Pohjanmaan Ompelukone Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Seinäjoki, rekisteröity vuonna 1985. Tilikaudella, joka päättyi 31.8.2022, liikevaihto oli 328 t€ ja liikevoitto 23 t€; omavaraisuusaste 32,1 %.
Liikevaihto 2022328 t€+7 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto23 t€7,0 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos14 t€käyttökate 26 t€
Omavaraisuusaste32,1 %quick ratio 0,15
Toiminut41 vrekisteröity 17.10.1985
Seinäjoki: 11 uutta yritystä 30 päivässä
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.8.2022 | 31.8.2021 | 31.8.2020 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 328 t€ | 306 t€ | 257 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 7,0 % | 19,1 % | – |
| Käyttökate | 26 t€ | 21 t€ | 9 383 € |
| Käyttökate-% | 7,9 % | 7,0 % | 3,6 % |
| Liikevoitto | 23 t€ | 17 t€ | 4 162 € |
| Liikevoitto-% | 7,0 % | 5,7 % | 1,6 % |
| Tilikauden tulos | 14 t€ | 10 t€ | -3 168 € |
| Henkilöstökulut | 78 t€ | 77 t€ | 60 t€ |
| Omavaraisuusaste | 32,1 % | 23,2 % | 17,9 % |
| Quick ratio | 0,15 | 0,25 | 0,29 |
| Current ratio | 2,14 | 2,09 | 2,12 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 30,7 % | 36,3 % | 42,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 29,2 % | 30,1 % | -13,5 % |
| Taseen loppusumma | 148 t€ | 145 t€ | 132 t€ |
| Oma pääoma | 47 t€ | 34 t€ | 24 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 057 € | 4 084 € | 6 071 € |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.8.2022 | 31.8.2021 | 31.8.2020 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 328 t€ | 306 t€ | 257 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -178 t€ | -164 t€ | -143 t€ |
| Henkilöstökulut | -78 t€ | -77 t€ | -60 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -3 099 € | -3 915 € | -5 221 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -45 t€ | -44 t€ | -45 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 23 t€ | 17 t€ | 4 162 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -5 606 € | -5 473 € | -7 330 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 17 t€ | 12 t€ | -3 168 € |
| Tuloverot | -3 494 € | -1 856 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 14 t€ | 10 t€ | -3 168 € |
Tase
| 31.8.2022 | 31.8.2021 | 31.8.2020 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 9 298 € | 12 t€ | 16 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 129 t€ | 117 t€ | 100 t€ |
| Saamiset | 5 629 € | 12 t€ | 9 959 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 057 € | 4 084 € | 6 071 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 139 t€ | 133 t€ | 116 t€ |
| Vastaavaa | 148 t€ | 145 t€ | 132 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 450 € | 8 450 € | 8 450 € |
| Oma pääoma | 47 t€ | 34 t€ | 24 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 36 t€ | 47 t€ | 53 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 65 t€ | 64 t€ | 55 t€ |
| Vieras pääoma | 100 t€ | 111 t€ | 108 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (47)
| 31.8.2022 | 31.8.2021 | 31.8.2020 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 328 t€ | 306 t€ | 257 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -178 t€ | -164 t€ | -143 t€ |
| Henkilöstökulut | -78 t€ | -77 t€ | -60 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -3 099 € | -3 915 € | -5 221 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -45 t€ | -44 t€ | -45 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 23 t€ | 17 t€ | 4 162 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -5 606 € | -5 473 € | -7 330 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 17 t€ | 12 t€ | -3 168 € |
| Tuloverot | -3 494 € | -1 856 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 14 t€ | 10 t€ | -3 168 € |
| Pysyvät vastaavat | 9 298 € | 12 t€ | 16 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 129 t€ | 117 t€ | 100 t€ |
| Saamiset | 5 629 € | 12 t€ | 9 959 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 057 € | 4 084 € | 6 071 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 139 t€ | 133 t€ | 116 t€ |
| Vastaavaa | 148 t€ | 145 t€ | 132 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 450 € | 8 450 € | 8 450 € |
| Oma pääoma | 47 t€ | 34 t€ | 24 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 36 t€ | 47 t€ | 53 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 65 t€ | 64 t€ | 55 t€ |
| Vieras pääoma | 100 t€ | 111 t€ | 108 t€ |
| Valmiit tuotteet | 129 t€ | 117 t€ | 100 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 4 093 € | 4 656 € | 4 315 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 10 t€ | 15 t€ | 5 481 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 25 t€ | 15 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 572 € | 1 403 € | 1 879 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 40 t€ | 30 t€ | 28 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 965 € | 5 511 € | 3 766 € |
| Ostot tilikauden aikana | -190 t€ | -182 t€ | -151 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 14 t€ | 10 t€ | -3 168 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 5 629 € | 12 t€ | 9 959 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -5 607 € | -5 486 € | -7 344 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 9 298 € | 12 t€ | 16 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -67 t€ | -66 t€ | -52 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 5 390 € | 5 064 € | 3 831 € |
| Vastattavaa | 148 t€ | 145 t€ | 132 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 € | 12 € | 13 € |
| Muut henkilösivukulut | -2 955 € | -1 622 € | -2 688 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 22 t€ | 33 t€ | 39 t€ |
| Koneet ja kalusto | 9 298 € | 12 t€ | 16 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -3 099 € | -3 915 € | -5 221 € |
| Palvelujen ostot | – | 0 € | -146 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 8 609 € | 14 t€ | 18 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 12 t€ | 17 t€ | 8 719 € |
| Eläkekulut | -8 528 € | -9 098 € | -5 825 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 3 590 € | 4 390 € | 4 390 € |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | 9 950 € | 9 950 € | 9 950 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2024 tiedot julkaistaan marraskuussa 2025.