Kyyhkylänkujan kiinteistöt Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kotka, rekisteröity vuonna 1983. Tilikaudella, joka päättyi 31.5.2026, liikevaihto oli 16 t€ ja liikevoitto 7 615 €; omavaraisuusaste 91,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 63 t€ ja tuloverot 13 t€.
Kotka: 8 uutta yritystä 30 päivässä
- Oninfinite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- ASAP - Reilumpi kaikille OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Laapas paineautot OyViemäri- ja jätevesihuolto
Talous
| Tunnusluvut | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 16 t€ | 66 t€ | 66 t€ | 66 t€ | 66 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -76,4 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Käyttökate | 7 118 € | 62 t€ | 63 t€ | 57 t€ | 33 t€ |
| Käyttökate-% | 45,5 % | 94,3 % | 95,5 % | 86,6 % | 50,0 % |
| Liikevoitto | 7 615 € | 63 t€ | 63 t€ | 57 t€ | 32 t€ |
| Liikevoitto-% | 48,7 % | 95,0 % | 94,8 % | 85,7 % | 49,1 % |
| Tilikauden tulos | 5 715 € | 50 t€ | 51 t€ | 45 t€ | 25 t€ |
| Henkilöstökulut | – | – | 0 € | 4 359 € | 30 t€ |
| Omavaraisuusaste | 91,2 % | 75,5 % | 74,1 % | 77,7 % | 63,2 % |
| Quick ratio | 4,04 | 7,76 | 7,07 | 12,07 | 4,54 |
| Current ratio | 4,04 | 7,76 | 7,07 | 12,07 | 4,54 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 9,1 % | 27,8 % | 28,4 % | 22,0 % | 27,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 38,8 % | 88,8 % | 93,9 % | 89,2 % | 80,9 % |
| Taseen loppusumma | 16 t€ | 75 t€ | 73 t€ | 65 t€ | 50 t€ |
| Oma pääoma | 15 t€ | 57 t€ | 54 t€ | 51 t€ | 31 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 647 € | 62 t€ | 60 t€ | 52 t€ | 36 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 16 t€ | 66 t€ | 66 t€ | 66 t€ | 66 t€ |
| Henkilöstökulut | – | – | 0 € | -4 359 € | -30 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 497 € | 484 € | -526 € | -573 € | -627 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 7 525 € | 2 819 € | -2 944 € | -4 534 € | -3 321 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 7 615 € | 63 t€ | 63 t€ | 57 t€ | 32 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 433 € | 86 € | 3 € | -23 € | -30 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 181 € | 63 t€ | 63 t€ | 57 t€ | 32 t€ |
| Tuloverot | 1 466 € | 13 t€ | -12 t€ | -11 t€ | -6 939 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 715 € | 50 t€ | 51 t€ | 45 t€ | 25 t€ |
Tase
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 10 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 12 t€ | 13 t€ |
| Saamiset | 1 081 € | 2 020 € | 1 023 € | 1 309 € | 908 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 647 € | 62 t€ | 60 t€ | 52 t€ | 36 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 5 728 € | 64 t€ | 61 t€ | 53 t€ | 37 t€ |
| Vastaavaa | 16 t€ | 75 t€ | 73 t€ | 65 t€ | 50 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € |
| Oma pääoma | 15 t€ | 57 t€ | 54 t€ | 51 t€ | 31 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 417 € | 8 241 € | 8 660 € | 4 425 € | 8 211 € |
| Vieras pääoma | 1 417 € | 18 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 18 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 16 t€ | 66 t€ | 66 t€ | 66 t€ | 66 t€ |
| Henkilöstökulut | – | – | 0 € | -4 359 € | -30 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 497 € | 484 € | -526 € | -573 € | -627 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 7 525 € | 2 819 € | -2 944 € | -4 534 € | -3 321 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 7 615 € | 63 t€ | 63 t€ | 57 t€ | 32 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 433 € | 86 € | 3 € | -23 € | -30 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 181 € | 63 t€ | 63 t€ | 57 t€ | 32 t€ |
| Tuloverot | 1 466 € | 13 t€ | -12 t€ | -11 t€ | -6 939 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 715 € | 50 t€ | 51 t€ | 45 t€ | 25 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 10 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 12 t€ | 13 t€ |
| Saamiset | 1 081 € | 2 020 € | 1 023 € | 1 309 € | 908 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 647 € | 62 t€ | 60 t€ | 52 t€ | 36 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 5 728 € | 64 t€ | 61 t€ | 53 t€ | 37 t€ |
| Vastaavaa | 16 t€ | 75 t€ | 73 t€ | 65 t€ | 50 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € |
| Oma pääoma | 15 t€ | 57 t€ | 54 t€ | 51 t€ | 31 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 417 € | 8 241 € | 8 660 € | 4 425 € | 8 211 € |
| Vieras pääoma | 1 417 € | 18 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 18 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 5 696 € | 6 125 € | 6 586 € | 7 081 € | 7 614 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 5 715 € | 50 t€ | 51 t€ | 45 t€ | 25 t€ |
| Koneet ja kalusto | 0 € | 68 € | 91 € | 121 € | 161 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 081 € | 2 020 € | 1 022 € | 1 309 € | 908 € |
| Vastattavaa | 16 t€ | 75 t€ | 73 t€ | 65 t€ | 50 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 132 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 466 € | 1 233 € | 6 041 € | 1 813 € | 864 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 433 € | 117 € | 0 € | -25 € | -35 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | -181 € | 7 009 € | 2 618 € | 2 612 € | 7 348 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 081 € | 2 020 € | 1 023 € | 1 309 € | 908 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | 1 € | 0 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 3 979 € | 1 311 € | -1 764 € | 436 € | 963 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 4 733 € | 4 733 € | 4 733 € | 4 733 € | 4 733 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 497 € | 484 € | -526 € | -573 € | -627 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 10 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 12 t€ | 13 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 0 € | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 32 € | 3 € | 1 € | 5 € |
| Muut henkilösivukulut | – | – | 0 € | -58 € | -418 € |
| Palkat ja palkkiot | – | – | 0 € | -4 301 € | -29 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kyyhkylänkujan kiinteistöt Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta suurempaan puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 2,9-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.