Tilitoimisto Raetsaari Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Oulainen, rekisteröity vuonna 1986. Tilikaudella, joka päättyi 30.9.2025, liikevoitto 145 t€; omavaraisuusaste 67,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 228 t€ ja tuloverot 46 t€. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: toimitusjohtajan muutos 30.9.2026.
Talous
| Tunnusluvut | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -7,5 % | -4,0 % | -3,0 % | 3,3 % | – |
| Bruttotulos | 591 t€ | 639 t€ | 665 t€ | 686 t€ | 664 t€ |
| Käyttökate | 116 t€ | 230 t€ | 244 t€ | 246 t€ | 249 t€ |
| Liikevoitto | 145 t€ | 216 t€ | 228 t€ | 226 t€ | 222 t€ |
| Tilikauden tulos | 123 t€ | 182 t€ | 185 t€ | 181 t€ | 178 t€ |
| Henkilöstökulut | -221 t€ | 213 t€ | 234 t€ | 252 t€ | 257 t€ |
| Omavaraisuusaste | 67,7 % | 91,9 % | 90,4 % | 83,9 % | 84,9 % |
| Quick ratio | 1,96 | 8,30 | 6,95 | 4,97 | 5,20 |
| Current ratio | 1,97 | 8,31 | 6,96 | 4,98 | 5,21 |
| Oman pääoman tuotto | 22,5 % | 26,0 % | 26,9 % | 26,8 % | 26,5 % |
| Taseen loppusumma | 805 t€ | 764 t€ | 763 t€ | 804 t€ | 794 t€ |
| Oma pääoma | 545 t€ | 702 t€ | 690 t€ | 675 t€ | 674 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 367 t€ | 419 t€ | 390 t€ | 458 t€ | 424 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 591 t€ | 639 t€ | 665 t€ | 686 t€ | 664 t€ |
| Henkilöstökulut | 221 t€ | -213 t€ | -234 t€ | -252 t€ | -257 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 29 t€ | -14 t€ | -16 t€ | -20 t€ | -27 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 196 t€ | -196 t€ | -188 t€ | -188 t€ | -158 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 145 t€ | 216 t€ | 228 t€ | 226 t€ | 222 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -8 300 € | 12 t€ | 3 372 € | 306 € | 879 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 153 t€ | 228 t€ | 232 t€ | 226 t€ | 223 t€ |
| Tuloverot | 31 t€ | -46 t€ | -46 t€ | -45 t€ | -45 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 123 t€ | 182 t€ | 185 t€ | 181 t€ | 178 t€ |
Tase
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 294 t€ | 248 t€ | 253 t€ | 159 t€ | 170 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 1 014 € | 412 € | 1 196 € | 542 € | 1 651 € |
| Saamiset | 143 t€ | 97 t€ | 118 t€ | 187 t€ | 198 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 367 t€ | 419 t€ | 390 t€ | 458 t€ | 424 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 511 t€ | 516 t€ | 510 t€ | 645 t€ | 624 t€ |
| Vastaavaa | 805 t€ | 764 t€ | 763 t€ | 804 t€ | 794 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 545 t€ | 702 t€ | 690 t€ | 675 t€ | 674 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 260 t€ | 62 t€ | 73 t€ | 130 t€ | 120 t€ |
| Vieras pääoma | 260 t€ | 62 t€ | 73 t€ | 130 t€ | 120 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (42)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 591 t€ | 639 t€ | 665 t€ | 686 t€ | 664 t€ |
| Henkilöstökulut | 221 t€ | -213 t€ | -234 t€ | -252 t€ | -257 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 29 t€ | -14 t€ | -16 t€ | -20 t€ | -27 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 196 t€ | -196 t€ | -188 t€ | -188 t€ | -158 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 145 t€ | 216 t€ | 228 t€ | 226 t€ | 222 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -8 300 € | 12 t€ | 3 372 € | 306 € | 879 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 153 t€ | 228 t€ | 232 t€ | 226 t€ | 223 t€ |
| Tuloverot | 31 t€ | -46 t€ | -46 t€ | -45 t€ | -45 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 123 t€ | 182 t€ | 185 t€ | 181 t€ | 178 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 294 t€ | 248 t€ | 253 t€ | 159 t€ | 170 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 1 014 € | 412 € | 1 196 € | 542 € | 1 651 € |
| Saamiset | 143 t€ | 97 t€ | 118 t€ | 187 t€ | 198 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 367 t€ | 419 t€ | 390 t€ | 458 t€ | 424 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 511 t€ | 516 t€ | 510 t€ | 645 t€ | 624 t€ |
| Vastaavaa | 805 t€ | 764 t€ | 763 t€ | 804 t€ | 794 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 545 t€ | 702 t€ | 690 t€ | 675 t€ | 674 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 260 t€ | 62 t€ | 73 t€ | 130 t€ | 120 t€ |
| Vieras pääoma | 260 t€ | 62 t€ | 73 t€ | 130 t€ | 120 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 97 t€ | 97 t€ | 97 t€ | 97 t€ | 88 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 29 t€ | -14 t€ | -16 t€ | -20 t€ | -27 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | – | 0 € | 160 € | 200 € | 320 € |
| Valmiit tuotteet | 1 014 € | 412 € | 1 196 € | 542 € | 1 651 € |
| Vastattavaa | 805 t€ | 764 t€ | 763 t€ | 804 t€ | 794 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 6 245 € | -5 348 € | -6 496 € | -6 346 € | -6 535 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 8 350 € | 12 t€ | 3 332 € | 273 € | 561 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 123 t€ | 182 t€ | 185 t€ | 181 t€ | 178 t€ |
| Koneet ja kalusto | 88 t€ | 43 t€ | 48 t€ | 61 t€ | 81 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 50 € | -36 € | -121 € | -168 € | -3 € |
| Sijoitukset | 108 t€ | 108 t€ | 108 t€ | 1 077 € | 1 077 € |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 107 t€ | 107 t€ | 107 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 20 t€ | 22 t€ | 31 t€ | 64 t€ | 57 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 174 t€ | -168 t€ | -184 t€ | -203 t€ | -211 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 217 t€ | 21 t€ | 27 t€ | 49 t€ | 51 t€ |
| Eläkekulut | 41 t€ | -40 t€ | -43 t€ | -42 t€ | -40 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 110 t€ | 77 t€ | 104 t€ | 174 t€ | 191 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 143 t€ | 97 t€ | 118 t€ | 187 t€ | 198 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 186 t€ | 140 t€ | 145 t€ | 158 t€ | 169 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 23 t€ | 20 t€ | 15 t€ | 17 t€ | 12 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1 077 € | 1 077 € | 1 077 € | 1 077 € | 1 077 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 32 t€ | 20 t€ | 14 t€ | 12 t€ | 7 867 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 414 t€ | 512 t€ | 497 t€ | 486 t€ | 488 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Tilitoimisto Raetsaari Oy kuuluu toimialaluokassa laskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta ylimpään 10 %:iin (2190 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 13 t€, 18-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Toimitusjohtajan muutos
Ilmainen kuukausilista: Oulainen
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta