Kirsti Sivén & Asko Takala Arkkitehdit Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 1984. Tilikaudella, joka päättyi 31.8.2025, liikevaihto oli 477 t€ ja liikevoitto -278 t€; omavaraisuusaste 71,0 %. Julkiset ostajat ostivat siltä 1,7 M€ vuosina 2022–2025; suurin ostaja on Kaupunkiympäristön Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Helsinki: 329 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 477 t€ | 757 t€ | 1,0 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -37,0 % | -24,6 % | -31,6 % | -12,6 % | – |
| Käyttökate | -284 t€ | -76 t€ | -90 t€ | 37 t€ | 326 t€ |
| Käyttökate-% | -59,6 % | -10,1 % | -9,0 % | 2,5 % | 19,4 % |
| Liikevoitto | -278 t€ | -84 t€ | -97 t€ | 27 t€ | 312 t€ |
| Liikevoitto-% | -58,4 % | -11,1 % | -9,7 % | 1,8 % | 18,6 % |
| Tilikauden tulos | -275 t€ | -37 t€ | -148 t€ | 21 t€ | 249 t€ |
| Henkilöstökulut | -432 t€ | 497 t€ | 635 t€ | 737 t€ | 739 t€ |
| Omavaraisuusaste | 71,0 % | 78,2 % | 80,0 % | 79,1 % | 77,5 % |
| Quick ratio | 1,58 | 1,40 | 1,65 | 1,78 | 4,34 |
| Current ratio | 1,58 | 1,40 | 1,65 | 1,78 | 4,34 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 55,5 % | 34,0 % | 26,1 % | 23,4 % | 23,8 % |
| Oman pääoman tuotto | -42,4 % | -4,0 % | -14,2 % | 1,6 % | 18,1 % |
| Taseen loppusumma | 914 t€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ |
| Oma pääoma | 649 t€ | 925 t€ | 1,0 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 201 t€ | 163 t€ | 76 t€ | 191 t€ | 1,6 M€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 477 t€ | 757 t€ | 1,0 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 162 t€ | -158 t€ | -308 t€ | -496 t€ | -422 t€ |
| Henkilöstökulut | 432 t€ | -497 t€ | -635 t€ | -737 t€ | -739 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 661 € | -7 548 € | -7 401 € | -9 869 € | -13 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 155 t€ | -179 t€ | -151 t€ | -199 t€ | -194 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -278 t€ | -84 t€ | -97 t€ | 27 t€ | 312 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -3 009 € | 43 t€ | -48 t€ | -51 € | -129 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -275 t€ | -41 t€ | -145 t€ | 27 t€ | 312 t€ |
| Tuloverot | 0 € | 4 620 € | -2 924 € | -6 175 € | -64 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -275 t€ | -37 t€ | -148 t€ | 21 t€ | 249 t€ |
Tase
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 496 t€ | 822 t€ | 874 t€ | 1,0 M€ | 39 t€ |
| Saamiset | 217 t€ | 197 t€ | 356 t€ | 420 t€ | 155 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 201 t€ | 163 t€ | 76 t€ | 191 t€ | 1,6 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 418 t€ | 360 t€ | 432 t€ | 611 t€ | 1,7 M€ |
| Vastaavaa | 914 t€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 649 t€ | 925 t€ | 1,0 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 265 t€ | 257 t€ | 262 t€ | 344 t€ | 400 t€ |
| Vieras pääoma | 265 t€ | 257 t€ | 262 t€ | 344 t€ | 400 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 477 t€ | 757 t€ | 1,0 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 162 t€ | -158 t€ | -308 t€ | -496 t€ | -422 t€ |
| Henkilöstökulut | 432 t€ | -497 t€ | -635 t€ | -737 t€ | -739 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 661 € | -7 548 € | -7 401 € | -9 869 € | -13 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 155 t€ | -179 t€ | -151 t€ | -199 t€ | -194 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -278 t€ | -84 t€ | -97 t€ | 27 t€ | 312 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -3 009 € | 43 t€ | -48 t€ | -51 € | -129 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -275 t€ | -41 t€ | -145 t€ | 27 t€ | 312 t€ |
| Tuloverot | 0 € | 4 620 € | -2 924 € | -6 175 € | -64 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -275 t€ | -37 t€ | -148 t€ | 21 t€ | 249 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 496 t€ | 822 t€ | 874 t€ | 1,0 M€ | 39 t€ |
| Saamiset | 217 t€ | 197 t€ | 356 t€ | 420 t€ | 155 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 201 t€ | 163 t€ | 76 t€ | 191 t€ | 1,6 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 418 t€ | 360 t€ | 432 t€ | 611 t€ | 1,7 M€ |
| Vastaavaa | 914 t€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 649 t€ | 925 t€ | 1,0 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 265 t€ | 257 t€ | 262 t€ | 344 t€ | 400 t€ |
| Vieras pääoma | 265 t€ | 257 t€ | 262 t€ | 344 t€ | 400 t€ |
| Palvelujen ostot | 162 t€ | -158 t€ | -308 t€ | -491 t€ | -418 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | -1 549 € | 40 t€ | -48 t€ | 0 € | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 908 t€ | 944 t€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 193 t€ | 188 t€ | 146 t€ | 165 t€ | 217 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -275 t€ | -37 t€ | -148 t€ | 21 t€ | 249 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 16 t€ | 28 t€ | 30 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 5 661 € | -7 548 € | -7 401 € | -9 869 € | -13 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 18 t€ | 10 t€ | 56 t€ | 0 € | – |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 1 522 € | 2 812 € | 0 € | – | – |
| Ostot tilikauden aikana | 165 € | -36 € | 96 € | -5 212 € | -3 283 € |
| Palkat ja palkkiot | 361 t€ | -411 t€ | -536 t€ | -604 t€ | -613 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 182 t€ | 31 t€ | 222 t€ | 319 t€ | 131 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 89 € | -119 € | -79 € | -57 € | -129 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 26 € | 23 € | 159 € | 6 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 9 010 € | -9 466 € | -6 400 € | -31 t€ | -17 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 17 t€ | 23 t€ | 22 t€ | 30 t€ | 39 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 53 t€ | 60 t€ | 60 t€ | 179 t€ | 182 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 217 t€ | 197 t€ | 356 t€ | 420 t€ | 155 t€ |
| Eläkekulut | 62 t€ | -77 t€ | -93 t€ | -102 t€ | -109 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | – | 0 € | -497 € | 0 € | – |
| Koneet ja kalusto | 17 t€ | 23 t€ | 22 t€ | 30 t€ | 39 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 479 t€ | 799 t€ | 852 t€ | 1,0 M€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 19 t€ | 138 t€ | 104 t€ | 86 t€ | 9 386 € |
| Sijoitukset | 479 t€ | 799 t€ | 852 t€ | 1,0 M€ | 0 € |
| Vastattavaa | 914 t€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.