -336 t€ | -326 t€ | -301 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 688 € | -7 472 € | -6 672 € | -8 896 € | -4 346 € | -5 794 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 237 t€ | -240 t€ | -244 t€ | -228 t€ | -214 t€ | -199 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 18 t€ | 2 914 € | 12 t€ | 57 t€ | 63 t€ | 22 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -7 687 € | -8 998 € | 10 t€ | -135 € | -4 409 € | -4 086 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 26 t€ | -6 084 € | 22 t€ | 57 t€ | 58 t€ | 18 t€ |
| Tuloverot | 2 002 € | 0 € | -725 € | -11 t€ | -12 t€ | -3 580 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 24 t€ | -6 084 € | 22 t€ | 47 t€ | 47 t€ | 14 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 311 t€ | 320 t€ | 305 t€ | 312 t€ | 298 t€ | 329 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 397 t€ | 404 t€ | 435 t€ | 477 t€ | 478 t€ | 413 t€ |
| Saamiset | 113 t€ | 94 t€ | 102 t€ | 102 t€ | 85 t€ | 85 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 640 € | 6 244 € | 3 075 € | 8 116 € | 5 715 € | 5 955 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 518 t€ | 504 t€ | 540 t€ | 587 t€ | 569 t€ | 504 t€ |
| Vastaavaa | 829 t€ | 824 t€ | 846 t€ | 899 t€ | 867 t€ | 833 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 384 t€ | 391 t€ | 434 t€ | 413 t€ | 435 t€ | 422 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 79 t€ | 82 t€ | 91 t€ | 111 t€ | 95 t€ | 109 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 367 t€ | 351 t€ | 321 t€ | 375 t€ | 338 t€ | 302 t€ |
| Vieras pääoma | 446 t€ | 433 t€ | 412 t€ | 486 t€ | 433 t€ | 411 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 80 t€ | 57 t€ | 30 t€ | 56 t€ | 33 t€ | 31 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 1 287 € | 670 € | 934 € | 694 € | 3 147 € | 1 907 € |
| Muut saamiset (sijoitukset) | – | – | – | – | 0 € | 23 t€ |
| Vastattavaa | 829 t€ | 824 t€ | 846 t€ | 899 t€ | 867 t€ | 833 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 79 t€ | 82 t€ | 91 t€ | 111 t€ | 95 t€ | 109 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 113 t€ | 94 t€ | 102 t€ | 102 t€ | 85 t€ | 85 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | 0 € | 4 500 € | 1 € | 0 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | – | – | – | – | 0 € | 3 210 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 253 € | 61 € | 365 € | 172 € | 565 € | 128 € |
| Valmiit tuotteet | 397 t€ | 404 t€ | 435 t€ | 477 t€ | 478 t€ | 413 t€ |
| Koneet ja kalusto | 26 t€ | 35 t€ | 20 t€ | 27 t€ | 13 t€ | 17 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 351 t€ | 389 t€ | 404 t€ | 358 t€ | 380 t€ | 399 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 246 t€ | 244 t€ | 232 t€ | 226 t€ | 211 t€ | 200 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 291 t€ | -279 t€ | -259 t€ | -268 t€ | -261 t€ | -247 t€ |
| Tuotot osuuksista omistusyhteysyrityksissä | – | – | 0 € | 4 500 € | 0 € | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 285 t€ | 285 t€ | 285 t€ | 285 t€ | 285 t€ | 285 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 101 t€ | 78 t€ | 83 t€ | 87 t€ | 78 t€ | 68 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 24 t€ | -6 084 € | 22 t€ | 47 t€ | 47 t€ | 14 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 4 566 € | -9 059 € | -9 738 € | -4 807 € | -4 974 € | -4 214 € |
| Eläkekulut | 62 t€ | -59 t€ | -53 t€ | -57 t€ | -55 t€ | -46 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 4 825 € | 16 t€ | 20 t€ | 9 582 € | 6 792 € | 17 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 12 t€ | -9 769 € | -11 t€ | -10 t€ | -10 t€ | -8 774 € |
| Palvelujen ostot | 7 343 € | -9 266 € | -10 t€ | -5 561 € | -5 248 € | -2 906 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 26 t€ | 35 t€ | 20 t€ | 27 t€ | 13 t€ | 21 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 1,8 M€ | -1,6 M€ | -1,6 M€ | -1,8 M€ | -1,8 M€ | -1,8 M€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 12 t€ | 0 € | 20 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 7 500 € | 0 € | – | – | – | – |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 4 860 € | 13 t€ | 31 t€ | 39 t€ | 41 t€ | 28 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 8 688 € | -7 472 € | -6 672 € | -8 896 € | -4 346 € | -5 794 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 35 t€ | 37 t€ | 28 t€ | 54 t€ | 49 t€ | 41 t€ |
| Sijoitukset | 285 t€ | 285 t€ | 285 t€ | 285 t€ | 285 t€ | 308 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 6 626 € | -31 t€ | -42 t€ | -1 395 € | 66 t€ | 19 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Lapin Toimistotieto Oy kuuluu toimialaluokassa sähkökäyttöisten kodinkoneiden vähittäiskauppa pienempään puoliskoon (95 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 41 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Sodankylä
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta